06.04.2016
Obecnie międzynarodowe transfery zawodników dokonywane przez kluby nie są niczym nadzwyczajnym. Dotyczy to niemalże wszystkich dyscyplin sportu. Jednak z punktu widzenia prawa sportowego jest to sytuacja ciekawa, ponieważ co do zasady konieczne jest stosowane odmiennych regulacji niż te wynikające z aktów uchwalonych przez krajowe federacje sportowe. Dla przykładu chciałbym wskazać kilka odrębności, jakie pojawiają się w przypadku transferów międzynarodowych w siatkówce.
W celu ułatwienia dokonywania wszelkich formalności związanych z transferem międzynarodowym FIVB w 2010 roku powołała Elektroniczny System Transferowy. Ma on za zadanie przede wszystkim uczynienie procedur transferowych bardziej efektywnymi i przejrzystymi dla wszystkich stron – federacji, klubów oraz zawodników. Natomiast europejska federacja siatkówki – CEV – wprowadziła do tego systemu swoje ulepszenia, które miały dodatkowo wpłynąć na sprawność całego procesu. Dotyczą one głownie opłat związanych z transferem międzynarodowym.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że CEV skonstruował dwa kalkulatory ułatwiające obliczenie opłat za transfery dokonywane pomiędzy europejskimi krajowymi federacjami. Pierwszy z nich dotyczy tzn. opłat administracyjnych, drugi dotyczący opłat do krajowych federacji. Linki do każdego z nich znajdują się na oficjalnej stronie CEV dostępnej tutaj. Z uwagi na dosyć skomplikowany algorytm, jest to bardzo potrzebne ułatwienie.
Kolejnym usprawnieniem jest to, że począwszy od sezonu 2013/2014 opłatę administracyjną, o której była mowa powyżej (za transfery w obrębie federacji zrzeszonych w CEV) należy uiszczać w walucie EURO poprzez dedykowane konto Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Oczywiście w dalej istnieje możliwość dokonana płatności bezpośrednio do CEV. Natomiast w przypadku transferów do kraju spoza jurysdykcji CEV, opłatę dokonuje się na rzecz FIVB we frankach szwajcarskich.
W przypadku, gdyby w związku z przeprowadzeniem transferu międzynarodowego pojawiły się pomiędzy zaangażowanymi stroni spory, konieczne jest podjęcie działań zgodnie z obowiązującą procedurą. Mianowicie, zgodnie aktem Regulacje Sportowe FIVB, FIVB powierzyła swoje kompetencje i uprawnienia CEV, tak aby federacja ta mogła rozstrzygać spory dotyczące europejskich zawodników, trenerów oraz klubów. Co bardzo ważne, wszelkie spory z udziałem zawodników, trenerów i klubów spoza Europy powinny być przekazywane do rozstrzygnięcia właściwemu organowi FIVB.
Powyższe stanowią oczywiście tylko wycinek całej procedury transferowej pomiędzy federacjami w siatkówce. Przykład tej dyscypliny pokazuje, że odpowiednie wsparcie ze strony najwyższych władz sportowych, w szczególności w zakresie tworzenia czytelnych aktów prawnych i odpowiednich narzędzi, może znacząco ułatwić stronom działanie.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.