15.01.2018
W poprzednich kilku odcinkach omawiałem regulacje dyscyplinarne w polskiej siatkówce. Dziś pora na przepisy dyscyplinarne obowiązujące w piłce ręcznej. Podobnie jak wcześniej w przypadku koszykówki i piłki siatkowej skoncentruję się na zakresach odpowiedzialności, definicji wykroczenia dyscyplinarnego i rodzajach wykroczeń czyli części szczególnej regulacji dyscyplinarnych. Nie będę szczegółowo omawiać postępowania dyscyplinarnego, bowiem to bardzo szerokie zagadnienie, na osobne publikacje i artykuły.
W polskiej piłce ręcznej, regulacje dyscyplinarne zawarte zostały w Regulaminie Dyscyplinarnym Związku Piłki Ręcznej w Polsce, którego tekst jednolity został przyjęty uchwałą nr 7 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego Delegatów ZPRP w dniu 17 czerwca 2017 roku.
Zakres przedmiotowy Regulaminu Dyscyplinarnego został uregulowany w § 1 ust. 1 Regulaminu Dyscyplinarnego ZPRP. Zgodnie z tym przepisem, Regulamin Dyscyplinarny ZPRP określa w szczególności:
- zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej,
- kary dyscyplinarne i kary dodatkowe oraz zasady ich wymiaru,
- wykroczenia dyscyplinarne oraz wymiar kar za ich popełnienie,
- organy dyscyplinarne ZPRP i ich kompetencje,
- tryb postępowania dyscyplinarnego, w sprawach członkowskich oraz arbitrażowego,
- zasady wznawiania postępowania dyscyplinarnego, zawieszania wykonania kar dyscyplinarnych oraz zacierania ukarania.
Z kolei z przepisu § 1 ust. 2 wynika, że regulamin nie określa zasad odpowiedzialności za popełnienie wykroczeń porządkowych ani postępowania w tych sprawach, a zasady te zostały unormowane w szczególności w przepisach dotyczących: organizacji poszczególnych kategorii rozgrywek seniorów i młodzieżowych; wykonywania funkcji sędziego; wykonywania funkcji delegata ZPRP; zmiany barw klubowych w ZPRP oraz organizacji centralnych akcji szkoleniowych kadr narodowych.
Zgodnie z § 1 ust. 2a, przepisów Regulaminu Dyscyplinarnego ZPRP nie stosuje się do spraw dyscyplinarnych dotyczących dopingu w piłce ręcznej, a normy w tych sprawach ustanawia i realizuje Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie (teraz: Polska Agencja Antydopingowa POLADA – przyp. M.Ż.). W § 1, w ust. 3 jest też przepis odnoszący się np. do piłki ręcznej plażowej: „Ilekroć w Regulaminie jest mowa o piłce ręcznej bez bliższego określenia, to rozumie się każdą formę piłki ręcznej”, czyli nie tylko do tej sztandarowej halowej, odmiany siedmio-osobowej, którą niemal wszyscy rozumieją pod pojęciem „piłki ręcznej” i z tym pojęciem utożsamiają.
Kto podlega odpowiedzialności dyscyplinarnego wg Regulaminu Dyscyplinarnego Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Zakres podmiotowy określony został w § 2 Regulaminu. Zgodnie z nim odpowiedzialności dyscyplinarnej podlegają:
1) osoby prawne będące członkami zwyczajnymi Związku Piłki Ręcznej w Polsce, w szczególności kluby piłki ręcznej i wojewódzkie związki piłki ręcznej (WZPR),
2) osoby fizyczne działające w imieniu członków zwyczajnych ZPRP, w szczególności prezesi i inni reprezentanci klubów i WZPR;
3) osoby fizyczne biorące udział we współzawodnictwie sportowym organizowanym i prowadzonym przez ZPRP lub z jego upoważnienia przez inne podmioty, w szczególności zawodnicy, trenerzy i członkowie ekip szkoleniowych, sędziowie oraz delegaci i przedstawiciele ZPRP,
4) agenci piłki ręcznej, bez względu na formę organizacyjną, w jakiej działają,
jeżeli popełniły wykroczenie dyscyplinarne.
Definicję wykroczenia znajdujemy w § 3 ust. 1 RD ZPRP. Wykroczeniami dyscyplinarnymi są „czyny zabronione w Regulaminie pod groźbą kar”. Z kolei w § 4, uregulowane zostały istotne elementy wykroczenia. I tak, za wykroczenie dyscyplinarne odpowiada osoba, która ukończyła 16 lat, popełniła je z winy umyślnej oraz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast przepis szczególny Regulaminu może określać odpowiedzialność za wykroczenie popełnione także z winy nieumyślnej lub w trakcie zgrupowań i zawodów przeprowadzanych poza granicami Polski.
Ważną kwestią jest też udział w popełnieniu wykroczenia. Regulacje w tej materii zawarte zostały w § 5 Regulaminu i zgodnie z nimi udział w popełnieniu wykroczenia, odpowiedzialność za usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo zachodzi tylko wtedy, gdy czyny są zabronione w Regulaminie pod groźbą kar. Zgodnie z § 5 ust. 2, pojęcia usiłowania, podżegania i pomocnictwa są stosowane w Regulaminie w rozumieniu przepisów prawa karnego. Mamy zatem odwołanie do przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności do Kodeksu Karnego.
Na koniec pierwszego odcinka o regulacjach dyscyplinarnych w piłce ręcznej, przedstawię rodzaje kar. Zostały one uregulowane § 6 RD. Karami dyscyplinarnymi w rozumieniu Regulaminu są:
- ostrzeżenie,
- nagana,
- grzywna w kwocie powyżej 3000 złotych,
- nakaz rozegrania zawodów bez udziału publiczności,
- nakaz rozegrania zawodów poza miejscowością będącą siedzibą klubu,
- wykluczenie z rozgrywek,
- przeniesienie drużyny do niższej klasy rozgrywek,
- zakaz dokonywania transferów,
- pozbawienie miejsca zajętego w rozgrywkach ligowych, w tym tytułu Mistrza Polski, lub pozbawienie miejsca zajętego w rozgrywkach o Puchar Polski, w tym tytułu zdobywcy Pucharu Polski,
- skreślenie z listy członków kadry narodowej i reprezentantów kraju,
- odsunięcie zawodnika od udziału w zawodach mistrzowskich na okres od 3 miesięcy,
- odsunięcie od wykonywania funkcji sędziego na okres powyżej 3 miesięcy,
- odsunięcie od wykonywania funkcji delegata ZPRP na okres powyżej 3 miesięcy,
- odsunięcie od wykonywania funkcji agenta piłki ręcznej na okres powyżej 3 miesięcy,
- odsunięcie trenera od prowadzenia drużyny klubowej lub narodowej albo od udziału w ekipie szkoleniowej tych drużyn na okres od 3 miesięcy,
- odsunięcie przedstawicieli klubu lub Związku od reprezentowania tych podmiotów podczas zawodów klubowych i narodowych na okres od 3 miesięcy,
- dożywotni zakaz wykonywania funkcji sędziego, trenera, agenta piłki ręcznej, delegata ZPRP albo przedstawiciela klubu lub Związku w zawodach klubowych i narodowych,
- dożywotni zakaz udziału zawodnika we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez ZPRP lub z jego upoważnienia przez inne podmioty,
- dożywotni zakaz wstępu na imprezy sportowe organizowane przez ZPRP lub z jego upoważnienia przez inne podmioty,
- zawieszenie w prawach członka zwyczajnego ZPRP,
- wykluczenie członka zwyczajnego z ZPRP.
Jak można zauważyć, kary zostały wymienione w porządku od tych najbardziej łagodnych (ostrzeżenie, nagana), po najsurowsze, z których najbardziej dotkliwą jest "wykluczenie członka zwyczajnego ze Związku Piłki Ręcznej w Polsce".
O tym jakimi karami zagrożone są poszczególne wykroczenia w polskiej piłce ręcznej napiszę w kolejnym odcinku.
(wybrane zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.