19.01.2023
W poniedziałek 16 stycznia 2023 r. rozpoczął się pierwszy wielkoszlemowy turniej w tym roku - Australian Open, co oznacza, że sezon tenisowy ruszył pełną parą. Mecze tenisowe nie wiążą się tylko z pozytywnymi emocjami, ponieważ w trakcie rozgrywek często dochodzi do różnego rodzaju naruszeń, które są karane. Każdy sport posiada zasady, które muszą być respektowane przez zawodników, aby osiągnąć tzw. fair play i podobnie jest w tenisie. Tutaj pojawia się pytanie - jakie zachowania są zakazane na kortach tenisowych?
Na kortach tenisowych dominują tzw. ostrzeżenia, które są wydawane przez osobę odpowiedzialną za egzekwowanie zasad - sędziego. Ostrzeżenia można określić, jako sankcje, które mogą być zastosowane wobec zawodnika, podobnie jak żółta i czerwona kartka w piłce nożnej. W sytuacji, gdy tenisistka lub tenisista otrzymają takowe po raz pierwszy, to skończy się jedynie na upomnieniu. Z każdym kolejnym kara staje się bardziej dotkliwa. Przy drugim ostrzeżeniu będzie to utrata punktu. W sytuacji, gdy dojdzie do trzeciego, to będziemy mieli do czynienia z dyskwalifikacją zawodnika. Największa władza leży w rękach sędziego przewodniczącego, który jeśli uzna to za konieczne i biorąc pod uwagę postawę zawodnika, może danego zawodnika zdyskwalifikować bez stosowania wcześniejszego ostrzeżenia.
1. Marnowanie czasu
Jednym z najczęstszych przewinień jest przekroczenie dozwolonego czasu przeznaczonego na wykonanie serwisu. Zgodnie z zasadami gry w tenisa, zawodnik ma 20 sekund na wprowadzenie piłki do gry. Jest to przepis, który nie podoba się takim zawodnikom, jak Rafael Nadal, który przed wykonaniem serwisu wykonuje znany wszystkim „rytuał”. Czas pomiędzy pierwszym, a drugim serwisem pomaga utrzymać sportowcowi koncentrację, jednak nie może on trwać zbyt długo, by zapewnić rozgrywkom atrakcyjność i płynność. W przeciwnym razie mecze trwałyby znacznie dłużej niż teraz
2. Niesportowe zachowanie
Kolejnym niedozwolonym postępowaniem, które jest karane przez sędziów jest niesportowe zachowanie. Tenis to sport „dżentelmeński” i wbrew pozorom tego typu zachowania nie są powszechne, ale i one się zdarzają, co jest całkowicie normalne, ponieważ w trakcie meczów dochodzi do wielkiego napięcia. Co rozumiemy przez niesportowe zachowanie? Brak szacunku w stosunku do przeciwnika, sędziego lub sytuacja, kiedy to zawodnik nieodpowiednio zachowuje się w stosunku do publiczności. Najczęstszą z nich jest sytuacja, w której tenisista nie zgadza się z decyzją sędziego i rozpoczyna z nim kłótnie, która kończy się ostrzeżeniem. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Nick Kyrgios podczas turnieju Indian Wells zaatakował słownie sędziego, ponieważ uważał, że ten popełnił błąd. Kara? 25 tys. dolarów. Zgodnie ze statystykami sporządzonymi przez New York Times z 2018 r., w latach 1998-2018 mieliśmy 357 niesportowych zachowań w kobiecym i męskim tenisie.
3. Niszczenie rakiet
Częstym elementem rozgrywek tenisowych jest także inne zachowanie, które jest przez sędziów karane. Mowa o niszczeniu rakiet przez tenisistki i tenisistów. Ten incydent występuje 7 razy częściej u mężczyzn, niż u kobiet, bo mowa tutaj o 646 „nadużyciach” rakiety w męskim tenisie, przy jedynie 99 u kobiet. Ostrzeżenie zostaje przyznawane nie tylko za zniszczenie rakiety, ale także w przypadku, gdy gracz uderzy w inny przedmiot na korcie.
4. Używanie słów lub gestów powszechnie uważanych za obraźliwe
Ostrzeżenie można dostać za używanie słów uważanych powszechnie za obraźliwe. Jest to tzw. słyszalna nieprzyzwoitość, która jest definiowana, jako używanie wulgaryzmów wystarczająco wyraźnie i głośno, tak aby były słyszalne. Wiążę się to także z wykonywaniem nieprzyzwoitych gestów jakiegokolwiek rodzaju podczas meczu tenisowego. To przewinienie również nie należy do rzadkich, gdyż występowało 484 razy (344 u mężczyzn i 140 u kobiet).
5. Wybicie piłki
Jeżeli piłka jest uderzana w sposób agresywny, ze złym nastawieniem, to sędzia może również upomnieć zawodnika. Funkcją danego przepisu jest ochrona uczestników biorących udział w wydarzeniu (kibiców i sędziów). Na przestrzeni ostatnich 30 lat mieliśmy do czynienia z 85 tego typu przewinieniami. Najsłynniejszą sytuacją jest oczywiście przypadek Novaka Djokovicia, który wyładowując swoją złość trafił piłeczką w kobietę sędziującą mecz, co skończyło się dla niego dyskwalifikacją z turnieju US Open.
6. Inne przypadki ostrzeżeń
Oczywiście nie jest to pełna lista zakazanych zachowań tenisistek i tenisistów, ponieważ jeszcze inne, które widzimy znacznie rzadziej, ale które również mogą wystąpić w meczu tenisowym. Są to takie zdarzenia, jak: nieprzestrzeganie przez zawodnika „zasad etykiety” danego turnieju, udzielanie instrukcji zawodnikowi z trybun przez trenera (coaching) czy brak zaangażowania w grę.
Powyższy artykuł miał na celu przybliżenie czytelnikom i kibicom zasad, które obowiązują podczas meczów tenisowych. Trwa już pierwszy „wielki szlem” w tym sezonie, a powyżej zaprezentowane zachowania ą oczywiście na porządku dziennym.
Źródła:
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.