09.05.2014
Chciałbym zażartować, że zwalnianie trenerów to polski sport narodowy. Jak ostatnio wyczytałem tylko w Ekstraklasie SA w obecnym sezonie zwolniono już ich trzynastu. No a jak już kogoś zwolniono, to szuka on nowej pracy. I tym sposobem wywoływany jest nowy temat, czy jest ok jeśli w trakcie trwającego sezonu trener „zmienia barwy klubowe” przechodząc z klubu do klubu. Wypomina się przy tej okazji, że nie ma żadnej regulacji w PZPN, która by taki proceder mogła ukrócić.
A ja sobie myślę, że to dobrze, że takiej regulacji nie ma. No bo niby w czym taki trener może zagrażać ? Przecież w nowym klubie zależy mu na jak najlepszym wyniku i jeśli spotka się w meczu z klubem wcześniejszym, to nie tylko nie „odpuści”, ale wręcz ma coś do udowodnienia. Zatem nie ma tu żadnych zagrożeń, więc nie potrzebujemy szczególnych regulacji.
Inną kwestią jest możliwość „zblokowania” takiego „transferu”. Jeśli trener zatrudniony jest na umowę o pracę, to zawsze można dodatkowo zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji po jej zakończeniu. Warunek kodeksu pracy – zagwarantowanie trenerowi poborów w czasie trwania takiego zakazu w wysokości nie mniejszej niż 25 % kwoty, którą wcześniej otrzymywał. No a jeśli świadczył swą usługę trenerską na podstawie umowy cywilnoprawnej, to i w takiej umowie strony mogą przewidzieć odpowiednią klauzulę.
Jaki z tego wniosek? Jeśli działacze z sobie znanych powodów zechcą „zblokować” możliwość pracy trenera w jakimś klubie, mogą w umowie z nim to zastrzec, ale muszą się wtedy liczyć z obowiązkiem wypłaty jakiegoś świadczenia.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.