17.01.2023
W pierwszym swoim wpisie w tematyce statusu prawnego oraz kompetencji sędziów siatkarskich swoją uwagę skupiłem na osobach Sędziego Pierwszego oraz Sędziego Drugiego, których można uznać za odgrywających kluczową, ale zarazem najbardziej widoczną rolę podczas rozgrywanych meczów piłki siatkowej. Dzisiaj postaram się jak najbardziej przejrzyście przybliżyć pozycję prawną, a także zadania jakie spoczywają na Sekretarzu oraz Sędziach Liniowych. Zostało to szczegółowo uregulowane w zatwierdzonych przez 37. Kongres FIVB – Oficjalnych Przepisach Gry w Piłkę Siatkową 2021-2024 (dalej jako: Oficjalne Przepisy Gry), które w Polsce obowiązują od początku sezonu 2021/2022.
Sekretarz podczas meczu swoje obowiązki wykonuje siedząc przy stoliku sędziowskim po stronie przeciwnej do Sędziego Pierwszego (twarzą do niego). Jego zadaniem jest wypełnianie protokołu zawodów zgodnie z Oficjalnymi Przepisami Gry, a także ścisła współpraca z Sędzią Drugim.
Określając szczegółowy zakres jego obowiązków – warto podzielić go na trzy części – przed meczem i każdym setem, w trakcie meczu oraz po zakończeniu rywalizacji siatkarskiej.
Jak wskazuje pkt 27.2 Oficjalnych Przepisów Gry do obowiązków Sekretarza zawodów należy:
Drugim z opisanych podmiotów komisji sędziowskiej meczu piłki siatkowej jest, a właściwie są Sędziowie Liniowi, gdyż ich ilość zależy od uwarunkowań rozgrywek, w których toczy się dana rywalizacja. Współcześnie, w związku z funkcjonowaniem i ciągłym rozwojem systemu challenge, w rozgrywkach na najwyższym poziomie dostrzec można proces rezygnowania z usług Sędziów Liniowych, którzy jednak w niższych ligach nadal odgrywają bardzo ważną rolę w ocenie boiskowych wydarzeń.
Sędziów Liniowych mogą być dwie pary (każdy sędzia odpowiada za swoją linię) lub jedna para (w takim przypadku stoją oni przy rogach boiska, w wolnej strefie, po prawej stronie każdego z sędziów (pierwszego i drugiego), po przekątnej w odległości od 1 do 2 m od narożnika boiska).
Zgodnie z pkt 29.2 Oficjalnych Przepisów Gry Sędziowie Liniowi wykonują swoje obowiązki używając chorągiewek (40cm x 40cm) i sygnalizując:
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.