26.09.2014
Jednym z tematów poruszanych już na portalu prawosportowe.pl była kwestia zakazu łączenia stanowisk przez członka zarządu polskiego związku sportowego. Dziś chciałbym przybliżyć inny z zakazów: łączenia udziałów zwany również zakazem koncentracji.
Artykuł 10 ustawy o sporcie nakłada na osoby fizyczne lub osoby prawne będące członkami lub posiadające udziały albo akcje w klubie sportowym będącym członkiem polskiego związku sportowego zakaz:
a) bycia członkiem innego klubu sportowego uczestniczącego we współzawodnictwie sportowym w tym samym sporcie lub organizowanym przez ten sam polski związek sportowy;
b) posiadania udziałów albo akcji w innym klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie sportowym w tym samym sporcie lub organizowanym przez ten sam polski związek sportowy;
c) bycia członkiem organów lub władz innego klubu sportowego uczestniczącego we współzawodnictwie w tym samym sporcie lub organizowanym przez ten sam polski związek sportowy.
Z treści uzasadnienia do projektu ustawy o sporcie wynika, iż przedmiotowa regulacja została przyjęta ze względu na „(..) potrzeby wprowadzenia zasady rządzenia (good governance) do statutów polskich związków sportowych na wzór funkcjonujących w gospodarce standardów ładu korporacyjnego (corporate governance).”
Wskazany powyżej przepis ma na celu zagwarantowanie prawidłowego przebiegu współzawodnictwa sportowego oraz ochronę przed ewentualnymi negatywnymi zdarzeniami mającymi mieć wpływ na przebieg współzawodnictwa. Tego rodzaju zdarzeniem może być chociażby osiąganie korzyści z zakładów bukmacherskich dzięki ustawianiu meczy dwóch klubów, na które ten sam podmiot posiada wpływ.
Ponadto na zakończenie podkreślić należy, iż wskazany przepis nie powoduje jakichkolwiek ograniczeń by jeden i ten sam podmiot (czy to osoba fizyczna czy też osoba prawna) była członkiem /udziałowcem/ akcjonariuszem dwóch klubów sportowych, z zastrzeżeniem, że te kluby biorą udział we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez dwa różne polskie związki sportowe w dwóch różnych dyscyplinach sportu, gdyż wówczas nie mamy do czynienia z konfliktem interesów.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.