07.07.2020
Regulacje związane z rozwiązywaniem kontraktów z winy klubu zawsze budzą sporo kontrowersje. Trudno jest bowiem zachować balans między ochroną praw zawodników a brakiem naruszenia stabilności klubu. Przyjrzymy się więc, jak obecnie wyglądają polskie regulacje z tym związane.
Przepisy regulujące kwestie rozwiązywania kontraktów z winy klubu są niezwykle ważne i stosunkowo często wykorzystywane w praktyce, gdyż w wielu polskich klubach są problemy z regularnymi płatnościami i zdarza się, że zawodnicy sięgają po możliwość rozwiązania umowy i odchodzą z danego zespołu.
Uchwała PZPN
Omawianą problematykę reguluje Uchwała nr III/54 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej - Minimalne Wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej. Zawarty w niej artykuł ósmy punkt trzeci w sposób enumeratywny wymienia pięć przypadków, kiedy zawodnik może rozwiązać kontrakt z winy klubu:
a) gdy klub ma co najmniej dwumiesięczne zaległości w zapłacie wynagrodzenia;
b) gdy klub ze swojej winy zaniechał zgłoszenia zawodnika do rozgrywek ligowych, pod warunkiem, iż oświadczenie o rozwiązaniu kontraktu zostanie złożone w terminie jednego miesiąca od daty zamknięcia okresu zmiany przynależności klubowej zgodnie z obowiązującymi przepisami PZPN;
c) gdy klub ze swojej winy zaniechał obowiązkowego ubezpieczenia zawodnika od następstw nieszczęśliwych wypadków w sporcie i na skutek czego zawodnik nie otrzymał należnego mu świadczenia ubezpieczeniowego lub jego równowartości;
d). gdy klub nie zapewnia zawodnikowi leczenia lub rehabilitacji po kontuzji doznanej czasie gry w ramach współzawodnictwa sportowego lub treningu lub odmawia pokrycia kosztów leczenia lub rehabilitacji poniesionych przez zawodnika, na które zawodnik uprzednio otrzymał od klubu pisemną zgodę;
e) gdy klub został przeniesiony do niższej klasy rozgrywkowej na skutek innych zdarzeń niż rywalizacja sportowa
Czasowa regulacja
Należy także wspomnieć, że do końca czerwca obowiązywała czasowa regulacja omawianej kwestii. Wynikało to z tego, że 8 kwietnia 2020 roku Komisja Ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej podjęła uchwałę o zawieszeniu obowiązywania przepisów dotyczących możliwości rozwiązania kontraktu z winy klubu. Czasowa nowelizacja dotyczyła wspomnianego wcześniej punktu a) i zmieniła zapis mówiący o terminie, po jakim zawodnik może rozwiązać kontrakt w przypadku niewypłacania wynagrodzenia, wydłużając go z dwóch do czterech miesięcy. Uchwała ta miała na celu oczywiście pomóc klubom w przetrwaniu trudnego okresu związanego z przerwą w rozgrywkach spowodowaną epidemią koronawirusa. Można powiedzieć, że uchwała ograniczała jednak prawa zawodników do rozwiązywania kontraktów i dlatego też wywołała wiele kontrowersji. Teraz jednak skończył się już okres jej obowiązywania i przepisy wróciły do pierwotnej formy.
Przepisy dotyczące rozwiązywania kontraktów z winy kluby są niezwykle istotne i muszą być jak najbardziej zrównoważone tak, aby nie zakłócać relacji na linii pracodawca (klub) – pracownik (zawodnik). W ostatnim czasie zresztą w jednym z polskich klubów, w pierwszoligowym GKS Bełchatów, kilku zawodników skorzystało z przepisów omówionej uchwały i odeszło z zespołu po rozwiązaniu umowy z winy klubu.
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.