Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty drużynowe

Wystartowały rozgrywki – nowej, rozszerzonej, a zarazem wyjątkowej – Plusligi mężczyzn

18.10.2022

W piątek 30 września 2022 roku zainaugurowała swoje rozgrywki w sezonie 2022/2023 siatkarska PlusLiga mężczyzn. Powiedzieć, że „kształt ligi” i system rywalizacji w siatkarskiej elicie polskich rozgrywek ligowych został od tego sezonu zrewolucjonizowany – to zdecydowane nadużycie, lecz jedynie uznać, że uległ kosmetycznym zmianom – to zdecydowanie nic nie powiedzieć. Prawda jak zawsze leży po środku. W dzisiejszym wpisie spróbuję wyjaśnić do jakich zmian w takim razie doszło i jakim systemem będzie toczyła  tegoroczna rywalizacja o siatkarskie mistrzostwo Polski.

Analizując przyjęty od sezonu 2022/2023 wspomniany wcześniej „kształt ligi” warto wspomnieć o dwóch znaczących zmianach.

Pierwsza z nich dotyczy poszerzenia składu PlusLigi z dotychczasowych 14 zespołów do 16 drużyn, co bezpośrednio przełożyło się na łączną sumę 30 spotkań jakie każdy klub rozegra na etapie rundy zasadniczej (mecz i rewanż).

Druga, a zarazem innowacyjna zmiana (jak na realia siatkarskie) – to dołączenie do rozgrywek Plusligi ukraińskiego zespołu Barkom Każany Lwów. Sięgając pamięcią do niedalekiej przeszłości warto wspomnieć, iż pomysł „otworzenia się” włodarzy najwyższej klasy siatkarskich rozgrywek w Polsce na zagraniczne drużyny kiełkował już od dłuższego czasu – kiedy to wstępne założenia zakładały dołączenie nie tylko wspomnianego zespołu z Ukrainy, jak również utytułowanej niemieckiej drużyny – Berlin Recycling Volleys. Jak pokazuje teraźniejszość wstępne koncepcje zrealizowały się w sposób połowiczny. Oczywiście pojawiło się wiele pytań o to w jaki sposób regulamin rozgrywek ligowych będzie odnosił się do ewentualnej finalnej walki drużyny Barkomu Każany Lwów o medale czy wręcz odwrotnie – co w przypadku, gdyby ukraińska drużyna zajęła miejsce w tabeli skutkujące spadkiem do Tauron 1. Ligi?  Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo w dalszej części dzisiejszego wpisu.

Przechodząc do kwestii systemu rozgrywek w plusligowym sezonie 2022/2023 już na wstępie można dostrzec, iż w tej kwestii nie doszło do znaczących zmian  (mimo pojawiających się głosów na temat możliwej zmiany formuły rozgrywek). Rywalizacja o tytuł Mistrza Polski nadal będzie składała się z dwóch etapów, a mianowicie rundy zasadniczej, w której kluby rywalizują ze sobą w konwencji pierwszy mecz + rewanż, a także fazy play-off, w której zespołu z miejsc od 1 do 8 mają szansę na końcowe zwycięstwo w rozgrywkach ligowych, zaś zespoły z miejsc od 9 do 14 podejmują rywalizację, którą na własne potrzeby nazwę „przedłużoną rywalizacją pocieszenia”. Jeżeli chodzi o zespoły zajmujące odpowiednio 15 i 16 miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej to tutaj sytuacja jest prosta i klarowna, gdyż zespół zajmujący przedostatnie miejsce po prostu kończy rozgrywki na 15 miejscu w klasyfikacji końcowej, zaś zespół zajmujący ostatnie miejsce – bezpośrednio traci uprawnienie do udziału w rozgrywkach PlusLigi od sezonu 2023/2024, czyli krótko mówiąc spada do niższej klasy rozgrywkowej.

Zanim przejdziemy do systemu rywalizacji w fazie play-off rozgrywanej pomiędzy klubami, które zajęły pierwsze osiem miejsc po rundzie zasadniczej, właściwym jest dla ścisłości dodać, że drużyny zajmujące 9 i 10, 11 i 12, 13 i 14 miejsce po rundzie zasadniczej będą wzorem ubiegłych lat rywalizowały w systemie dwumeczu (jeżeli stan rywalizacji będzie wynosił 1:1 to o wygraniu danej rywalizacji zadecyduje tzw. złoty set, czyli rozgrywka do 15 punktów z warunkiem dwóch punktów przewagi jednej z drużyn) o odpowiednio dziewiąte, jedenaste oraz trzynaste miejsce w klasyfikacji końcowej PlusLigi.

Jednak to co najbardziej rozgrzewa emocje kibiców siatkarskich to bezpośrednia rywalizacja pomiędzy ośmioma najlepszymi zespołami po rundzie zasadniczej. Na tym etapie o tytuł Mistrz Polski kluby konkurują w ramach trzech rund rywalizacji o charakterze pucharowym, a mianowicie w pierwszej rundzie (tzw. ćwierćfinale) pary meczowe zestawione są zgodnie z odpowiednio zajętymi miejscami w rundzie zasadniczej – i tak zespół z pierwszego miejsca rywalizuje z ekipą, która zajęła ósme miejsce, i kolejno: 2 miejsce vs 7 miejsce, 3 miejsce vs 6 miejsce, 4 miejsce vs 5 miejsce. Zwycięskie drużyny przechodzą do drugiej rundy, zaś przegranym zespołom pozostaje rywalizacja o piąte oraz siódme miejsce w klasyfikacji końcowej. Pary w drugiej rundzie (tzw. półfinale) tworzą zespoły które wygrały rywalizację w meczach 1-8 oraz 4-5 w pierwszej rundzie (pierwszy półfinał) oraz analogicznie zwycięzca z meczowych par 2-7 i 3-6 (drugi półfinał). Zwycięstwo w półfinałach premiuje grą o tytuł Mistrza Polski w sezonie 2022/2023, zaś przegrana skutkują możliwością gry o brązowy medal w klasyfikacji końcowej.

Na zakończenie warto wspomnieć o dwóch znaczących postanowieniach, które zapadły w kontekście rywalizacji w fazie play-off oraz statusu drużyny Barkom Każany Lwów. Otóż zgodnie z oczekiwaniami środowiska siatkarskiego – rywalizacja o tytuł mistrzowski w każdej z trzech rund w fazie play-off będzie jednolicie toczyć się do trzech zwycięstw meczowych (w poprzednim sezonie ćwierćfinał oraz półfinał miał formę dwumeczu). Druga kwestia dotyczy regulaminowego odniesienia do statusu prawnego drużyny Barkom Każany Lwów. O ile pierwotnie pojawiały się pytania czy drużyna z Lwowa będzie mieć prawo walki o tytuł mistrzowski lub z drugiej strony czy powinna mieć zagwarantowaną możliwość proceduralnego uniknięcia ewentualności spadku do niższej klasy rozgrywkowej, o tyle władze PlusLigi zadecydowały, iż rywalizacja drużyny z Ukrainy będzie odbywała się na równych warunkach z innymi klubami (czyli może zarówno zdobyć tytuł mistrzowski jak i zajmując ostatnie miejsce w tabeli rozgrywek po rundzie zasadniczej – opuścić szeregi PlusLigi na co najmniej sezon 2023/2024). Względem powyższego pojawiło się jednak zastrzeżenie dotyczące braku możliwości uzyskania przez ukraiński klub przepustki do europejskich pucharów, nawet w sytuacji zajęcia miejsca w klasyfikacji końcowej, które gwarantuje prawo do takich występów.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.