04.06.2020
Pro Junior System to program, który trwa W Polsce już od kilku lat. Polski Związek Piłki Nożnej nagradza w nim kluby za stawianie na młodych zawodników. Niedawno w zasadach PJS dokonano niewielkiej, ale niezwykle istotnej zmiany.
Pro Junior System jest obecnie jednym ze sztandarowych projektów PZPN. Od kilku sezonów promowane jest wystawianie jak największej liczby młodzieżowców. Kluby, które w klasyfikacji PJS okazują się najlepsze otrzymują z tego tytułu nagrody pieniężne. O ich wysokościach pisaliśmy m.in. tutaj (https://prawosportowe.pl/a/wyzsza-pula-nagrod-w-pro-junior-system).
Istotna zmiana
12 maja doszło do zatwierdzenia zmian w uchwale PZPN dotyczącej zasad programu Pro Junior System. Do tej pory warunkiem otrzymania pieniędzy było to, że dana drużyna musiała utrzymać się w lidze. Oznaczało to, że nawet mimo zajęcia jednego z premiowanych nagrodą miejsc w programie, gdy zespół nie utrzymał się sportowe w lidze, nie otrzymywał żadnych funduszy.
Teraz PZPN postanowił o zmianie takiego przepisu. W związku z tym Art.5 ust.7 Uchwały nr V/94 z dnia 24 maja 2016 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia regulaminu programu Pro Junior System na sezon 2016/2017 i następne otrzymał następujące brzmienie:
W sytuacji, gdy miejsce w klasyfikacji końcowej uprawniające do otrzymania nagrody finansowej zajmie klub zdegradowany ze względu na zajęcie miejsca spadkowego po zakończeniu sezonu rozgrywkowego, wartość przysługującej nagrody zostaje pomniejszona o 50%. Pozostałe 50% wartości nagrody zostanie przekazane Fundacji Piłkarstwa Polskiego na potrzeby realizacji projektów dedykowanych rozwojowi piłkarstwa polskiego.
Widać więc, że zniesiono obowiązek utrzymania się w lidze w celu otrzymania pieniędzy z PJS. Co prawda, w razie spadku należna kwota zostanie obniżona, ale klub będzie miał prawo do otrzymania nagrody.
Druga modyfikacja
12 maja dokonano także drugiej nowelizacji we wspomnianej uchwale. W Art. 6 ust. 3 uregulowano sytuację mówiącą o przypadkach klubów zdegradowanych oraz tych, które nie otrzymają licencji bądź wycofają się z rozgrywek:
Kluby Zdegradowane na podstawie decyzji podjętej przez Komisję Dyscyplinarną lub ze względu na niespełnienie wymagań licencyjnych lub które wycofały się z rozgrywek tracą uprawnienie do uczestnictwa w Programie i nie są uwzględniane w klasyfikacji.
Należy więc przyznać, że mimo, iż w teorii wprowadzone zmiany są niewielkie, mogą być one bardzo istotne. Dla klubów, które spadną w tym sezonie ewentualne pieniądze otrzymane z programu Pro Junior System mogą okazać się niezwykle ważne i mogą stanowić znaczną część budżetu w kolejnych rozgrywkach w niższej klasie rozgrywkowej. Może dojść także do takich sytuacji, gdy dana drużyna, która straci już szanse na utrzymanie, zacznie wystawiać większą liczbę piłkarzy o statusie młodzieżowca tak, aby w miarę możliwości awansować we wspomnianej klasyfikacji.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.