Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Wycofanie się drużyny z rozgrywek piłkarskich

08.10.2018

Kontynuujemy tematykę „rozgrywkową” w piłce nożnej na łamach portalu prwosportowe.pl. Ostatnio pisałem o wyborze strojów drużyn w zawodach piłki nożnej, a dziś o wycofaniu się drużyny z rozgrywek. Tu również pomocne będą przepisy regulaminów rozgrywek i Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

Zgodnie z § 19 ust. 1 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, Drużyna klubu, która przed rozpoczęciem lub w czasie trwania rozgrywek mistrzowskich danej klasy zrezygnuje z dalszego uczestnictwa, musi być przesunięta w następnym cyklu rozgrywek niżej o dwie klasy rozgrywkowe.

Dodatkowo w uchwałach z „karomierzami” wojewódzkich, okręgowych związków piłki nożnej czy podokręgów w „karomierzu” są również kary za wycofanie się z rozgrywek przed ich rozpoczęciem, a po ogłoszeniu terminarza. Wtedy bowiem dochodzi do zdekompletowania ligi, a możliwości dokooptowania drużyn są już niewielkie. Mówimy tu o dokooptowaniu zespołu, który spadł o klasę niżej, ale zajął najwyższe miejsce spośród spadkowiczów.

Zgodnie z § 19 ust. 2 Uchwały nr IX/140, Drużyna klubu, która w trakcie rozgrywek nie rozegra trzech wyznaczonych spotkań z własnej winy, zostanie automatycznie i niezależnie od sankcji finansowych przesunięta niżej o dwie klasy rozgrywkowe bez względu na liczbę zdobytych punktów.

A jak przeprowadza się weryfikację spotkań drużyn, które wycofały się z rozgrywek?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w § 19 ust. 3 Uchwały nr IX/140:

3. Weryfikacje spotkań tych drużyn przeprowadza się następująco:

  1. w przypadku rozegrania mniej niż 50% spotkań należy anulować wyniki dotychczasowych meczów,
  2. w przypadku rozegrania 50% lub więcej spotkań zalicza się do punktacji wyniki uzyskane na boisku, natomiast w pozostałych przyznaje się walkowery dla przeciwnika.”

O wiele prostsza sprawa jest z wycofaniem się drużyny z rozgrywek pucharowych. Zgodnie z § 19 ust. 4 Uchwały nr IX/140, W przypadku zawodów rozgrywanych na zasadzie dwumeczu (mecz i rewanż), rezygnacja z udziału w jednym meczu oznacza rezygnację z udziału w dwumeczu.

W kolejnym odcinku będzie o nieodbytym lub przerwanym meczu i konsekwencjach z tego wynikających.

Chcesz posłuchać tego tekstu? [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/podcast-001-17-10-2018-prawo-sportowe[/embed] .

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności