11.02.2014
Bardzo mnie cieszy kiedy rozmawiam z prezesami liczących się już u nas profesjonalnych klubów różnych dyscyplin i słyszę, że pomimo faktu posiadania przez nich pełnej władzy w klubie (w tym większości udziałów, czy akcji) chcą oni dla dobra klubu i budowania zdrowych struktur dzielić się tą władzą z utożsamiającymi się z danym klubem kibicami.
I co ciekawe – takie podejście to nie tylko ukłon w stronę sponsorów, tych z tzw. klubów 100, ale również próba zainteresowania członkostwem i zintegrowania „zwykłych” kibiców. Co do „klubu 100” jest dużo łatwiej – już teraz tworzy się wokół nich określone grupy zakupowe, dzięki czemu mają oni – poza tradycyjną reklamą – korzyści innej natury ze swego sponsoringu. Ale jak tu pogodzić dużą grupę kibiców, tych SOCIOS na wzór FC Barcelona, którzy z tytułu członkostwa w klubie i za opłacaną składkę czerpią różne przywileje (m.in.: udział w przedsprzedaży i z rabatem biletów, darmowe prenumeraty, gadżety, ale przede wszystkim bierne i czynne prawo wyborcze do władz klubu).
Jakoś trudno jest mi sobie wyobrazić kilka tysięcy kibiców, którzy z tytułu członkostwa w danym klubie biorą udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Ale potrafię sobie wyobrazić na przykład sformalizowane prawnie stowarzyszenie kibiców (osoba prawna), które ma określony pakiet akcji w klubie i w realny sposób potrafi wpływać na kierunki rozwoju swego ukochanego klubu.
Jestem przekonany, że taki kierunek działań w najbliższym czasie zaobserwujemy w kilku liczących się w Polsce klubach. Ja jestem „za”.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.