29.12.2020
Choć mamy zimową przerwę w rozgrywkach, to kluby Ekstraklasy już po Nowym Roku wznowią treningi, by od 29 stycznia rozgrywać mecze 15 kolejki, a potem rundę wiosenną. Później wrócą do treningów i do gry 1-ligowcy i 2-ligowcy. Niższe klasy wracają do gry w marcu, więc trenować zaczną później niż w styczniu, ale no właśnie… Cały czas w Polsce obowiązuje stan epidemii. Od 28 grudnia mamy „narodową kwarantannę” i powtarzające się już przed Świąt Bożego Narodzenia pytania: „Czy możemy trenować? Czy możemy prowadzić zajęcia?”.
Zatem doprecyzujmy kwestie, które były już poruszane w artykule p.t. „Ograniczenia w działalności sportowej w okresie 28 grudnia 2020 r. - 17 stycznia 2021 r.”. Obostrzenia dla środowiska sportowego, wprowadzone zostały Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zwanym dalej Rozporządzeniem, a obowiązującym od 28 grudnia.
Zgodnie z § 10 ust. 1 punkt 2) Rozporządzenia, do dnia 17 stycznia 2021 r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 424 i 1086) oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu: basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness: działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.
Członkiem kadry narodowej pzs jest osoba powołana do kadry narodowej na mocy przepisów Ustawy o Sporcie. Uprawnienia takie na zasadzie wyłączności, przewidziane w art. 13 ust. 1 Ustawy o Sporcie ma polski związek sportowy.
Ponadto, zgodnie z § 10 ust. 15 Rozporządzenia, do dnia 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:
1) wyłącznie w przypadku sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.3)) lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1133), lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;
2) ich organizowania bez udziału publiczności.
Pierwszą przesłankę spełnia zatem:
- prowadzenie działalności w zakresie sportu zawodowego, jako który zgodnie z powołanym wyżej rozporządzeniem Komisji UE, traktuje się uprawianie sportu w taki sposób, w jaki świadczy się pracę lub usługi za wynagrodzeniem, bez względu na to, czy pomiędzy sportowcem zawodowym a odpowiednią organizacją sportową istnieje formalna umowa o pracę czy też nie, w przypadku gdy wynagrodzenie przekracza koszty uczestnictwa i stanowi znaczącą część dochodów dla sportowca. Koszty podróży i zakwaterowania związane z uczestnictwem w zawodach sportowych nie są uważane za wynagrodzenie dla celów niniejszego rozporządzenia, lub:
- pobieranie przez zawodników stypendium sportowego, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1133), lub:
- członkostwo zawodnika/zawodniczki w kadrze narodowej lub reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub:
- uprawianie sportu w ramach ligi zawodowej w rozumieniu Ustawy o Sporcie, np. piłkarska Ekstraklasa S.A., lub:
- współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży prowadzone przez odpowiedni polski związek sportowy.
I to ostatnie budzi wiele wątpliwości z punktu widzenia klubów i szkółek piłkarskich. Skoro Polski Związek Piłki Nożnej jest polskim związkiem sportowym to czy każde współzawodnictwo piłkarskie w naszym kraju jest współzawodnictwem spełniającym wymogi Rozporządzenia i treningi dzieci i młodzieży mogą być prowadzone bez ograniczeń? Otóż nie.
I choć są interpretacje prawników powołujące na artykuł 15 Statutu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z § 1. Członkami PZPN są:
Z ustępu 2 wywodzi się iż skoro kluby uczestniczą we współzawodnictwie organizowanym przez wojewódzki związek piłki nożnej to jest to współzawodnictwo w ramach polskiego związku sportowego. I tu zalecałbym daleko idącą ostrożność i spojrzenie do Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
§ 2 i § 2 a tej Uchwały jasno wskazują kto prowadzi rozgrywki piłki nożnej mężczyzn i kobiet i tu bym szukał rozgraniczenia na to, które rozgrywki są współzawodnictwem polskiego związku sportowego, a które współzawodnictwem organizowanym przez wojewódzkie związki piłki nożnej.
Zgodnie z § 2 ust 1. Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi rozgrywki piłki nożnej mężczyzn:
a) seniorzy: I, II liga, Puchar Polski jako rozgrywki szczebla centralnego, Superpuchar;
b) juniorzy Centralna Liga Juniorów U-18;
c) juniorzy młodsi – Centralna Liga Juniorów U-17;
d) trampkarze – Centralna Liga Juniorów U-15;
e) młodzieżowe reprezentacje Wojewódzkich ZPN.
Zgodnie z ust. 2. Polski Związek Piłki Nożnej może powierzyć lub zlecić prowadzenie rozgrywek, o których mowa w ust. 1 pkt b) – e) właściwym Wojewódzkim ZPN i te rozgrywki zlecone również należy traktować jako współzawodnictwo polskiego związku sportowego.
Zgodnie z ust. 3. Wojewódzkie ZPN prowadzą rozgrywki piłki nożnej mężczyzn:
a) seniorzy III liga –Wojewódzkie ZPN prowadzą rozgrywki przemiennie, a od sezonu 2021/2022 rozgrywki III ligi będą prowadzone przez PZPN;
b) seniorzy IV liga, klasa okręgowa, klasa A, klasa B, klasa C;
c) Puchar Polski na szczeblu ZPN;
d) juniorzy: klubowe mistrzostwa Wojewódzkiego ZPN wg odrębnego regulaminu.
I tu już odnośnie rozgrywek juniorskich z punktu d – moim zdaniem – nie jest to współzawodnictwo organizowane w ramach polskiego związku sportowego, a zatem zawody i treningi będą objęte obostrzeniami.
Z kolei zgodnie z ust. 4. Ekstraklasa SA prowadzi rozgrywki piłki nożnej mężczyzn Ekstraklasy oraz jest upoważniona do prowadzenia rozgrywek o Puchar Ekstraklasy. Rozgrywki Ekstraklasy tak czy tak są prowadzonymi przez ligę zawodową.
Rozgrywki seniorów I i II ligi to z kolei sport zawodowy, bowiem znakomita większość zawodników ma podpisane kontrakty profesjonalne, ale III liga i IV liga to już niewiele kontraktów zawodniczych i uprawnianie amatorskie sportu, co poza przypadkami związanymi z pobieraniem przez zawodników stypendiów na mocy Ustawy o Sporcie powoduje konieczność stosowania się do obostrzeń.
Warto dodać, że zgodnie § 2a Uchwały nr IX/140 rozgrywki młodzieżowe zgodnie z decyzją Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN mogą mieć status współzawodnictwa organizowanego przez pzs, ale już rozgrywki niższych klas nie, bo organizują je związki wojewódzkie.
Z obowiązku warto też nadmienić że PZPN prowadzi rozgrywki piłki nożnej kobiet również w następujących klasach: Ekstraliga, I liga, II liga, Puchar Polski na szczeblu centralnym, ale jako, że nie są to rozgrywki młodzieżowe należy tutaj brać pod uwagę kryterium sportu zawodowego lub pobierania przez zawodniczki stypendiów, jako te kryteria, które umożliwiają prowadzenie zajęć lub treningów. Jeżeli te kryteria nie są spełnione takie drużyny do 17 stycznia 2021 roku nie mogą trenować ani rozgrywać meczów, w tym meczów sparingowych.
Kryteria z powyższego akapitu odnoszą się również do męskich rozgrywek seniorskich od III ligi w dół.
Post scriptum:
Już po napisaniu artykułu, w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w dniu 29 grudnia 2020 roku Komisja ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej podjęła Uchwałę, na mocy której PZPN upoważnił Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej do wystawiania w sezonie 2020/2021 z upoważnienia PZPN dokumentów potwierdzających członkostwo klubów w danym WZPN i PZPN oraz ich uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży, zgodnie z postanowieniami Uchwały Zarządu PZPN nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
W związku z powyższym Kluby starające się o wydanie takiego zaświadczenia powinny się zgłaszać do swoich macierzystych Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Na stronach internetowych WZPN-ów powinny być informacje z adresami e-mail na które należy wysyłać wnioski z podaniem pełnych danych klubowych tj. nazwy klubu, adresu siedziby klubu oraz numeru REGON.
Dotyczy to tylko drużyn młodzieżowych i dziecięcych, a nie seniorskich amatorskich.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.