11.10.2019
Postanowienia art. 57 i następnych Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej regulujące przewinienia związane z grą były już omawiane na blogu prawosportowe.pl. Dzisiaj chciałem nie o żółtych i czerwonych kartkach a o zasadach z art. 63 Regulaminu, o których nie zawsze pamiętają kluby przy desygnowaniu składu na spotkania następujące po meczu w którym zawodnicy zostali napomnieni lub wykluczeni bądź kluby składające odwołania do organów odwoławczych czy to Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN czy związkowych komisji odwoławczych Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.
Zanim o wszystkich tych zasadach, najpierw o zmianie w art. 63 §1 wprowadzonej Uchwałą nr VII/100 z dnia 12 lipca 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN. Zgodnie z ust. 41 Uchwały nr VII/100, art. 63 §1. otrzymał nowe, następujące brzmienie:
1. Zawodnik ukarany karą pieniężną na zasadach określonych w niniejszym Rozdziale, do czasu jej zapłaty nie może uczestniczyć w rozgrywkach, których dotyczy orzeczona kara, a pozostałe osoby fizyczne ukarane karą finansową na zasadach określonych w niniejszym rozdziale do czasu jej zapłaty nie mogą przebywać w strefie przylegającej do boiska oraz uczestniczyć w rozgrywkach, których dotyczy orzeczona kara.
Poprzednie brzmienie było takie:
1. Zawodnik ukarany karą pieniężną na zasadach określonych w niniejszym Rozdziale, do czasu jej zapłaty nie może uczestniczyć w rozgrywkach, których dotyczy orzeczona kara.
Celem nowelizacji było dostosowanie przepisu do nowego porządku wprowadzonego zmianami w art. 62 obejmującym usunięcie z ławki rezerwowych i wprowadzeniem żółtych i czerwonych kartek dla członków sztabu trenerskiego i innych osób przebywających na ławce.
Przypomnijmy podstawowe postanowienia art. 62:
1. Jeżeli osoba inna niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostanie z niej usunięta przez sędziego w wyniku otrzymania dwóch napomnień (żółtych kartek), zostanie automatycznie ukarana karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu.
2. Jeżeli osoba inna niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostanie z niej usunięta przez sędziego w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki, z zastrzeżeniem § 3 niniejszego artykułu zostanie automatycznie ukarana karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów.
3. Jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia, zniesławienia lub innego, wysoce niesportowego zachowania, osobie tej wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
A samej kary pieniężnej za te przewinienia dotyczy §5: wymierzając karę dyskwalifikacji organ dyscyplinarny może nałożyć na osobę, o której mowa w § 1- 3, karę dodatkową - karę pieniężną nie wyższą niż 5000 zł.
I to determinowało konieczność nowelizacji zasady z art. 63 §1 i wprowadzenie takiego przepisu: pozostałe osoby fizyczne ukarane karą finansową na zasadach określonych w niniejszym rozdziale do czasu jej zapłaty nie mogą przebywać w strefie przylegającej do boiska oraz uczestniczyć w rozgrywkach, których dotyczy orzeczona kara.
Teraz o pozostałych zasadach, już nie nowelizowanych w lipcu. Zgodnie z §2. zapłata kary pieniężnej następuje na rachunek bankowy właściwego organu prowadzącego rozgrywki. Przepis nie wymagający w zasadzie komentarza.
Ważna zasada została sformułowana §4. Zgodnie z nią: zawodnikowi, który w czasie zawodów mistrzowskich Ekstraklasy, innych zawodów mistrzowskich lub zawodów pucharowych został wykluczony z gry (czerwona kartka) w wyniku otrzymania dwóch ostrzeżeń(żółtych kartek), do rejestru ostrzeżeń wlicza się obie żółte kartki. Zatem jeżeli pauza za napomnienia (żółte kartki) przypada po 4-tej, 8-mej i kolejnej co 4-tej żółtej kartce, to jeśli napomnienia, o których mowa powyżej, czyli dwa otrzymane przez zawodnika w jednym meczu, a skutkujące wykluczeniem (czerwoną kartką) są np. 2-gim i 3-cim napomnieniem zawodnika lub np. 5-tym i 6-tym, to może on grać w kolejnym meczu w rozgrywkach, następującym po meczu, w którym otrzymał wykluczenie.
Kolejna zasada została sformułowana w §5: W przypadku przerwania zawodów i konieczności ich powtórzenia, udzielone ostrzeżenia (żółte kartki) oraz wykluczenia (czerwone kartki) wlicza się do rejestru napomnień i wykluczeń zawodnika. Jeżeli mecz został przerwany i będzie powtórzony, potocznie mówiąc „kartki się liczą”, mowa o ostrzeżeniach lub wykluczeniach z tego przerwanego meczu.
Zgodnie z kolei z §6: Zawody, które zostały przerwane i zweryfikowane jako walkower, uwzględnia się przy odbywaniu kary dyskwalifikacji za przewinienia związane z grą. Ten przepis jest jasny i klarowny. Kartka z takiego meczu „się liczy”.
Natomiast godny uwagi i zatrzymania się na chwilę jest przepis §7. Zgodnie z nim: bieg kar, polegający na automatycznej dyskwalifikacji w wymiarze określonym liczbą meczów, rozpoczyna się od meczu następującego po udzieleniu ostrzeżenia (żółtej kartki) lub wykluczenia (czerwonej kartki). Od kar tych nie można wnieść odwołania. Kary te nie mogą być zmniejszone, zawieszone lub darowane. Jeżeli zawodnik został ukarany czerwoną kartką. Po meczu nie zostało przeprowadzone postępowanie dyscyplinarne, bo nie było takiej konieczności, np. rażącego, niesportowego faulu i „z automatu” został ukarany karą dyskwalifikacji w dwóch meczach, to od takiej kary nie można się odwołać, nie można jej zawiesić i nie można np. na podstawie art. 165 Regulaminu Dyscyplinarnego wnosić o jej zawieszenie lub darowanie po upływie połowy kary.
I na koniec o dwóch zasadach, pierwsza dotyczy sytuacji gdy sędzia nie widział przewinienia, a druga wykluczenia zawodnika lub napomnienia w meczu towarzyskim. Zgodnie z §8, wymierzenie kary pieniężnej lub kary dyskwalifikacji za przewinienia związane z grą jest dopuszczalne również w przypadku, gdy sędzia nie widział przewinienia dyscyplinarnego, a zgodnie z §9, kara może być również wymierzona zawodnikowi, który uczestnicząc w meczu towarzyskim w kraju lub za granicą był napomniany żółtą kartką bądź zostały wykluczony z gry czerwoną kartką. W tym przypadku orzeczenie kary może nastąpić po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego. Takie postępowanie jest w tym przypadku koniecznie do ukarania zawodnika.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.