Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Fitness

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a sport i rekreacja

16.03.2020

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie, także i w Polsce wzrasta liczba osób zakażonych. Od soboty 14 marca do odwołania obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

Choć Koronawirus (wirus SARS-CoV-2) i choroba COVID-19 się rozprzestrzeniają, to obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a nie żaden ze stanów wyjątkowych. Upraszczając chodzi o to by ograniczyć wszelkie aktywności i gałęzie, do tych które są niezbędne do spełniania podstawowych potrzeb społeczeństwa oraz do funkcjonowania produkcji i usług, tych najbardziej niezbędnych. One funkcjonują, oczywiście z zachowaniem środków bezpieczeństwa. A ponadto celem wprowadzenia takiego stanu epidemicznego jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia choćby przez ograniczenie zgromadzeń w Polsce do 50 osób. Oczywiście mowa o zgromadzeniach publicznych zgodnie z definicją z ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Mamy także wynikające z innych rozporządzeń ograniczenia w ruchu lotniczym i kontrole graniczne. 

Wiadomym, że wiele branż znajdzie się po tym kryzysie -który nawet nie wiadomo tak naprawdę ile jeszcze potrwa – w bardzo trudnej, wręcz ekstremalnie trudnej sytuacji gospodarczej, a będą też takie, które wyjdą obronną ręką i takie, które z racji produkowanych towarów lub świadczonych usług osiągną duże zyski.

Co ze sportem? Spoglądając jedynie na piłkę nożną, z czołowych lig w weekend mecze rozgrywały tylko ligi rosyjska i turecka. Wystarczy powiedzieć, że gdy jeszcze w środę, czwartek rano kilkanaście czołowych lig, ale także nasza Ekstraklasa S.A. reprezentowały stanowisko by grać bez publiczności, to w piątek już było ono zupełnie inne – nie grać. W innych dyscyplinach sportu zawody były odwoływane, również na kilka dni przed ich planowanym rozpoczęciem. Po pierwsze obowiązywał już od wtorku zakaz organizacji imprez masowych, a po drugie także – rekomendacja Minister Sportu, o której już pisaliśmy na blogu prawosportowe.pl.

Czekamy na decyzje organów prowadzących rozgrywki, trenerom zależy na tym, że skoro zawodnicy nie grali to choćby powinni trenować. Pytanie czy można zorganizować trening na terenie klubu? Czy można w ogóle zorganizować trening drużyny? Czy trenować indywidualnie?

Organizować trening zespołu? – NIE! Otóż zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1) lit d Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania ustanawia się czasowe ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness.

Mamy więc odpowiedź na nasze pytanie. Bezprzedmiotowym stało się również pytanie otrzymane przeze mnie drogą mailową na bok@prawosportowe.pl : „czy w związku z zamknięciem galerii handlowych zamknięte będą kluby fitness w nich znajdujące się, choć mają osobne wejścia?”. Po zapoznaniu się z treścią rozporządzenia wiadomo iż działalność „związana ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness”, to każdy rodzaj działalności z działu 93.0 Klasyfikacji PKD.

W grupie 93.0 mamy 6 podklas:

93.11.Z Działalność obiektów sportowych,

93.12.Z Działalność klubów sportowych,

93.13.Z Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej,

93.19.Z Pozostała działalność związana ze sportem,

93.21.Z Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki,

93.29.Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Co się kryje pod tymi pojęciami?

Podklasa „93.11.Z Działalność obiektów sportowych” obejmuje:

- działalność obiektów sportowych na otwartym powietrzu lub obiektów sportowych halowych (otwartych, zamkniętych lub zadaszonych, z miejscami siedzącymi dla widzów lub bez, tj.:

- stadiony do gry w piłkę nożną, - stadiony do gry w krykieta, rugby,

- tory wyścigowe dla samochodów, psów, koni, - baseny, - stadiony lekkoatletyczne,

- hale i stadiony przeznaczone dla sportów zimowych, włączając hale do gry w hokeja,

- hale bokserskie,

- pola golfowe,

- tory do gry w kręgle,

- pozostałe obiekty sportowe

- organizowanie i przeprowadzanie imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów z wykorzystaniem własnych, otwartych lub zamkniętych obiektów sportowych,

- zarządzanie i zapewnienie pracowników do obsługi tych obiektów.

Podklasa ta nie obejmuje natomiast:

- obsługi wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 4939Z,

- wypożyczania sprzętu rekreacyjnego i sportowego, sklasyfikowanego w 7721Z,

- działalności obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, sklasyfikowanej w 9313Z,

- działalności związanej z prowadzeniem parków i plaż, sklasyfikowanej w 9329Z.

Podklasa „93.12.Z Działalność klubów sportowych”. Tej działalności nie mogą prowadzić osoby fizyczne. Podklasa ta obejmuje działalność klubów sportowych zawodowych lub amatorskich, takich jak:

- kluby piłkarskie,

- kluby pływackie,

- kluby bokserskie,

- kluby lekkoatletyczne,

- kluby strzeleckie,

- kluby sportów zimowych,

- kluby golfowe,

- kluby kręglarskie,

- kluby szachowe itd.

Oczywiście wymienione są przykładowe rodzaje działalności klubów sportowych i ich aktywności w poszczególnych dyscyplinach sportu i jest to katalog otwarty. Zatem kluby koszykówki, piłki siatkowej, piłki ręcznej i wielu, wielu innych dyscyplin sportu również zaliczają się do tej kategorii.

Podklasa ta nie obejmuje:

- działalności indywidualnych nauczycieli, trenerów, sklasyfikowanej w 8551Z,

- działalności obiektów sportowych, sklasyfikowanej w 9311Z,

- organizowania i przeprowadzania imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów we własnych, otwartych lub zamkniętych obiektach sportowych, sklasyfikowanego w 9311Z.

Podklasa „93.13.Z Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej”. Podklasa ta obejmuje działalność centrów i klubów fitness oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej i kulturystyce. Natomiast nie obejmuje:

- działalności indywidualnych nauczycieli, trenerów, sklasyfikowanej w 8551Z,

- działalności usługowej łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, sklasyfikowanej w 9604Z.

Podklasa „93.19.Z Pozostała działalność związana ze sportem” obejmuje:

- działalność producentów i sponsorów wydarzeń sportowych, w obiektach lub poza nimi,

- działalność indywidualnych sportowców, sędziów, chronometrażystów itd.,

- działalność związaną z organizacją lig sportowych,

- działalność związaną z promocją imprez sportowych,

- działalność przewodników górskich,

- działalność stajni wyścigowych, ośrodków hodowli i tresury psów wyścigowych,

- działalność wspomagającą łowiectwo i wędkarstwo sportowe lub rekreacyjne.

Podklasa ta nie obejmuje:

- wypożyczania sprzętu sportowego, sklasyfikowanego w 7721Z,

- działalności szkół sportowych, sklasyfikowanej w 8551Z,

- działalności instruktorów, nauczycieli i trenerów sportowych, sklasyfikowanej w 8551Z,

- organizowania i przeprowadzania imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów z wykorzystaniem własnych lub nie, obiektów sportowych, sklasyfikowanego w 9311Z,

- działalności związanej z prowadzeniem parków rekreacyjnych i plaż, sklasyfikowanej w 9329Z.

Podklasa „93.21.Z Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki” obejmuje działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki, - organizowanie różnych atrakcji rozrywkowych i rekreacyjnych, takich jak: zjazdy wodne, gry, pokazy, wystawy tematyczne i imprezy plenerowe.

I wreszcie, podklasa „93.29.Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna”, która obejmuje pozostałą działalność rozrywkową i rekreacyjną, gdzie indziej niesklasyfikowaną (z wyłączeniem działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki), taką jak:

- eksploatacja automatów do gier zręcznościowych, nawet na monety,

- działalność parków rekreacyjnych (bez zakwaterowania),

- transport rekreacyjny, np. działalność przystani jachtowych,

- obsługa stoków narciarskich,

- wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego,

- działalność jarmarków i widowisk o charakterze rekreacyjnym

- działalność plaż, włączając wynajmowanie przebieralni, szafek na ubrania, wypożyczanie leżaków, itd.

- działalność miejsc do tańczenia (np. dyskoteki, sale taneczne),

- działalność producentów i sponsorów przedstawień na żywo, innych niż artystyczne lub sportowe, w obiektach lub poza nimi.

Podklasa ta nie obejmuje:

- działalności związanej z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich, sklasyfikowanej w 4939Z,

- rejsów wycieczkowych wędkarskich, sklasyfikowanych w 5010Z, 5030Z,

- wynajmowania miejsc i obiektów krótkotrwałego zakwaterowania dla gości odwiedzających lasy i parki rekreacyjne oraz wynajmowania pól namiotowych, sklasyfikowanego w 5530Z,

- działalności kempingów, obozowisk, kempingów łowieckich i wędkarskich, sklasyfikowanej w 5530Z,

- serwowania napojów przez dyskoteki, sklasyfikowanego w 5630Z,

- działalności grup teatralnych i cyrkowych, sklasyfikowanej w 9001Z.

Warto zatem sprawdzić które z tych rodzajów działalność prowadzimy w ramach naszej działalności gospodarczej wokół sportu i rekreacji i stosować się bezwzględnie do norm tego Rozporządzenia.

(zdjęcie: wikipedia - widok na Kancelarię Prezesa Rady Ministrów)

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

  1. Zakres obowiązywania
    1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
    2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
    3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
  2. Informacje dotyczące ADO
    1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
    1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
      1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
      2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
      3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
      4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
    2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
      1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
      2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
      3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
    3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

      Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
    4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
    5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  4. Prawa osoby, której dane dotyczą
    1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
    2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
    3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
    4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  5. Cookies
    1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
    2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
    3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
      1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
      2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
    4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
      1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
      2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
      3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
    5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
    6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
      Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
  6. Postanowienia końcowe
    1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
    2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.