Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

Zachowanie trenerów podczas zawodów piłkarskich

26.11.2018

Ten artykuł odnosi się przede wszystkim do niższych klas rozgrywkowych, bo choć bardziej spektakularne, choćby z powodu transmisji telewizyjnych są niesportowe zachowania szkoleniowców na wyższych szczeblach rozgrywkowych, to gorzej z tym zagadnieniem bywa w niższych klasach. Im niżej tym więcej takich przypadków.

Runda jesienna rozgrywek sezonu 2018/2019 albo już się zakończyła albo gdzieniegdzie jeszcze dobiega końca. Zatem jest czas do przemyśleń. Ja wiem, że w niejednym klubie, prezes jest trenerem równocześnie i jeszcze kosi trawę, by boisko było przygotowane albo trener pracuje zawodowo, a prowadzenie zespołu to pasja, która przegrywa czasem z pracą, szczególnie w systemie zmianowym, a z czegoś trzeba żyć, ale warto zrobić sobie taki mały rachunek sumienia, np. przeanalizować kary organów dyscyplinarnych, jeśli takie zostały nałożone albo jeśli klub nie ma problemów z niesportowymi zachowaniami czy zachowaniem bezpieczeństwa na obiekcie to choćby zastanowić się nad tym, co można zrobić jeszcze lepiej.

Pisałem już o usunięciu osób z ławki rezerwowych, w tym trenera. Warto zapoznać się z regulacjami tych kwestii w Regulaminie Dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej i poczytać: tutaj. Warto też porozmawiać z zawodnikami, choćby prewencyjnie o karach za naruszenie nietykalności cielesnej, zwłaszcza sędziego zawodów. Takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza w meczach klas A lub B dosyć często, a można byłoby ich uniknąć. Piłka nożna na amatorskim poziomie to pasja, a boisko to nie miejsce na ciosy karate, czy inne zachowania nie mające z futbolem nic wspólnego, a często będące po prostu chuligańskimi zachowaniami.

Innym problemem związanym z karami dla trenerów i klubów jest problem braku podczas zawodów trenera z licencją. Wynika to często ze specyfiki klubu. Trener jest pasjonatem, nierzadko nieotrzymującym wynagrodzenia i społecznie pracującym dla dobra tej małej piłki i dla dobra całej społeczności wiejskiej, gminnej czy osiedlowej. Zdarza się tak, że praca zawodowa powoduje, że trenera nie ma podczas meczu, a to już w myśl przepisów związkowych przewinienie karane dotkliwymi karami finansowymi. Warto więc może wysłać na kurs trenerski kilku zawodników, żeby zdobyli choćby te niższe uprawnienia typu Grassroots i mogli w zastępstwie pierwszego trenera podczas zawodów prowadzić drużynę. Wyjdzie to z korzyścią dla wszystkich.

Sankcje za naruszenie obowiązku prowadzenia zespołu przez trenera posiadającego ważną licencję zawierają regulaminy poszczególnych rozgrywek, ale są one przewidziane również w Uchwale nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce. Sankcje te zostały uregulowane w Rozdziale IX Uchwały nr IV/63 p.t. „KARY”. Pisałem już o tym wiosną tego roku.

Przepis art. 29  Uchwały nr IV/63 przewiduje następujące sankcje:

Dla klubu III ligi:

  1. pierwszy mecz – kara pieniężna 10000 złotych,
  2. drugi mecz – kara pieniężna 20000 złotych,

III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.

Dla klubu uczestniczącego w rozgrywkach: IV ligi:

  1. pierwszy mecz – kara pieniężna 4000 złotych,
  2. drugi mecz – kara pieniężna 6000 złotych,

III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.

Dla klubu ligi/klasy okręgowej, ligi wojewódzkiej juniorów starszych (A1 i A2) i młodszych (B1 i B2), I i II ligi kobiet, I i II ligi futsalu mężczyzn i kobiet:

  1. pierwszy mecz – kara pieniężna 2000 złotych,
  2. drugi mecz – kara pieniężna 3500 złotych,

III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.

Dla klubu seniorów A klasy, B klasy, C klasy, zespołów dziecięcych i młodzieżowych (od C1 do G2), III, IV ligi kobiet oraz Makroregionalnej LJM Kobiet oraz pozostałych lig futsalu mężczyzn i kobiet:

  1. pierwszy mecz – kara pieniężna 1000 złotych,
  2. drugi mecz – kara pieniężna 1500 złotych,

III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla z zespołu przeciwnego.

Kary dotkliwe. Brak tutaj widełek: „od do” i brak możliwości miarkowania kary przez organ dyscyplinarny. Sprawa jest więc „zero-jedynkowa”, a sankcja dotkliwa, ale zadaniem przepisu jest ochrona zawodników, zapewnienie im opieki trenerskiej podczas, a działaczom klubowym pozostaje przemyślenie nakreślonych przeze mnie powyżej zagadnień i podjęcie odpowiedniej decyzji np. o wysłaniu zawodnika na kurs czy przekonaniu do gry w klubie zawodnika, który posiada licencję.

Artykuł dostępny także w formie PODCASTU: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/podcast-029-14-12-2018-zachowanie-trenerow-podczas-zawodow-pilkarskich[/embed]

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika >> Regulamin serwisu >> Polityka prywatności Newsletter Kategorie