21.06.2014
Od kiedy piłkarze w klubach noszą na koszulkach numery z zakresu 1-99 (a nie jak to jeszcze w latach osiemdziesiątych bywało, że na murawę wybiegała pierwsza jedenastka z numerami od 1 do 11), to kluby coraz częściej zastrzegają numery na cześć wybitnych czy przedwcześnie zmarłych zawodników. Zwyczaj ten znany jest również w lidze NBA.
Legia Warszawa niedawno na cześć Kazimierza Deyny zastrzegła numer „10”. Często na zachodzie zastrzeżony jest numer „12”, ze względu na szacunek dla kibiców, którzy traktowani są jako dwunasty zawodnik. Po śmierci w ubiegłym roku w tajemniczych okolicznościach ekwadorskiego napastnika Cristiana Beniteza, grającego w kadrze z numerem „11” jego rodzima federacja postanowiła zastrzec ten numer na mecze reprezentacji.
Benitez zmarł w wyniku nagłego zatrzymania krążenia w stolicy Kataru, Ad-Dausze, ale był legendą ekwadorskiego futbolu jeszcze za życia. Na brazylijskim Mundialu z jedenastką gra Felipe Caicedo, bo FIFA nie chciała robić wyłomu od regulaminu finałów Mistrzostw Świata, który mówi, że zawodnicy 23-osobowej kadry turniej mają grać z numerami z zakresu 1-23. Zastrzeżenie „11” powodowałoby, że jeden z graczy musiałby wystąpić z numerem spoza wspomnianego zakresu.
Czy FIFA słusznie nie przychyliła się do prośby federacji Ekwadoru, która chciała oddać hołd piłkarzowi? Czy nie? Co Państwo o tym sądzą?
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.