27.12.2019
Przed tygodniem było obowiązujących od początku grudnia znowelizowanych przepisach Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, wprowadzających surowsze kary za naruszenie nietykalności cielesnej, znieważenie lub zniesławienie sędziego zawodów piłkarskich, a także za inne wysoce niesportowe zachowanie przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim.
Warto poczytać cały artykuł. Warto też przypomnieć, że przepisy zostały znowelizowane Uchwałą nr XII/184 z dnia 6 grudnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN. Dziś też warto wyjaśnić, co należy rozumieć przez zwrot „rażący” w nowych uregulowaniach? Sporo było o tym w poprzednim artykule, ale nie znalazło się tam wyjaśnienie tego pojęcia.
„Rażące” zachowanie jest to takie zachowanie, które oprócz potocznie rozumianego „naruszenia nietykalności cielesnej”, „znieważenia”, „zniesławienia” lub „groźby” czy „przemocy”, przekracza je w swoim charakterze i odbiorze i to przekracza ponad zwyczajowo przyjęte w społeczeństwie znaczenie powyższych zwrotów.
„Rażące” zachowanie jest to też takie zachowanie, które wykracza ponad przyjęte na porządku dziennym normy zachowań międzyludzkich, normy etyczno-moralne i zachowania z jakimi mamy do czynienia w życiu codziennym. Przez „rażące” należy rozumieć zachowanie wyraźnie wykraczające ponad pewne standardy bezpieczeństwa, których gwałtowność, agresywność, stopień nasilenia, nie tyle, że mogą prowadzić do powstania skutków przekraczających normalne skutki w tego typu zachowaniach, ale i mogą również prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia osoby poszkodowanej zachowaniem obwinionego, tj. zachowaniem sprawcy deliktu dyscyplinarnego.
Warto też podkreślić, że stopień negatywnego społecznego odbioru powyższych zachowań jest znacznie wyższy, niż w przypadku przewinień dyscyplinarnych w podstawowym typie, a ich ciężar gatunkowy i negatywny odbiór jest widoczny przez każdego na tzw. „pierwszy rzut oka”. Łatwo więc takie zachowanie zaliczyć do gatunku rażących i przypisać mu przymiot „rażącego”.
Czy mogą być problemy z kwalifikacją czynu? O ile ze wskazaniem przewinień o typie uregulowanym w art. 61 § 2 pkt 2 oraz w art. 62 § 3 pkt 2 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, karanych karą minimum 5 meczów dyskwalifikacji (podczas gdy w formie podstawowej są to minimum 3 mecze – przyp. M. Ż.), takich m. in. jak:
nie ma i nie powinno być problemów interpretacyjnych, o tyle w przypadku typu kwalifikowanego, definiowanego pojęciem „rażący”, celem uniknięcia ewentualnych problemów i niejasności należy przykłady tych przewinień wskazać.
Powyźsza „kwalifikacja” dotyczy czynu przeciw sędziemu, ale już poniższa, czynu z przymiotem „rażącego” zachowania obwinionego.
Jakie z zachowań należy uznać za przewinienia uregulowane w nowym art. 61 § 2 pkt 3 i art. 62 § 3 pkt 3 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, tj. za rażące naruszenie nietykalności cielesnej sędziego?
Warto podać kilka przykładów:
Mogą to być w szczególności:
Jeszcze więcej problemów z kwalifikacją czynu i stwierdzeniem czy jest to jego kwalifikowana forma ma może być na tle zachowań, które wypełniają znamiona czynów uregulowanych w nowym art. 72 § 1 pkt 2 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, tj. za przemoc czy groźbę o rażącym charakterze. Zanim jednak przytoczę przykłady, warto wyjść od definicji przemocy i groźby.
Przemocą jest wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu bądź siły fizycznej (przemoc fizyczna), bądź komunikacji interpersonalnej (przemoc psychiczna, której typowymi środkami są groźba, krzyczenie na kogoś, obelga, straszenie [np. użyciem przemocy fizycznej]). Przemoc jest działaniem przemyślanym.
Z kolei groźbą, za definicją z art. 115 § 12 kodeksu karnego, jest groźba popełnienia przestępstwa na szkodę zagrożonego lub osoby jemu najbliższej, wzbudzająca uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, a także groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub osoby jemu najbliższej.
O tym, co należy rozumieć przez zwrot „o rażącym charakterze”, wskazano już wyżej, z kolei za groźbę o rażącym charakterze można uznać w szczególności, również na podstawie rzeczywistych przypadków jakie miały miejsce w polskiej piłce nożnej i za które obwinieni byli karani następujące sytuacje:
Z kolei za przemoc o rażącym charakterze (co częściowo ustalono również w oparciu o rzeczywiste stany faktyczne w polskiej piłce) należy wskazać, że są to w szczególności:
Mam nadzieję, że przybliżyłem Państwu tę problematykę. Takich ataków zdarza się wiele, ale to nie tylko same przepisy powinny być „straszakiem”, ważne jest kształtowanie świadomości wśród piłkarzy, zwłaszcza amatorów przez trenerów, włodarzy klubu. Warto również edukować młodzież i kształtować świadomość młodych piłkarzy w duchu #SzacunekDlaArbitra.
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
03.09.2024
23.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.