16.10.2018
Ostatnio pisałem o nieodbytym lub przerwanym meczu w rozgrywkach piłkarskich, a dziś mowa będzie o udziale drużyny w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich czy pucharowych. Zapraszam do lektury.
Materię tę regulują przepisy § 21 ust. 1 i 2 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Dotyczy ona między innymi zespołów grających w rundach wstępnych i rozgrywkach zasadniczych (fazie grupowej i fazie pucharowej) Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA.
Zgodnie z § 21 ust. 1, Kluby są zobowiązane uzyskać zgodę organów prowadzących rozgrywki na udział w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich i/lub pucharowych. Bez zgody organu prowadzącego rozgrywki kluby nie mogą uczestniczyć w jakichkolwiek towarzyskich spotkaniach międzynarodowych, jeżeli kolidują one z terminami spotkań mistrzowskich i/lub pucharowych, a zgodnie z § 21 ust. 2 Uchwały nr IX/140, Kluby mogą występować do organu prowadzącego rozgrywki o zmianę terminów spotkań mistrzowskich i pucharowych kolidujących z oficjalnymi międzynarodowymi imprezami piłkarskimi.
Taka zgoda jest niezbędna, by organ rozgrywkowy miał na uwadze przy ustalaniu terminarza rozgrywek krajowych: ligowych lub pucharowych także występy w rozgrywkach międzynarodowych. I tu nie chodzi tylko o zwykłą kolizję terminu i przełożenie terminu meczu w krajowych rozgrywkach, gdy został on zaplanowany na środek tygodnia w terminie rozgrywek klubowych UEFA, ale także o pilnowanie 72-godzinnej przerwy między meczami, co jest ważne w kontekście występów w kraju i Europie. O ile przy graniu w kraju w sobotę i niedzielę ma to znaczenie w kontekście meczów wtorkowych i czwartkowych w Europie, a nie dotyczy meczów środowych, o tyle przy terminarzu takim jak obowiązuje w Ekstraklasie, gdzie mecze kolejki rozłożone są od piątku przez sobotę i niedzielę, aż do poniedziałku ma znaczeniu przy każdym z dni pucharowych w Europie.
I tak występ na arenie europejskiej we wtorek może być poprzedzony maksymalnie sobotnim spotkaniem w kraju, a po nim można zagrać już w piątek w Polsce. Z kolei środowy mecz w Europie powoduje, że zagrać w kraju można maksymalnie w niedzielę przed, a po dopiero od soboty. A mecz w Europie, we czwartek (Liga Europy) może być poprzedzony maksymalnie poniedziałkowym meczem w kraju, ale po europejskim pojedynku, w kraju można zagrać dopiero w niedzielę.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Chcesz posłuchać tego tekstu? [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/podcast-003-17-10-2018-prawo-sportowe[/embed]
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.