15.09.2014
Zainspirowany transmisjami z rozgrywanych w Polsce Mistrzostw Świata siatkarzy postanowiłem napisać o sędziach i sędziowaniu,. To co rzuciło mi się w oczy, zwłaszcza w drugim etapie rozgrywek to słabe sędziowanie turnieju. Doświadczyli tego również Biało-Czerwoni w meczach z Włochami i Iranem.
Spotkanie z Iranem prowadził jako pierwszy arbiter z Meksyku, który spisywał się słabo i tylko dzięki temu, że drugim sędzią był renomowany arbiter holenderski Frans Loderus to udało się uniknąć jeszcze paru błędów. Przede wszystkim Holender, wielce doświadczony sędzia, który prowadził wiele meczów międzypaństwowych o stawkę czy wiele meczów w Lidze Mistrzów czy Lidze Mistrzyń, umiał korzystać z systemu challenge. Przepraszam Holendra za użycie sformułowania „umiał”, a nie „doskonale sobie radził”, bo chcę tu podkreślić, że jego sobotni kolega Luis Gerardo Macias, wspomniany już jako „arbiter z Meksyku”, w naszym spotkaniu z Włochami zupełnie nie podołał wideo-weryfikacji, a sędziujący wówczas jako pierwszy Yuri Ramirez Ortiz z Dominikany wypadł delikatnie mówiąc bardzo słabo.
Ale jak miał się dobrze spisać skoro nie sędziuje na co dzień meczów na takim poziomie sportowym, na takim poziomie emocji, a czasem wręcz nerwów w stykowych sytuacjach jak Frans Loderus. Zresztą podobne historie związane ze słabym sędziowaniem, błędami arbitrów i kontrowersjami obserwowaliśmy na piłkarskim Mundialu Brazylia 2014 Wynika to z parytetów przyjętych przez światowe federacje: FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) czy FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej). Chodzi o to, by do turniejów dopuścić też zespoły, sędziów czy inne osoby ze słabszych piłkarsko czy siatkarsko krajów czy kontynentów. Idea dobra, która może dawniej się sprawdzała, choć chyba nie do końca, a w czasach dużej intensywności, dobrego przygotowania fizycznego zawodników nie sprawdza się w ogóle, przynajmniej jeśli chodzi o sędziów, bo takie drużyny jak siatkarze Iranu czy piłkarze Kostaryki coraz śmielej pukają do grona najlepszych i chwała im za to. Na tej niwie słabych jest już coraz mniej.
Nie jestem rasistą. Szanuję wszystkich ludzi bez względu na kolor skóry czy ich przekonania, ale jak obejrzy się mecze piłkarskich czy siatkarskich Mistrzostw Europy sędziowane przez ludzi ze Starego Kontynentu od razu widać różnicę. Pewnie, że w grach zespołowych takich piłka nożna, siatkówka koszykówka czy piłka ręczna zdarzają się dobrzy sędziowie z Brazylii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych i Japonii, ale nadal są to wyjątki. Arbitrzy z Dominikany, Wenezueli czy innej Tajlandii po prostu nie mają wystarczającego doświadczenia, bo nie sędziują na co dzień meczów na wysokim poziomie, a na takiej imprezie nie ma czasu na naukę i błędnymi decyzjami często można wypaczyć wynik spotkania czy rozwścieczyć grupy kibiców, zwłaszcza piłkarskich.
Tacy sędziowie są wielokrotnie słabsi od arbitrów z Europy, którzy na Mistrzostwa Świata nie jadą, bo przegrali rywalizację z jeszcze lepszymi kolegami. Szkoda, że nie widzą tego notable światowych federacji.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.