10.09.2018
Piątkowym meczem w Bolonii z Włochami, piłkarska reprezentacja Polski rozpoczęła rywalizację w Lidze Narodów UEFA. To nowy format rozgrywek reprezentacyjnych w Europie, który po części zastępuje dotychczasowe mecze towarzyskie. Niezależnie od eliminacji Mistrzostw Europy EURO 2020, także i z Ligi Narodów będzie można awansować na EURO, ale o tym w dalszej części.
Nasza reprezentacja znalazła się w grupie A3 z Włochami i Portugalią. Kolejne spotkania Biało-Czerwoni rozegrają w 11 i 14 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie podejmować będą Portugalczyków i Włochów, a na koniec tej fazy zagrają w listopadzie w Portugalii.
Liga Narodów to rozgrywki podzielone na cztery ligi: A, B, C, D. Są to cztery poziomy rozgrywek, a o ich sformowaniu decydował ranking FIFA na 11 października 2017 roku, stąd Polacy znaleźli się lidze A. Pozostałe grupy Ligi A to:
Grupa A1 – Francja, Niemcy i Holandia;
Grupa A2 – Belgia, Islandia i Szwajcaria;
Grupa A4 – Chorwacja, Anglia i Hiszpania.
Zwycięzcy grup następnie awansują do turnieju finałowego Ligi Narodów. W nim zostaną rozegrane półfinały, mecz o trzecie miejsce i finał. Turniej rozegrany zostanie w czerwcu 2019 roku, a jego gospodarz zostanie wybrany w grudniu tego roku spośród finalistów, czyli zwycięzców czterech grup.
Zespoły, które zajmą ostatnie, trzecie miejsca w swoich grupach spadną do Ligi B i w niej rozpoczną rozgrywki Ligi Narodów 2020. Liga B, to również cztery grupy po trzy drużyny. Tworzą je:
Grupa B1: Słowacja, Ukraina i Czechy;
Grupa B2: Rosja, Szwecja i Turcja;
Grupa B3: Austria, Bośnia i Hercegowina oraz Irlandia Północna;
Grupa B4: Walia, Irlandia i Dania.
Zwycięzcy grup awansują do Ligi A, a zespoły z trzecich miejsc spadną do Ligi C. Tu także warto walczyć o bonus w postaci awansu do turnieju EURO 2020, jeśli nie uda się w eliminacjach turnieju.
Tak samo będzie w Lidze C, zwycięzcy grup awansują do Ligi B, a ostatnie zespoły spadną do Ligi D.
Ligę C tworzą:
Grupa C1: Szkocja, Albania i Izrael;
Grupa C2: Węgry, Grecja, Finlandia I Estonia;
Grupa C3: Słowenia Norwegia, Bułgaria i Cypr;
Grupa C4: Rumunia, Serbia, Czarnogóra i Litwa.
Jedna z grup jest zatem trzy-, a pozostałe cztero-zespołowa.
Z kolei w Lidze D, czyli na czwartym poziomie rozgrywek są cztery grupy, po cztery reprezentacje:
Grupa D1: Gruzja, Łotwa, Kazachstan i Andora:
Grupa D2: Białoruś, Luksemburg, Mołdawia i San Marino;
Grupa D3: Azerbejdżan, Wyspy Owcze, Malta i Kosowo;
Grupa D4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein i Gibraltar.
Zmagania w Lidze Narodów będą przeplatać się z eliminacjami EURO 2020. Losowanie eliminacji przeprowadzone zostanie dopiero 2 grudnia 2018 roku, czyli po zakończeniu fazy grupowej Ligi Narodów. 55 reprezentacji zreszonych w UEFA zostanie podzielonych na 10 grup, czyli 5 grup pięcio-zespołowych i 5 sześcio-zespołowych. W tych pięcio-zespołowych zagrają między innymi zwycięzcy grup Ligi A – po to by mieli czas na czerwcowy turniej finałowy Ligi Narodów.
Eliminacje EURO 2020 będą podstawową drogą do zakwalifikowania się na Mistrzostwa Europy. Z nich awans wywalczą po dwie drużyny z każdej grupy, zarówno pięcio-zespołowej, jak i sześcio-zespołowej. W ten sposób poznamy 20 z 24 finalistów Mistrzostw Europy.
Nie będzie tradycyjnych baraży, a brakujące 4 miejsca uzupełnią uczestnicy Ligi Narodów, którzy nie uzyskali awansu z eliminacji EURO i tu zaczynają się komplikacje, bo teoretycznie o pozostałe cztery miejsca będzie się walczyć w play-offach. Po cztery zespoły z każdej Ligi, w założeniu – zwycięzcy grup będą walczyć ze sobą w identycznym systemie w jakim rozegrany zostanie finał Ligi Narodów, czyli systemie znanym z koszykówki, siatkówki czy piłki ręcznej jako Final Four, w formule: dwa półfinały, a zwycięzcy półfinałów awansują do finału i ten zespół, który zwycięży awansuje.
I tu... zaczynają się „schody” i komplikacje, a UEFA w Regulaminie Rozgrywek wprowadziła pojęcie „relokacji” miejsc w play-offach. Trzeba założyć, że w zasadzie większość zespołów z Lig A i B awans do Euro wywalczy z eliminacji, więc w dodatkowych play-offach nie wezmą udziału. Najczęściej o awans bić się będą drużyny z Lig C i D. Tutaj bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie zwycięzcy grup Ligi Narodów otrzymają szansę walki o awans na EURO, bowiem z pewnością będą przegranymi eliminacji.
Przy wspomnianym powyżej scenariuszu awansu z eliminacji do finałów EURO drużyn z Lig A i B, bo tak należy przypuszczać ze względu na poziom sportowy jaki prezentują. Ale załóżmy, że z eliminacji awansuje 11 z 12 drużyn, to ta jedna, która nie awansowała uzyska najwyższy 1-wszy numer w play-offach. Gdyby zakwalifikowali się wszyscy uczestnicy Ligi A, taką drużyną będzie najlepszy zespół z Ligi B, który „poległ” w eliminacjach EURO i on będzie walczył z niżej sklasyfikowanymi od siebie drużynami z Ligi B, ale tu obowiązywać będzie następujący klucz. Zespoły, które nie awansują do EURO i są najwyższych miejscach w rankingu Ligi Narodów powalczą o jedno miejsce na EURO. Będą to drużyny z miejsc 1-4 tego rankingu, w uproszczeniu po relokacji, bo w założeniu byliby to zwycięzcy Ligi A. O drugie miejsce powalczą drużyny 5-8, o trzecie – z miejsc 9-12, a o czwarte 13-16 (Liga D).
Skomplikowane to, a jak będzie, wyjdzie „w praniu”, bo model jest nowatorski. Będzie ciekawie, a jak to się sprawdzi – zobaczymy.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.