Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Surowsze kary za przewinienia na sędziach piłkarskich

27.12.2019

Przed tygodniem było obowiązujących od początku grudnia znowelizowanych przepisach Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, wprowadzających surowsze kary za naruszenie nietykalności cielesnej, znieważenie lub zniesławienie sędziego zawodów piłkarskich, a także za inne wysoce niesportowe zachowanie przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim.

Warto poczytać cały artykuł. Warto też przypomnieć, że przepisy zostały znowelizowane Uchwałą nr XII/184 z dnia 6 grudnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN. Dziś też warto wyjaśnić, co należy rozumieć przez zwrot „rażący” w nowych uregulowaniach? Sporo było o tym w poprzednim artykule, ale nie znalazło się tam wyjaśnienie tego pojęcia.

„Rażące” zachowanie jest to takie zachowanie, które oprócz potocznie rozumianego „naruszenia nietykalności cielesnej”, „znieważenia”, „zniesławienia” lub „groźby” czy „przemocy”, przekracza je w swoim charakterze i odbiorze i to przekracza ponad zwyczajowo przyjęte w społeczeństwie znaczenie powyższych zwrotów.

„Rażące” zachowanie jest to też takie zachowanie, które wykracza ponad przyjęte na porządku dziennym normy zachowań międzyludzkich, normy etyczno-moralne i zachowania z jakimi mamy do czynienia w życiu codziennym. Przez „rażące” należy rozumieć zachowanie wyraźnie wykraczające ponad pewne standardy bezpieczeństwa, których gwałtowność, agresywność, stopień nasilenia, nie tyle, że mogą prowadzić do powstania skutków przekraczających normalne skutki w tego typu zachowaniach, ale i mogą również prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia osoby poszkodowanej zachowaniem obwinionego, tj. zachowaniem sprawcy deliktu dyscyplinarnego.

Warto też podkreślić, że stopień negatywnego społecznego odbioru powyższych zachowań jest znacznie wyższy, niż w przypadku przewinień dyscyplinarnych w podstawowym typie, a ich ciężar gatunkowy i negatywny odbiór jest widoczny przez każdego na tzw. „pierwszy rzut oka”. Łatwo więc takie zachowanie zaliczyć do gatunku rażących i przypisać mu przymiot „rażącego”.

Czy mogą być problemy z kwalifikacją czynu? O ile ze wskazaniem przewinień o typie uregulowanym w art. 61 § 2 pkt 2 oraz w art.  62 § 3 pkt 2 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, karanych karą minimum 5 meczów dyskwalifikacji (podczas gdy w formie podstawowej są to minimum 3 mecze – przyp. M. Ż.), takich m. in. jak:

 1. złapanie sędziego,
 2. lekkie odepchnięcie sędziego,
 3. lekkie przepchnięcie sędziego,
 4. celowe potrącenie sędziego,
 5. lekkie poszarpanie sędziego,
 6. wyrwanie sędziemu gwizdka lub chorągiewki,
 7. oplucie buta sędziego,
 8. wyzwanie sędziego, itp., itd..

nie ma i nie powinno być problemów interpretacyjnych, o tyle w przypadku typu kwalifikowanego, definiowanego pojęciem „rażący”, celem uniknięcia ewentualnych problemów i niejasności należy przykłady tych przewinień wskazać.

Powyźsza „kwalifikacja” dotyczy czynu przeciw sędziemu, ale już poniższa, czynu z przymiotem „rażącego” zachowania obwinionego.

Jakie z zachowań należy uznać za przewinienia uregulowane w nowym art. 61 § 2 pkt 3 i art.  62 § 3 pkt 3 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, tj. za rażące naruszenie nietykalności cielesnej sędziego?

Warto podać kilka przykładów:

Mogą to być w szczególności:

 1. działania podjęte z użyciem nadmiernej lub nieproporcjonalnej siły, takie jak m. in.: uderzenie sędziego pięścią w dowolną część ciała; uderzenie sędziego otwartą dłonią w twarz; uderzenie głową w twarz sędziego; kopnięcie sędziego w dowolną część ciała; szarpanie sędziego i inne czyny o podobnym znaczeniu i charakterze, którym wyłącznym celem jest poszkodowanie osoby sędziego;
 2. rzucenie dowolnym przedmiotem w sędziego, co mogłoby go narazić na niebezpieczeństwo utraty zdrowia;
 3. oplucie w twarz sędziego.

Jeszcze więcej problemów z kwalifikacją czynu i stwierdzeniem czy jest to jego kwalifikowana forma ma może być na tle zachowań, które wypełniają znamiona czynów uregulowanych w nowym art. 72 § 1 pkt 2 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, tj. za przemoc czy groźbę o rażącym charakterze. Zanim jednak przytoczę przykłady, warto wyjść od definicji przemocy i groźby.

Przemocą jest wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu bądź siły fizycznej (przemoc fizyczna), bądź komunikacji interpersonalnej (przemoc psychiczna,  której typowymi środkami są groźba, krzyczenie na kogoś, obelga, straszenie [np. użyciem przemocy fizycznej]). Przemoc jest działaniem przemyślanym.

Z kolei groźbą, za definicją z art. 115 § 12 kodeksu karnego, jest groźba popełnienia przestępstwa na szkodę zagrożonego lub osoby jemu najbliższej, wzbudzająca uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, a także groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub osoby jemu najbliższej.

O tym, co należy rozumieć przez zwrot „o rażącym charakterze”, wskazano już wyżej, z kolei za groźbę o rażącym charakterze można uznać w szczególności, również na podstawie rzeczywistych przypadków jakie miały miejsce w polskiej piłce nożnej i za które obwinieni byli karani następujące sytuacje:

 1. grożenie przez sprawcę/sprawców, że sędzia zostanie „znaleziony” po zawodach i stanie mu się krzywda, wykraczające poza typ podstawowy tego przewinienia opisany w art. 72 § 1 pkt 1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, połączone np. z wyzwiskami lub usiłowaniem naruszenia/naruszeniem nietykalności cielesnej;
 2. grożenie przez sprawcę/sprawców sędzi/sędziemu, że stanie się jej/jemu krzywda na tle seksualnym połączone np. z wyzwiskami lub usiłowaniem naruszenia/naruszeniem nietykalności cielesnej;
 3. grożenie przez sprawcę/sprawców, że zostanie „znalezione” miejsce zamieszkania sędziego i stanie się krzywda jego rodzinie, wykraczające poza typ podstawowy tego przewinienia opisany w art. 72 § 1 pkt 1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, połączone np. z wyzwiskami lub usiłowaniem naruszenia/naruszeniem nietykalności cielesnej;
 4. grożenie przez sprawcę/sprawców, że po zawodach zostanie sędziemu wyrządzona szkoda majątkowa (np.  spalenie domu, zniszczenie samochodu) połączone np. z wyzwiskami lub usiłowaniem naruszenia/naruszeniem nietykalności cielesnej.

Z kolei za przemoc o rażącym charakterze (co częściowo ustalono również w oparciu o rzeczywiste stany faktyczne w polskiej piłce) należy wskazać, że są to w szczególności:

 1. bieganie całe zawody za sędzią, w pobliżu sędziego i ciągłe ubliżanie mu wykraczające poza typ podstawowy tego przewinienia opisany w art. 61 § 2 pkt 2 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, połączone np. z usiłowaniem lub dokonaniem naruszenia nietykalności cielesnej sędziego;
 2. ciągłe, przez dłuższy okres czasu ubliżanie sędziemu przez osobę inną niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, wykraczające poza typ podstawowy tego przewinienia opisany w art.  62 § 3 pkt 2 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN;
 3. zagrodzenie sędziemu/sędziom przejścia przez kilka osób, połączone z groźbami naruszenia nietykalności cielesnej i jej ostateczne naruszenie, celem wyładowania swego niezadowolenia decyzją sędziego;
 4. śledzenie sędziego lub osób mu bliskich przed lub po zawodach;
 5. jechanie za sędzią po zawodach, zajeżdżanie mu drogi, wzbudzając tym samym w nim obawę i lęk o jego zdrowie;
 6. dokonanie zniszczenia, bądź uszkodzenia mienia sędziego połączone np. z usiłowaniem lub dokonaniem naruszenia nietykalności cielesnej sędziego.

Mam nadzieję, że przybliżyłem Państwu tę problematykę. Takich ataków zdarza się wiele, ale to nie tylko same przepisy powinny być „straszakiem”, ważne jest kształtowanie świadomości wśród piłkarzy, zwłaszcza amatorów przez trenerów, włodarzy klubu. Warto również edukować młodzież i kształtować świadomość młodych piłkarzy w duchu #SzacunekDlaArbitra.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.