08.10.2018
Kontynuujemy tematykę „rozgrywkową” w piłce nożnej na łamach portalu prwosportowe.pl. Ostatnio pisałem o wyborze strojów drużyn w zawodach piłki nożnej, a dziś o wycofaniu się drużyny z rozgrywek. Tu również pomocne będą przepisy regulaminów rozgrywek i Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
Zgodnie z § 19 ust. 1 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, Drużyna klubu, która przed rozpoczęciem lub w czasie trwania rozgrywek mistrzowskich danej klasy zrezygnuje z dalszego uczestnictwa, musi być przesunięta w następnym cyklu rozgrywek niżej o dwie klasy rozgrywkowe.
Dodatkowo w uchwałach z „karomierzami” wojewódzkich, okręgowych związków piłki nożnej czy podokręgów w „karomierzu” są również kary za wycofanie się z rozgrywek przed ich rozpoczęciem, a po ogłoszeniu terminarza. Wtedy bowiem dochodzi do zdekompletowania ligi, a możliwości dokooptowania drużyn są już niewielkie. Mówimy tu o dokooptowaniu zespołu, który spadł o klasę niżej, ale zajął najwyższe miejsce spośród spadkowiczów.
Zgodnie z § 19 ust. 2 Uchwały nr IX/140, Drużyna klubu, która w trakcie rozgrywek nie rozegra trzech wyznaczonych spotkań z własnej winy, zostanie automatycznie i niezależnie od sankcji finansowych przesunięta niżej o dwie klasy rozgrywkowe bez względu na liczbę zdobytych punktów.
A jak przeprowadza się weryfikację spotkań drużyn, które wycofały się z rozgrywek?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w § 19 ust. 3 Uchwały nr IX/140:
„ 3. Weryfikacje spotkań tych drużyn przeprowadza się następująco:
O wiele prostsza sprawa jest z wycofaniem się drużyny z rozgrywek pucharowych. Zgodnie z § 19 ust. 4 Uchwały nr IX/140, W przypadku zawodów rozgrywanych na zasadzie dwumeczu (mecz i rewanż), rezygnacja z udziału w jednym meczu oznacza rezygnację z udziału w dwumeczu.
W kolejnym odcinku będzie o nieodbytym lub przerwanym meczu i konsekwencjach z tego wynikających.
Chcesz posłuchać tego tekstu? [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/podcast-001-17-10-2018-prawo-sportowe[/embed] .
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.