ModernSportFoundation.org WszystkoDlaKlubu.pl TrainingCompensation.com

Naruszenie nietykalności cielesnej w polskiej piłce nożnej

Rozgrywki sezonu 2017/2018 w Polsce wkroczyły w decydującą fazę. Na wszystkich frontach trwa walka o punkty, znamy już także finalistów Pucharu Polski, o którym ostatnio sporo pisaliśmy, a tej walce towarzyszą emocje, czasem niezdrowe i niesportowe zachowania, także groźby, a nawet przemoc lub naruszenie nietykalności cielesnej.

W poprzedniej kolejce zawodnik Śląska Wrocław – Sito Riera, jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. i co można było zobaczyć podczas meczu – naruszył nietykalność cielesną sędziego w trakcie meczu Śląsk Wrocław – Sandecja Nowy Sącz w 31. kolejce. Czytamy także, że na zawodnika nałożono karę dyskwalifikacji w pięciu meczach LOTTO Ekstraklasy oraz karę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

Stało się to po otrzymaniu przez zawodnika drugiej żółtej kartki w tym meczu, skutkującej wykluczeniem z boiska. Sito Riera uderzył głową sędziego meczu w głowę.

Stosownie oświadczenie wydał w tej sprawie również Śląsk Wrocław:

„…

Klub przyjmuje do wiadomości decyzję Komisji Ligi i nie będzie się od niej odwoływał.

Zarząd Klubu zdecydował o nałożeniu na zawodnika kary finansowej i dodatkowo zobowiązał go do wsparcia wskazanego przez Klub celu charytatywnego.

Śląsk Wrocław nie będzie udzielał dodatkowych komentarzy w tej sprawie.”

Komisja Ligi w wyżej opisywanym przypadku jako podstawę prawną zastosowała art. 72 § 1 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej: „Kto stosuje groźbę, przemoc lub narusza nietykalność cielesną sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich, w szczególności w celu utrudnienia lub uniemożliwienia podjęcia działań, podlega karze pieniężnej nie niższej niż 2000 zł, karze dyskwalifikacji lub karze wykluczenia z PZPN”.

Z cytowanego przepisu, już nie w tej sprawie, oczywiście przy zachowaniu proporcji i gwałtowności zdarzenia, niebezpieczeństwa, zagrożenia zdrowia, a nawet życia wynika, że za taki czyn, czyli naruszenie nietykalności cielesnej sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich można zostać ukaranym przez organ dyscyplinarny nawet karą wykluczenia z PZPN, czyli najbardziej dotkliwą z kar z katalogu zawartego w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.

Wiele podobnych zachowań zdarza się też w niższych klasach. Komisje dyscyplinarne Polskiego Związku Piłki Nożnej, wojewódzkich związków piłki nożnej, okręgowych związków, podokręgów mają „pełne ręce roboty”.

Warto też dodać, że w art. 72 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej mamy również kwalifikowaną postać tego przewinienia zawartą w §2: „Odpowiedzialność za przewinienie dyscyplinarne o którym mowa w § 1 ponosi również klub, jeżeli co najmniej dwóch zawodników lub działaczy tego klubu dopuszcza się powyższego zachowania, organ dyscyplinarny może wymierzyć wtedy:

a) karę pieniężną,

b) weryfikacja zawodów jako walkower,

c) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności,

d) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym w miejscowości, będącej siedzibą klubu,

e) wykluczenie z rozgrywek,

f) przeniesienia zespołu do niższej klasy rozgrywkowej.”

Warto zaznaczyć, że np. przy tak zwanej „masowej konfrontacji” zespół może zostać ukarany weryfikacją zawodów jako walkower i tu podstawą jest przepis dyscyplinarny, oczywiście taka weryfikacja może także wynikać np. przy niedokończeniu meczu z przepisów rozgrywkowych: uchwały o organizacji rozgrywek bądź regulaminu rozgrywek.

Zgodnie z art. 72 §3 RD, karom określonym w § 2 podlega również ten, kto usiłuje bądź czyni przygotowania do popełnienia powyższych czynów.

Pora zatem powściągnąć emocje i o tytuły, awanse, bądź utrzymanie w danej klasie rozgrywkowej zawsze grać i walczyć fair.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane wpisy

Opublikowane w

Przepisy dotyczące transferów w PZPS

Okienko transferowe w polskiej siatkówce dobiega końca. Wydawać by się mogło, że czasu na ewentualne zmiany barw klubowych jest sporo, aczkolwiek zważywszy na potencjalne negocjacje, spory, tudzież kwestie formalne związane z transferem, właśnie teraz wybija ostatni dzwonek.

Czytaj dalej Przepisy dotyczące transferów w PZPS
Opublikowane w

Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

Pod koniec ubiegłego roku Włoska Federacja Pływacka (ISF) planowała zorganizowanie turnieju „Energy for Swim”, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizowaliby indywidualnie, bez reprezentowania swoich federacji krajowych. W grudniowych zawodach przeprowadzonych w Turynie miały wziąć udział największe światowe gwiazdy, rywalizujące nie tylko o wynik sportowy, lecz również o pokaźne nagrody finansowe. Wydarzenie to miało stać się pierwszym krokiem dla utworzenia nowej międzynarodowej ligi pływackiej.

Czytaj dalej Naruszenie zasad konkurencji w sporcie na przykładzie Światowej Federacji Pływackiej

O autorze

Maciej Żyłka

Maciej Żyłka

Prawnik, Dziennikarz, Szef contentu internetowego prawosportowe.pl Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz sportowy Radia Wrocław.

Wpisy autora

Opublikowane w

Wymóg gry „młodzieżowca” w meczach piłkarskiej Ekstraklasy

W poprzednim artykule pisałem o nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, a dziś pora na kolejną zmianę w przepisach związkowych piłki nożnej w Polsce. Była ona przedmiotem dyskusji w mediach z chwilą jej wprowadzania, ale ta dyskusja tak naprawdę trwa nadal. Nie jednak tej dyskusji, a uchwalonym zmianom poświęcę zdań.

Czytaj dalej Wymóg gry „młodzieżowca” w meczach piłkarskiej Ekstraklasy
Opublikowane w

Nowelizacja Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN

Kilka tygodni temu Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej dokonał nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Jest ona o tyle historyczna, że dokonana przez Zarząd, a nie jak do tej przez Walne Zgromadzenie Delegatów. Taką kompetencję przyznała Zarządowi związku zmiana Statutu dokonana niedawno przez Walne Zgromadzenie.

Czytaj dalej Nowelizacja Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN
Opublikowane w

Do Siego 2019 roku!

Czytaj dalej Do Siego 2019 roku!
Zobacz więcej »

Serwis obsługuje:

Dauerman

Kontakt z nami:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Aleja Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawospotowe.pl

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000384634, NIP 8992720232, REGON 021539145, kapitał zakładowy 15.000,00 zł

RODO Sport

Masz do nas pytanie z zakresu wdrożenia nowej polityki ochrony danych osobowych "RODO"? Wypełnij poniższy formularz, odpiszemy tak szybko jak to będzie możliwe.