05.07.2021
25 maja uchwalona została ważna i kontrowersyjna zmiana, która dotyczy wielu trenerów.
Dnia 25 maja 2021 roku przyjęta została Uchwała nr V/89 Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie ustalenia zasad ubiegania się o uznanie kompetencji i przyznanie licencji trenerskich dla absolwentów wyższych uczelni posiadających mistrzowską, I lub II klasę trenerską. Dlaczego jest ona taka ważna?
Geneza całej sytuacji sięga 2016 roku. Wówczas przyjęty został nowy regulamin licencji trenerskich. Na jego podstawie absolwenci AWF-ów, z dyplomami trenerów I i II klasy, przestali mieć możliwość prowadzenia swoich klubów w rozgrywkach ligowych na określonym wcześniej poziomie i musieli oni „wyrobić” nowe licencje, co niosło za sobą znaczące koszty.
Po pięciu latach w pewnym stopniu PZPN zdecydował się na powrót do punktu wyjścia. 25 maja przyjęta bowiem została wspomniana już uchwała. W niej PZPN, powołując się, na wejście w życie postanowień Art. 7 Konwencji Trenerskiej, w myśl którego m.in. “Osoby, które ukończyły kurs przeprowadzony przez niezależną instytucję, mają prawo ubiegać się o uznanie ich kompetencji w ramach Konwencji Trenerskiej UEFA. Wniosek musi zostać przesłany do strony konwencji, na której terytorium zyskano kwalifikacje (…)” ustalił następujące zasady ubiegania się o uznanie kompetencji i przyznanie licencji trenerskich dla absolwentów wyższych uczelni posiadających mistrzowską, I lub II klasę trenerską poprzez wprowadzenie zmian polegających m.in. na tym, że:
posiadacze klasy mistrzowskiej, I lub II klasy trenerskiej mogą ubiegać się o przyznanie następujących rodzajów licencji trenerskich po spełnieniu nw. przesłanek:
- przyznanie licencji UEFA PRO - w przypadku wykazania się przez wnioskodawcę stażem pracy trenerskiej w charakterze pierwszego trenera w klubach na I lub II poziomie rozgrywkowym przez okres co najmniej dwóch pełnych rund rozgrywkowych,
- przyznanie licencji UEFA A - w przypadku wykazania się przez wnioskodawcę stażem pracy trenerskiej w charakterze pierwszego trenera w klubach na III lub IV poziomie rozgrywkowym przez okres co najmniej dwóch pełnych rund rozgrywkowych,
- przyznanie licencji UEFA B - w przypadku wykazania się przez wnioskodawcę stażem pracy trenerskiej w charakterze pierwszego trenera w klubach na co najmniej V poziomie rozgrywkowym przez okres co najmniej dwóch pełnych rund rozgrywkowych.
Wnioski o uznanie kompetencji i przyznanie licencji trenerskich należy składać do Polskiego Związku Piłki Nożnej - za pośrednictwem systemu informatycznego PZPN24 dostępnego pod adresem: www.pzpn24.pzpn.pl - w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca 2022 roku.
Taka nagła zmiana może być dosyć zaskakująca. Trzeba jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach część trenerów wytoczyła sprawy przeciwko PZPN-owi w związku z wprowadzonym w 2016 roku zmianami. Trenerzy domagają się odszkodowania od związku za to, że z dnia na dzień zostali zmuszeni, ich zdaniem bezprawnie, do dokształcania, którego koszty były znaczne. Teraz PZPN w pewnym stopniu wrócił do punktu wyjścia i ponownie nieco „złagodził” przepisy regulujące trenerskie wymagania.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.