07.11.2022
Blisko cztery tygodnie po starcie siatkarskiej PlusLigi mężczyzn do rywalizacji o tytuł mistrzowski w ramach TAURON Ligi przystąpiły również siatkarki. Takie opóźnienie startu damskich rozgrywek ligowych uwarunkowane było odbywającymi się na przełomie września i października mistrzostwami świata, w których nota bene polska reprezentacja osiągnęła bardzo dobry wynik (faza ćwierćfinałowa), nieznacznie przegrywając w tie-breaku z Serbkami, które jak się później okazało w końcowym rozrachunku zdobyły mistrzowski tytuł.
Wracając do tematyki rozgrywek TAURON Ligi kobiet w sezonie 2022/2023 w pierwszej kolejności warto wspomnieć, że bierze w nich udział dwanaście zespołów, co bezpośrednio przekłada się na dwadzieścia dwie kolejki meczowe w ramach rundy zasadniczej. W tym miejscu warto ten fakt zestawić z omówionymi przeze mnie w ostatnim wpisie rozgrywkami PlusLigi, gdzie ze względu na poszerzenie jej składu do szesnastu zespołów – tych meczów jest w sumie trzydzieści. Dlaczego o tym wspominam – otóż dlatego, że ostatnio spotkałem się z pytaniem: „Czy taki późny start żeńskiej siatkówki ligowej nie spowoduje przeciągnięcia terminarza rozgrywek, negatywnie wpływając na przygotowania siatkarskiej kadry narodowej kobiet?” Odpowiedź jest bardzo prosta i jak wynika z kalendarza rozgrywek – ostatni możliwy termin meczowy TAURON Ligi wypada 17 maja 2023 roku, czyli tego samego dnia, kiedy swoje rozgrywki planowo kończy PlusLiga mężczyzn. Taki scenariusz wynika właśnie z wspomnianej różnicy drużyn jakie występują w tym sezonie w obu ligach.
Sezon rozgrywkowy TAURON Ligi w sezonie 2022/2023 będzie przebiegał zgodnie z przyjętym od wielu lat rozwiązaniem, a mianowicie będzie składał się w dwurundowej fazy zasadniczej (mecze rozgrywane są systemem „każdy z każdym – mecz i rewanż”), a następnie z fazy play-off, do której awans uzyska najlepsza ósemka zespołów po fazie zasadniczej.
Z uwagi na dwunastozespołowe zestawienie składu rozgrywek w pierwszej kolejności warto podkreślić, że w kwestii tzw. utrzymania się w lidze na kolejne rozgrywki, nie zdecydowano się na rywalizację play-out, lecz postanowiono, iż drużyna, która zajmie dwunaste miejsce po fazie zasadniczej, kończy rozgrywki w sezonie 2022/2023 na ostatnim miejscu w klasyfikacji końcowej, a to skutkuje utratą, na co najmniej jeden sezon rozgrywkowy, uprawnienia do udziału w rozgrywkach TAURON Ligi. Pnąc się wyżej w tabeli warto nadmienić, że zespół zajmujący jedenaste miejsce po fazie zasadniczej – kończy rywalizację w danym sezonie, a tym osiągnięciem może pochwalić się w odniesieniu do klasyfikacji końcowej. Dodatkowa rywalizacja czeka jednak zespoły zajmujące odpowiednio 9 i 10 miejsce po fazie zasadniczej, gdyż stoczą one dwumecz (w przypadku, gdy stan rywalizacji w meczach wyniesie 1:1 – o zwycięstwie , który zadecyduje o ich tym, który z danych zespołów finalnie zajmie 9, a który 10 miejsce w klasyfikacji końcowej przesądzi rozgrywka w ramach tzw. „złotego seta”).
Odnosząc się do bezpośredniej rywalizacji o tytuł mistrzowski, to tak jak zostało to już nadmienione wcześniej – w tej rywalizacji w fazie play-off udział weźmie osiem najlepszych drużyn po fazie zasadniczej. Rywalizacji na tym etapie składa się z trzech rund:
1. W Rundzie 1 (powszechnie przyjętej jako ćwierćfinał) pary meczowe utworzą ze sobą zespoły z miejsc 1-8, 2-7, 3-6 oraz 4-5 w tabeli po fazie zasadniczej. W tej rundzie zespoły będą rywalizowały do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu (z warunkiem, że gospodarzami pierwszego meczu będą drużyny zajmujące wyższe miejsce w tabeli po fazie zasadniczej)
2. W Rundzie 2 (półfinale) współzawodniczyć będą zwycięzcy meczów ćwierćfinałowych i utworzą pary meczowe w następujący sposób (rywalizacja podobnie jak w Rundzie 1 toczyć się będzie do dwóch zwycięstw:
- Pierwsza para: zwycięzca meczu 1-8 vs zwycięzca meczu 4-5
- Druga para: zwycięzca meczu 2-7 vs zwycięzca meczu 3-6
3. Runda 3, to w przypadku zwycięzców meczów ćwierćfinałowych – będzie walka sportowa o tzw. miejsca medalowe, w których zwycięzcy półfinałów stoczą rywalizację o tytuł Mistrza Polski w sezonie 2022/2023 (na tym etapie współzawodnictwo toczyć się będzie do trzech wygranych meczów), zaś kluby, którym nie powiodło się w rywalizacji półfinałowej będą rywalizowały o brązowy medal (podobnie jak w przypadku meczów finałowych – rywalizacja będzie toczona do trzech wygranych spotkań).
Dodatkowo warto nadmienić, że drużyny, które przegrały swoje mecze ćwierćfinałowe będą rywalizowały (dwumecz, a w przypadku stanu rywalizacji 1:1 decyduje rozgrywka w ramach tzw. „złotego seta”) o piąte oraz o siódme miejsce w klasyfikacji końcowej.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.