Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Mediacja

Trudne relacje Roberta Lewandowskiego ze swoim … byłym już pracodawcą – dlaczego i po co ten serial trwał tak długo ? Co można było zrobić dla szybszego rozwiązania tego sporu ? Let's mediate guys !

19.07.2022

Niezwykle głośnym medialnie tematem i budzącym wyobraźnie oraz emocje piłkarskich fanów w Polsce, i nie tylko, była sytuacja Roberta Lewandowskiego związana z jego transferem, wynikającym z chęci opuszczenia Bayernu Monachium po ośmiu obfitych w sukcesy sezonach spędzonych w niemieckim klubie. Sama procedura zawarcia nowej umowy nie wpływała tak bardzo na dyskusje i polemiki w środowisku piłkarskim, jak okoliczności z nią związane, przede wszystkim niechęć Polaka do kontynuowania kariery w Bawarii ze względu na wewnętrzne spory i konflikty jakie pojawiły się przede wszystkim w relacjach piłkarz - klub.

Kontrakt Lewandowskiego z Bayernem miał obowiązywać do lata 2023 roku, jednakże Polak pod koniec minionego sezonu dawał włodarzą klubu jasno do zrozumienia, że 14 maja 2022 r. rozegrał prawdopodobnie swój ostatni mecz w barwach Bawarczyków. Nie było tajemnicą, iż usługami naszego rodaka zainteresowana była FC Barcelona. Problemem jednak stała się kwota, którą kataloński klub miałby zapłacić Niemcom. Istotny szkopuł tkwił w tym, iż Blaugrana od dłuższego czasu zmaga się z olbrzymimi kłopotami finansowymi, które stanowiły przeszkodę w szybszym załatwieniu przenosin polskiego napastnika. Ważniejszym utrudnieniem stało się jednak nieugięte stanowisko naszych zachodnich sąsiadów, którzy twardo stawali przy tym, iż sytuacja jest opanowana, a Lewy pojawi się na pierwszych lipcowych przedsezonowych treningach w klubie… do czego finalnie doszło, lecz jak się okazało, po to jedynie aby móc pożegnać się z kolegami z drużyny. Polak stanowczo, czarno na białym opisał swój obecny stosunek do Bayernu podczas konferencji prasowej Reprezentacji Polski przed czerwcowymi meczami w ramach rozgrywek Ligi Narodów, w czasie której wskazał, że: „Na dziś pewne jest jedno: moja wspólna historia z Bayernem dobiegła końca. Po tym wszystkim, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach, nie wyobrażam sobie dalszej dobrej współpracy z bawarskim klubem”.

Chęć opuszczenia przez Lewandowskiego monachijskiej drużyny spotkała się z ostrym sprzeciwem ze strony klubu i niemieckiej prasy, a zawodnika oskarżano o złą postawę i brak szacunku wobec futbolowego  giganta. Piłkarz odpowiadał na te sugestie, mówiąc, że docenia wsparcie Bayernu przez lata, ale czuje, że musi być szczery sam ze sobą i szuka nowego etapu w karierze. Lewandowski powiedział, że w najlepszym interesie Bayernu jest zarobienie na nim pieniędzy i że chce znaleźć rozwiązanie, które pozwoli obu stronom iść naprzód, bez rzucania sobie zbędnych kłód pod nogi. Nie ma co ukrywać, iż tłem konfliktu była jawna próba ściągnięcia przez Bayern byłego już gracza Borusii Dortmund - Erlinga Haalanda. Niewymierną rolę w powyższym sporze miały również osoby zarządzające niemieckim klubem, w szczególności odnosi się to do dwóch legend klubu – Olivera Kahna i Hasana Salihamidzica i ich działań, które przez wielu ekspertów piłkarskich określano jako nieudolne, nie mające nic wspólnego z profesjonalnym prowadzeniem interesów klubu, co jednak tak naprawdę okazało się wyrafinowaną taktyką, która pozwoliła zarobić sporą sumę za transfer 34-letniego już piłkarza. Lewandowskiemu zarzucano natomiast egocentryzm i inicjowanie antagonizmów wśród piłkarzy. To wszystko złożyło się na trudną relację, która wpłynęła negatywnie na wizerunek klubu, jak i piłkarza, ale przede wszystkim po raz kolejny uwidoczniła w jaki sposób dzisiejszy futbol kierowany jest przez biznesowe przepychanki, które przy olbrzymim wpływie pieniądza na sport, stają się coraz bardziej agresywne i bezpardonowe, wyłączając istotne dla tej dziedzina życia wartości, w tym zasadę „fair play”.

Sytuacja Roberta Lewandowskiego, mogła mieć różne konsekwencje prawne, w tym zastosowanie art. 17 Statutu FIFA, co oznaczałoby, że gracz i drużyna, która chce, aby rozpocząć z nią współpracę, przechodziłyby przez jurystyczne pole minowe. Artykuł 17 przewiduje, że zawodnik zagraniczny, to znaczy narodowości innej niż ligi, w której gra, i który skończył 28 lat, może jednostronnie rozwiązać umowę po trzech latach. FIFA świadomie sprawiła, że ​​konsekwencje artykułu 17 są nieobliczalne. Ma całą gamę dostępnych środków i sankcji. Powołanie się przez Lewandowskiego na art. 17 prowadziłoby do nierozwiązanego konfliktu z niemieckim prawem pracy. Sąd pracy w Monachium po prostu mógł sprawdzić, czy istnieje ważna umowa pomiędzy stronami. Jeśli Lewandowski nie zastosowałby się do orzeczenia sądu, które wskazałoby na legalność umowy, Bayern miałby prawo do wszelkich stosownych odszkodowań. To istotny czynnik wpływający na sensowność wprowadzenia rozwiązań polubownych, które nie odnoszą się do żadnych niezrozumiałych i zagmatwanych zapisów prawnych, lecz dają podstawę do realnego przedstawienia swoich argumentów bez podpinania ich pod istniejące regulacje, które są ciężkie w interpretacji.

Nie ma co ukrywać, że cała saga transferowa była trudnym i wyczerpującym przede wszystkim psychicznie okresem dla Roberta Lewandowskiego i jego rodziny, ale i kosztowała wiele Bayern, który musiał uruchomić szereg mechanizmów biznesowo-finansowych i dokonać modyfikacji planów kadrowych. Obie strony finalnie doszły do tworzącego się w bólach porozumienia. W powyższym sporze widoczne były dwie postawy, piłkarza jako typowego pracownika, który może nie angażował się w wyjątkowo emocjonalny sposób w życie klubu, lecz był profesjonalistą i wykonywał swoją pracę. A z drugiej strony postawą klubu, który musiał zrozumieć, że ma do czynienia z żywą istotną, piłkarzem, który ma swoje marzenia, a nie z produktem, którym może handlować w dowolnym czasie, na ustalonych przez siebie warunkach. Dlatego też nieodzowna staje się rola zewnętrznego interwenta, który poprzez wykorzystanie polubownych metod, eksploatując doświadczenia i wiedzę nie tylko prawniczą, ekonomiczną, czy też odwołującą się bezpośrednio do relacji sportowych, ale również co istotne posiadającego kwalifikacje z dziedziny psychologii i strefy mentalnej, które odgrywają niewymierną rolę w sporcie, przeprowadził sesje mediacyjne, które w znaczący sposób skróciłyby prowadzone negocjacje, a przede wszystkim dałyby możliwość zachowania pozytywnego wizerunku adwersarzom. Mediatorem chciał siebie ustanowić agent Lewandowskiego – Pini Zahavi, jednakże to okazałoby się rzecz jasna sprzeczne z zasadami mediacji, gdyż konieczne jest aby osoba odpowiedzialna za doprowadzenie do konsensusu była bezstronna i neutralna. To właśnie czyni mediację silnym i coraz skuteczniejszym narzędziem w sporach sportowych, a Centrum Mediacji Sportowej stanowi przykład fundacji, która od lat angażuje się scalanie środowiska sportowego, gdyż działa z myślą o polskim sporcie, wiedząc ile znaczy dla wszystkich zdrowa, pełna poszanowania rywalizacja.

Przywołane powyżej czynniki takie jak: potencjalne problemy prawne, wysokie zaangażowanie finansowe i emocjonalne oraz przede wszystkim długość prowadzonych działań i negocjacji sprawiają, iż słuszną i rozsądną alternatywną przy tak skomplikowanych i złożonych relacjach jest mediacja, która nie kategoryzuje stron, rozwiązuje problem, nie szuka winnego!

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.