23.03.2020
Przed tygodniem pisałem o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i jego wpływu na działalność sportową i rekreacyjną, a ten był bardzo duży, bo w zasadzie ograniczający wszelkie aktywności.
Rozgrywki ligowe zawieszone lub nawet zakończone. Dziś oficjalnie poinformowano o zakończeniu rozgrywek PGNiG Superligi piłki ręcznej mężczyzn i kobiet. Mistrzami Polski – zawodnicy VIVE Kielce i zawodniczki MKS-u Lublin. Nikt nie spada do I ligi.
Były też informacje o zakończeniu sezonu przez koszykarzy i oświadczenia. Była decyzja Polskiego Związku Piłki Nożnej o zawieszeniu rozgrywek do 26 kwietnia.
Zresztą o decyzjach organów prowadzących rozgrywki i stosunkach na linii kluby – zawodnicy (zawodniczki) można dyskutować, a nawet trzeba będzie poważnie rozmawiać, zadawać pytania, co dalej z kontraktami i na nie odpowiadać, negocjować, dogadywać się. Czy tak będzie? Czy będzie spór? Czas pokaże. To nie temat na dziś.
Wracamy więc do prawa administracyjnego i rozporządzeń. Jak pamiętamy, zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1) lit d Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania ustanawia się czasowe ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness.
Rozporządzenie to zresztą zostało już uchylone, ale ograniczenia dla branży sportowej i rekreacyjnej pozostały. Tak jak i pozostało ograniczenie zgromadzeń w Polsce do 50 osób. Oczywiście mowa o zgromadzeniach publicznych zgodnie z definicją z ustawy o zgromadzeniach publicznych.
W piątek zostało ogłoszone i weszło w życie z dniem ogłoszenia Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Podobnie jak poprzednie rozporządzenie o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego jest ono aktem wykonawczym do ustawy, a zostało wydane na podstawie delegacji zawartej w art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Zakaz działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness znajduje się w § 6 ust. 1 pkt 1) lit d Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.
Porównując zakazy z § 6 ust. 1 „nowego” rozporządzenia z zakazami z § 5 ust. 1 rozporządzenia o wprowadzeniu stanu epidemicznego z piątku 13 marca to tutaj nic się nie zmienia. Poza działalnością z pkt. 1) lit. d czyli między innymi tą sportową i rekreacyjną nadal obowiązują ograniczenia prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty, działalności:
a) polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A), z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki – (zamknięte bary i restauracje, jedzenie tylko na wynos lub z dostawą do domu, brak „warsu” w pociągach – przyp. M.Ż.),
b) związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 82.30.Z) – (tu chodzi o wszelką działalność eventową – przyp. M.Ż.),
c) twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) – (teatry, koncerty – przyp. M.Ż.),
...
e) związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 59.14.Z),
f) związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.30),
g) związanej z prowadzeniem kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych.
Zgodnie z przepisem ust. 1 ograniczona jest również inna działalność określona w pkt 2), 3) i 4), czyli:
2) działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 91.0);
3) działalność w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1056, z 2019 r. poz. 1815 oraz z 2020 r. poz. 284) – (chodzi o popularne „sanatoria” – przyp. M.Ż.);
4) sprawowanie kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego – (tu liczba uczestników mszy św. ograniczona jest do 50, zgodnie z definicją zgromadzenia – przyp. M.Ż.).
Właściwie całkowicie zakazana jest działalność handlowa i usługowa w centrach handlowych np. sklepy kibica, sklepy sportowe, stoiska ze sprzętem sportowym, suplementami.
Zgodnie z § 6 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w dniu 20 marca 2020 r. w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanawia się czasowe ograniczenie czyli zakaz handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami tekstylnymi, wyrobami odzieżowymi, obuwiem i wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego oraz artykułami piśmiennymi i księgarskimi. Obowiązuje także zakaz prowadzenia działalności gastronomicznej i rozrywkowej na terenie tychże centrów handlowych.
Zgodnie z § 6 ust. 3 pkt 1) Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii obowiązuje także zakaz handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, z wyłączeniem najemców, których przeważająca działalność polega na sprzedaży:
a) żywności w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252 oraz z 2020 r. poz. 284 i 285),
b) produktów kosmetycznych w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. poz. 2227) innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania,
c) artykułów toaletowych,
d) środków czystości,
e) produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.3)), w tym w aptekach lub punktach aptecznych,
f) wyrobów medycznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 186),
g) środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 43 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
h) gazet,
i) artykułów budowlanych lub remontowych,
j) artykułów dla zwierząt domowych lub
k) paliw;
Zakazem objęte jest także prowadzenie działalności usługowej najemcom powierzchni usługowej, z wyłączeniem najemców, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług: medycznych, bankowych, ubezpieczeniowych, pocztowych, pralniczych lub gastronomicznych polegających jedynie na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności. To na podstawie § 6 ust. 3 pkt 2), a na podstawie pkt 3) obowiązuje zakaz prowadzenia handlu detalicznego lub prowadzenia działalności usługowej na wyspach handlowych. W takiej formie często prowadzone są sklepy kibica, w tym również punkty oferujące usługi telekomunikacyjne, w tym również usługi platform telewizyjnych mających w swojej ofercie kanały telewizyjne w tym również te o tematyce sportowej.
Pozostaje zatem korzystanie z zakupów internetowych. #zostańwdomu – a to oznacza, że przebywamy w domu, ograniczając do minimum wyjścia, zakupy staramy się robić przez internet. Jeżeli niezbędne jest wyjście do sklepu spożywczego to wychodźmy jak najrzadziej, a w drodze do pracy i z pracy również ograniczmy do minimum kontakty z ludźmi.
10.01.2023
08.01.2021
19.10.2020
06.04.2020
16.03.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.