Adult Search
ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Naruszenie nietykalności cielesnej w polskiej piłce nożnej

Rozgrywki sezonu 2017/2018 w Polsce wkroczyły w decydującą fazę. Na wszystkich frontach trwa walka o punkty, znamy już także finalistów Pucharu Polski, o którym ostatnio sporo pisaliśmy, a tej walce towarzyszą emocje, czasem niezdrowe i niesportowe zachowania, także groźby, a nawet przemoc lub naruszenie nietykalności cielesnej.

W poprzedniej kolejce zawodnik Śląska Wrocław – Sito Riera, jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. i co można było zobaczyć podczas meczu – naruszył nietykalność cielesną sędziego w trakcie meczu Śląsk Wrocław – Sandecja Nowy Sącz w 31. kolejce. Czytamy także, że na zawodnika nałożono karę dyskwalifikacji w pięciu meczach LOTTO Ekstraklasy oraz karę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

Stało się to po otrzymaniu przez zawodnika drugiej żółtej kartki w tym meczu, skutkującej wykluczeniem z boiska. Sito Riera uderzył głową sędziego meczu w głowę.

Stosownie oświadczenie wydał w tej sprawie również Śląsk Wrocław:

„…

Klub przyjmuje do wiadomości decyzję Komisji Ligi i nie będzie się od niej odwoływał.

Zarząd Klubu zdecydował o nałożeniu na zawodnika kary finansowej i dodatkowo zobowiązał go do wsparcia wskazanego przez Klub celu charytatywnego.

Śląsk Wrocław nie będzie udzielał dodatkowych komentarzy w tej sprawie.”

Komisja Ligi w wyżej opisywanym przypadku jako podstawę prawną zastosowała art. 72 § 1 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej: „Kto stosuje groźbę, przemoc lub narusza nietykalność cielesną sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich, w szczególności w celu utrudnienia lub uniemożliwienia podjęcia działań, podlega karze pieniężnej nie niższej niż 2000 zł, karze dyskwalifikacji lub karze wykluczenia z PZPN”.

Z cytowanego przepisu, już nie w tej sprawie, oczywiście przy zachowaniu proporcji i gwałtowności zdarzenia, niebezpieczeństwa, zagrożenia zdrowia, a nawet życia wynika, że za taki czyn, czyli naruszenie nietykalności cielesnej sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich można zostać ukaranym przez organ dyscyplinarny nawet karą wykluczenia z PZPN, czyli najbardziej dotkliwą z kar z katalogu zawartego w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.

Wiele podobnych zachowań zdarza się też w niższych klasach. Komisje dyscyplinarne Polskiego Związku Piłki Nożnej, wojewódzkich związków piłki nożnej, okręgowych związków, podokręgów mają „pełne ręce roboty”.

Warto też dodać, że w art. 72 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej mamy również kwalifikowaną postać tego przewinienia zawartą w §2: „Odpowiedzialność za przewinienie dyscyplinarne o którym mowa w § 1 ponosi również klub, jeżeli co najmniej dwóch zawodników lub działaczy tego klubu dopuszcza się powyższego zachowania, organ dyscyplinarny może wymierzyć wtedy:

a) karę pieniężną,

b) weryfikacja zawodów jako walkower,

c) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności,

d) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym w miejscowości, będącej siedzibą klubu,

e) wykluczenie z rozgrywek,

f) przeniesienia zespołu do niższej klasy rozgrywkowej.”

Warto zaznaczyć, że np. przy tak zwanej „masowej konfrontacji” zespół może zostać ukarany weryfikacją zawodów jako walkower i tu podstawą jest przepis dyscyplinarny, oczywiście taka weryfikacja może także wynikać np. przy niedokończeniu meczu z przepisów rozgrywkowych: uchwały o organizacji rozgrywek bądź regulaminu rozgrywek.

Zgodnie z art. 72 §3 RD, karom określonym w § 2 podlega również ten, kto usiłuje bądź czyni przygotowania do popełnienia powyższych czynów.

Pora zatem powściągnąć emocje i o tytuły, awanse, bądź utrzymanie w danej klasie rozgrywkowej zawsze grać i walczyć fair.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Zmiany w polskim karate i kwestia reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Polskie karate w 2018 roku przechodzi prawdziwą rewolucję organizacyjną. Za sprawą decyzji Komitetu Wykonawczego Światowej Federacji Karate (WKF) z 13 kwietnia bieżącego roku, Polski Związek Karate, który reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej od 38 lat, stracił status członka największej światowej organizacji tej dyscypliny i przestał być przez nią uznawany. Jednocześnie WKF przyjął w swoje struktury powstałą w grudniu 2017 roku Polską Unię Karate i to ta organizacja jest obecnie uprawniona do wystawiania polskich karateków w zawodach pod egidą Światowej Federacji Karate.

Czytaj dalej Zmiany w polskim karate i kwestia reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Opublikowane w

Kontrowersyjny zapis w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych w piłce siatkowej

Polski Związek Piłki Siatkowej opublikował Terminarz Rozgrywek Młodzieżowych na sezon 2018/2019. Został w nim zawarty ciekawy zapis dotyczący udziału młodszych zawodników w rozgrywkach wyższych kategorii wiekowych, który natychmiastowo stał się przedmiotem ożywionej dyskusji w świecie siatkówki.

Czytaj dalej Kontrowersyjny zapis w Terminarzu Rozgrywek Młodzieżowych w piłce siatkowej

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Zmiany w rozgrywkach organizowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.

Ostatnio pisałem o zmianach w regulaminach rozgrywek piłkarskich w Polsce, a dziś będzie o zmianach w rozgrywkach Plus Ligi i Ligi Siatkówki Kobiet. Zmiany, które stosuje Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej są wprowadzane na zasadzie odstępstw od przepisów gry i będą obowiązywać w meczach rozgrywek PLPS-u czyli Plus Ligi i LSK w sezonie 2018/2019.

Czytaj dalej Zmiany w rozgrywkach organizowanych przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.

Opublikowane w

AKTY PRAWNE

Tu znajdziesz regulacje prawne dotyczące sportu: ustawy, rozporządzenia i inne przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
Czytaj dalej AKTY PRAWNE

Opublikowane w

AKTY PRAWNE E-SPORT

JUŻ WKRÓTCE !

Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.
TS Escorts