12.02.2015
Izba ds. Rozstrzygania Sporów Sportowych Polskiego Związku Piłki Nożnej miała zająć się we wtorek sprawą dwóch zawodników Korony Kielce. Mowa o Pawle Sobolewskim i Zbigniewie Małkowskim. Posiedzenie zostało jednak odwołane z powodu choroby przewodniczącego. Termin kolejnego nie jest jeszcze znany.
Spór zawodników z klubem trwa od kilku miesięcy, a dotyczy kontraktów piłkarzy podpisanych z poprzednim prezesem Korony – Tomaszem Chojnowskim. Kość niezgody leży w kwestii samego ich zawarcia. Mianowicie, obecny Prezes Marek Paprocki uważa, że są one nieważne i zarówno Sobolewski jak i Małkowski nie powinni być już dziś zawodnikami klubu. Przypomnijmy, że poprzedni prezes w trakcie sprawowania swojej funkcji, przedłużył wygasające pierwotnie 31 grudnia 2014 roku kontrakty obu zawodników o kolejne dwa sezony.
Nowe umowy miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku, jednak sprzeciwił się temu obecny Prezes. Twierdzi on, iż umowy są nieważne, gdyż ówczesny prezes przekroczył swoje kompetencje – na podpisanie takich kontraktów winien mieć zgodę Rady Nadzorczej Spółki.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że cała sprawa ma również związek z ostatnim obrotem spraw w kieleckim klubie, który zmagał się z ogromnymi problemami finansowymi.
Warto wspomnieć, że Rada Nadzorcza w Spółce Akcyjnej zgodnie z art. 382 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Art. 384 § 1 stanowi również, iż statut może rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej, a w szczególności przewidywać, że zarząd jest obowiązany uzyskać zgodę rady nadzorczej przed dokonaniem określonych w statucie czynności.
Co do działalności Izby ds. Rozstrzygania Sporów Sportowych, zgodnie z Regulaminem jej działania – jest organem jurysdykcyjnym Polskiego Związku Piłki Nożnej powołanym do orzekania w przedmiocie istnienia, ważności lub rozwiązania kontraktów piłkarskich (mających charakter umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej) oraz podejmowania innych decyzji w sprawie zapewnienia stabilności kontraktowej zawodników będących stronami takiej umowy, a także w sprawach dotyczących mechanizmu solidarności.
Należy jednak pamiętać, że postępowanie przed Izbą ma charakter dwuinstancyjny, a więc nie jest pewne, że sprawa zostanie rozstrzygnięta podczas najbliższego posiedzenia. W przypadku niekorzystnej decyzji dla jednej ze stron - może ona złożyć odwołanie do niezależnego i należycie powołanego sądu arbitrażowego, a w przypadku jego braku w Polsce, spór zostanie rozstrzygnięty przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS).
Z ciekawością zatem oczekiwać będziemy finału sprawy ze „złocisto-krwistymi” w roli głównej.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.