09.01.2017
Trwa przerwa zimowa w rozgrywkach piłkarskich w Polsce. To dobry czas na refleksje nad bezpieczeństwem na obiektach sportowych. Kwestie organizacji meczów piłkarskich po stronie prawa powszechnie obowiązującego reguluje Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Również Polski Związek Piłki Nożnej, a w szczególności działająca w jego ramach Komisja ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich PZPN opracowują przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na piłkarskich stadionach i boiskach.
W swoich artykułach pisałem już sporo o roli delegata meczowego, kierownika ds. bezpieczeństwa i spikera czy też sędziego zawodów piłkarskich w tym, by mecz piłkarski został przeprowadzony bezpiecznie i dawał kibicom satysfakcję z jego oglądania. Na tę satysfakcję składa się nie tylko poziom sportowy, ale i komfort kibiców (wystarczająca liczba punktów gastronomicznych, toalet, punktów depozytowych, czy odpowiednia liczba miejsce parkingowych).
A co jeśli bezpieczeństwa i porządku w związku z meczem piłkarskim nie uda się utrzymać? Klubom, i to nie tylko organizatorowi, ale także klubowi przyjezdnemu grożą sankcje dyscyplinarne na podstawie przepisów Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. Do nakładania kar za naruszenia statutów, regulaminów i wytycznych FIFA, UEFA i PZPN uprawnione są - na mocy art. 43 Statutu Polskiego Związku Piłki Nożnej – organy jurysdykcyjne związku. Mają one prawo stosowania sankcji regulaminowych i nakładania kar dyscyplinarnych. Z zastrzeżeniem odrębnych przepisów mogą je nakładać – w świetle art. 44 Statutu PZPN – na członków PZPN, zawodników, trenerów, instruktorów (pojęcie instruktora funkcjonuje jeszcze w statucie związku, choć w wyniku przeprowadzonej w Polsce ustawowo deregulacji taki zawód już nie istnieje – przyp. M.Ż.), sędziów, członków sztabu medycznego, menedżerów ds. piłkarzy (w Statucie jest to jeszcze menedżer ds. piłkarzy, chociaż z innych przepisów FIFA i PZPN wynika, że tę rolę pełnią już pośrednicy transakcyjni), licencjonowanych organizatorów imprez piłkarskich, obserwatorów, delegatów oraz działaczy piłkarskich dopuszczających się naruszeń określonych przepisów i zasad obowiązujących w sporcie piłki nożnej, a także nie stosujących się do orzeczeń organów jurysdykcyjnych PZPN.
Organami jurysdykcyjnymi, a jednocześnie dyscyplinarnymi PZPN są na mocy art. 45 §3 Statutu: Komisja Dyscyplinarna i Najwyższa Komisja Odwoławcza.
Odpowiedzialność klubu za brak porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przed, w czasie lub po zawodach reguluje art. 64 §1 i 2 Regulaminu Dyscyplinarnego. Jest w nim mowa o „należytym bezpieczeństwie i porządku”. To oznacza, że brak „należytego” porządku i bezpieczeństwa jest podstawą do nałożenia kary przez organ dyscyplinarny. Odpowiedzialność ponosi klub, a katalog kar jest bardzo szeroki i obejmuje:
1) karę pieniężną,
2) weryfikację zawodów jako walkower,
3) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności,
4) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu,
5) zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie,
6) rozgrywanie meczu na neutralnym stadionie,
7) zakaz rozgrywania meczu na określonym stadionie,
8) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów na obiektach sportowych w miejscowości będącej siedzibą klubu,
9) zawieszenie lub pozbawienie licencji.
Organ dyscyplinarny może oczywiście zastosować jedną z tych kar lub kilka z uwzględnieniem przepisów art. 13, 14 i 17 Regulaminu Dyscyplinarnego, tj. o karach zasadniczych i dodatkowych oraz o karach pieniężnych.
Kary, o których wspomniałem powyżej, z wyjątkiem weryfikacji zawodów jako walkower, mogą być również nałożone na klub za niewykonywanie obowiązków, określonych w przepisach dotyczących bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich, nawet jeżeli przed, w czasie lub po zawodach nie doszło do naruszeń porządku lub bezpieczeństwa. Zatem odpowiedzialność klubu jest uregulowana szeroko, bo nie obejmuje jedynie naruszeń bezpieczeństwa lub porządku, ale również nienależytą staranność w działaniach klubu i niedopełnienie obowiązków wynikających z przepisów.
Od odpowiedzialności za brak porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przed, w czasie lub po zawodach należy odróżnić odpowiedzialność za zachowanie kibiców poza stadionem. Dotyczy ona – w świetle przepisów art. 64 ¹ - niedopełnienia obowiązku zabezpieczenia wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców. I tak, za brak porządku lub bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców na mecz piłkarski wymierza się klubowi drużyny przyjezdnej karę zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie.
Jeszcze czym innym jest odpowiedzialność wynikająca z przepisów art. 65 §1 i 2 za niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przez odpowiedzialne osoby fizyczne. Mowa tu zwłaszcza o kierowniku ds. bezpieczeństwa i innych osobach odpowiedzialnych. Kary w tym przypadku to:
- upomnienie,
- nagana,
- kara pieniężna od 500 zł,
- dyskwalifikacja czasowa od 1 miesiąca do 2 lat.
W §2 mamy uregulowaną kwalifikowaną formę tego przewinienia, czyli już nie samo niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia należytego porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przed, w czasie lub po zawodach, ale czyn polegający na poważnych naruszeniach porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przed, w czasie lub po zawodach w wyniku niedopełnienia tegoż obowiązku. Kary są w tym przypadku surowsze, a są to:
- kara pieniężna nie niższa niż 5.000 zł
- dyskwalifikacja na czas nie krótszy niż 3 miesiące,
- zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną.
Odpowiedzialność kibiców wynika z art. 66 §1 i 2 Regulaminu Dyscyplinarnego. I tak za rażące naruszenie regulaminu obiektu sportowego lub regulaminu imprezy masowej przed, w trakcie lub bezpośrednio po meczu piłki nożnej, właściwy organ dyscyplinarny może orzec karę zakazu wstępu na stadion. Taka sama kara może zostać orzeczona przez organ dyscyplinarny za naruszenie bezpieczeństwa lub porządku w trakcie wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców na mecz piłkarski.
Karom, o których mowa powyżej towarzyszą szczególne zasady ich stosowania. I tak, zgodnie z przepisem art. 68 §1 wszystkie kary za brak należytego zabezpieczenia porządku na stadionie, z wyjątkiem walkoweru i kar finansowych, są natychmiast wykonalne, chyba że organ dyscyplinarny postanowi inaczej. Dodatkowo, w świetle przepisu §2, w przypadku, jeżeli naruszenie opisane w niniejszym rozdziale jest wynikiem zachowania osób fizycznych, za które odpowiedzialność ponosi klub przyjezdny, karom podlega klub przyjezdny. W art. 68 §3 zawiera domniemanie, że że kibice zajmujący sektor stadionu lub inne wydzielone miejsce, przeznaczone dla kibiców klubu przyjezdnego, są kibicami tego klubu. Z kolei, na mocy §4, w przypadku niemożności zidentyfikowania kibiców, dopuszczających się przewinień opisanych w niniejszym rozdziale, karze podlega klub, będący gospodarzem meczu.
Warto też zaznaczyć, że zgodnie z przepisem art. 68 §5, za przewinienia określone w art. 64, 65 i 67 czyli brak porządku lub bezpieczeństwa na stadionie; niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia wyjazdu zorganizowanej grupy kibiców; niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przez odpowiedzialne osoby fizyczne oraz zachowania pogardliwe lub dyskryminacyjne organ dyscyplinarny może wymierzyć jednorazowo więcej niż jedną karę zasadniczą.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.