Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Udział drużyny piłkarskiej w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek

16.10.2018

Ostatnio pisałem o nieodbytym lub przerwanym meczu w rozgrywkach piłkarskich, a dziś mowa będzie o udziale drużyny w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich czy pucharowych. Zapraszam do lektury.

Materię tę regulują przepisy § 21 ust. 1 i 2 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Dotyczy ona między innymi zespołów grających w rundach wstępnych i rozgrywkach zasadniczych (fazie grupowej i fazie pucharowej) Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA.

Zgodnie z § 21 ust. 1, Kluby są zobowiązane uzyskać zgodę organów prowadzących rozgrywki na udział w międzynarodowych spotkaniach w okresie trwania rozgrywek mistrzowskich i/lub pucharowych. Bez zgody organu prowadzącego rozgrywki kluby nie mogą uczestniczyć w jakichkolwiek towarzyskich spotkaniach międzynarodowych, jeżeli kolidują one z terminami spotkań mistrzowskich i/lub pucharowych, a zgodnie z § 21 ust. 2 Uchwały nr IX/140, Kluby mogą występować do organu prowadzącego rozgrywki o zmianę terminów spotkań mistrzowskich i pucharowych kolidujących z oficjalnymi międzynarodowymi imprezami piłkarskimi.

Taka zgoda jest niezbędna, by organ rozgrywkowy miał na uwadze przy ustalaniu terminarza rozgrywek krajowych: ligowych lub pucharowych także występy w rozgrywkach międzynarodowych. I tu nie chodzi tylko o zwykłą kolizję terminu i przełożenie terminu meczu w krajowych rozgrywkach, gdy został on zaplanowany na środek tygodnia w terminie rozgrywek klubowych UEFA, ale także o pilnowanie 72-godzinnej przerwy między meczami, co jest ważne w kontekście występów w kraju i Europie. O ile przy graniu w kraju w sobotę i niedzielę ma to znaczenie w kontekście meczów wtorkowych i czwartkowych w Europie, a nie dotyczy meczów środowych, o tyle przy terminarzu takim jak obowiązuje w Ekstraklasie, gdzie mecze kolejki rozłożone są od piątku przez sobotę i niedzielę, aż do poniedziałku ma znaczeniu przy każdym z dni pucharowych w Europie.

I tak występ na arenie europejskiej we wtorek może być poprzedzony maksymalnie sobotnim spotkaniem w kraju, a po nim można zagrać już w piątek w Polsce. Z kolei środowy mecz w Europie powoduje, że zagrać w kraju można maksymalnie w niedzielę przed, a po dopiero od soboty. A mecz w Europie, we czwartek (Liga Europy) może być poprzedzony maksymalnie poniedziałkowym meczem w kraju, ale po europejskim pojedynku, w kraju można zagrać dopiero w niedzielę.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny) Chcesz posłuchać tego tekstu? [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/podcast-003-17-10-2018-prawo-sportowe[/embed]

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności