01.12.2023
Przewinienia te wraz z karami jakie przewiduje za ich dokonanie Regulamin Dyscyplinarny PZPN (dalej: RD PZPN) zostały uregulowanie w Rozdziale VI RD PZPN „PRZEWINIENIA SZCZEGÓLNE, DOTYCZĄCE SĘDZIÓW, OBSERWATORÓW I DELEGATÓW”. W art. 81 RD PZPN została zawarta zasada ogólna, zgodnie z którą karom przewidzianym w niniejszym rozdziale podlegają sędziowie, obserwatorzy i delegaci.
Mamy zatem określony krąg podmiotowy stosowania przepisów tego rozdziału. Sędziowie, obserwatorzy i delegaci nazywani są też „osobami delegowanymi” na mecz. Zatem jeśli zetkniemy się z tym pojęciem lub pojęciem „sprawozdań osób delegowanych” to będzie wiadomo, że chodzi o sprawozdania/raporty sędziego lub obserwatora lub delegata.
Podstawowym i takim najmniej ważącym w hierarchii przewinień z tego Rozdziału, choć i tak przewinieniem dyscyplinarnym jest „nieterminowe przesłanie sprawozdania”. Zgodnie z art. 82 § 1 RD PZPN, za nieterminowe przesłanie sprawozdania z zawodów lub obserwacji albo niewłaściwe lub nieczytelne sporządzenie sprawozdania z zawodów lub obserwacji, wymierza się karę upomnienia. Trzeba dodać, że nieczytelne wypełnienie odnosi się do dokumentów papierowych. Jeszcze przy ręcznie wypisywanym protokole np. taki fakt może podnieść i zgłosić do Komisji Rozgrywek kierownik drużyny, który z tym protokołem się zapoznaje, a który to protokół jest podstawą do wypełnienia następnie przez sędziego sprawozdania z zawodów. Karą upomnienia jest również zagrożone, zgodnie z § 2 nieterminowe wprowadzenie sprawozdania z zawodów do systemu Extranet albo niewłaściwe lub niezrozumiałe wypełnienie sprawozdania z zawodów w systemie Extranet. Natomiast za ponowne w tym samym sezonie popełnienie przewinienia opisanego w § 1 lub § 2, może zostać na obwinionego nałożona kara nagany, kara pieniężną albo kara dyskwalifikacji (art. 82 § 3 RD PZPN).
Kolejnym przewinieniem jest uregulowane w art. 83 - uniemożliwienie zamieszczenia zastrzeżeń. Zgodnie z tym przepisem, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej, za uniemożliwienie zamieszczenia w załączniku do sprawozdania z zawodów złożonych przez kierownika lub kapitana drużyny bezpośrednio po meczu zastrzeżeń, w tym odnośnie udzielonych napomnień (żółte kartki) lub wykluczeń (czerwone kartki), wymierza się sędziemu karę: nagany, pieniężną, dyskwalifikacji czasowej. Zatem katalog kar szeroki. Nie ma tu już upomnienia. Najmniej dotkliwa jest nagana, a może się to skończyć także czasową dyskwalifikacją.
Kolejnym przewinieniem są publiczne wypowiedzi sędziego, obserwatora lub delegata. W ujęciu przedmiotowym nie dotyczy to każdej publicznej wypowiedzi sędziego, obserwatora lub delegata, bo byłoby to niedorzeczne, natomiast takiej, która odnosi się do spraw dotyczących przebiegu zawodów prowadzonych lub ocenianych przez innych sędziów, obserwatorów lub delegatów. Sankcje zawarte w art. 84 RD PZPN oscylują od nagany, przez karę pieniężną, po dyskwalifikację czasową do 2 miesięcy.
Z kolei art. 85 RD PZPN przewiduje kary za nieusprawiedliwioną nieobecność na szkoleniu, nie poddanie się w wyznaczonym terminie badaniom lekarskim, egzaminowi sprawności fizycznej lub egzaminowi teoretycznemu. W tym przypadku, podobnie jak w art. 84, kary oscylują od nagany, przez karę pieniężną, po dyskwalifikację czasową do 2 miesięcy.
Prowadzenie zawodów bez asystentów zostało spenalizowane w art. 86. Przepis ten również dodaje alternatywnie drugie przewinienie czyli zawinione przez sędziego niedoprowadzenie zawodów do końca. I tak za sędziowanie bez asystentów lub zawinione przez sędziego niedoprowadzenie zawodów do końca, wymierza się karę: nagany lub karę pieniężną lub karę dyskwalifikacji czasowej lub wreszcie karę skreślenia z listy sędziów, jako tę najbardziej dotkliwą.
W art. 87 RD PZPN mamy kolejne przewinienie z tej grupy, czyli umyślne prowadzenie zawodów w sposób sprzeczny z Przepisami Gry. Za umyślne prowadzenie zawodów w sposób sprzeczny z Przepisami Gry, wymierza się karę; dyskwalifikacji od 1 roku, skreślenia z listy sędziów, wykluczenia z PZPN. Tu już te kary są bardziej dotkliwe niż w powyżej opisanych przypadkach.
Niestawienie się do prowadzenia zawodów lub obserwacji – to kolejne przewinienie. Zostało uregulowane w art. 88 Regulaminu Dyscyplinarnego. Tu także poza tytułowym przewinieniem dodano alternatywnie jeszcze jeden czyn czyli nieusprawiedliwione niestawienie do pełnienia funkcji delegata. Karze podlegają także powtarzające się spóźnienia na zawody. I tak, za nieusprawiedliwione niestawienie się do prowadzenia zawodów, obserwacji albo pełnienia funkcji delegata lub za powtarzające się spóźnienia na zawody, organ dyscyplinarny wymierzy: karę pieniężną lub karę dyskwalifikacji lub skreślenie z listy sędziów, obserwatorów lub delegatów.
W art. 89 uregulowano samowolne prowadzenie zawodów. Za ten czyn, czyli za samowolne – to po pierwsze - prowadzenie zawodów bez wyznaczenia przez Kolegium Sędziów PZPN bądź wydziału sędziowskiego właściwego związku piłki nożnej lub prowadzenie zawodów niezgłoszonych do tych organów, wymierza się karę: nagany, karę pieniężną, karę dyskwalifikacji lub karę skreślenia z listy sędziów, to już w najbardziej skrajnej formie.
Teraz trochę o czynach, które są zabronione, po to by dbać transparentność rozgrywek, ich dobry wizerunek i nie doprowadzać do sytuacji niedomówień, nieporozumień czy pretensji. Należą do nich czyny z art. 90 i 91 RD PZPN. Są to spotkania (kontakty) sędziów, obserwatorów z klubami oraz spotkania (kontakty) sędziów z obserwatorami. Zgodnie z art. 90, za nieusprawiedliwione lub niezgodnie z przepisami spotkania (kontakty) sędziów i obserwatorów z przedstawicielami klubów od chwili wyznaczenia na sędziego lub obserwatora do chwili złożenia w PZPN lub związku piłki nożnej sprawozdania, wymierza się karę: dyskwalifikacji czasowej lub skreślenia z listy sędziów lub obserwatorów lub wykluczenia z PZPN, więc „kaliber” tego czynu jest wielki. Nieco łagodniej mogą zostać potraktowane - co wynika z rodzajów dostępnych sankcji - spotkania (kontakty) sędziów z obserwatorami, które uregulowano w art. 91. Za nieusprawiedliwione lub niezgodne z przepisami spotkanie (kontakt) obserwatora z sędziami przed meczem lub w czasie przerwy w meczu, wymierza się kary: dyskwalifikacji lub skreślenia z listy sędziów lub obserwatorów.
Art. 92 reguluje natomiast konsekwencje czynu, polegającego na dokonaniu nieprawdziwego zapisu zdarzeń. Za dokonanie nieprawdziwego zapisu zdarzeń zaistniałych przed, podczas i po prowadzeniu zawodów lub obserwacji, a także za zatajenie kar indywidualnych udzielonych uczestnikom meczu, wymierza się kary: pieniężną lub dyskwalifikacji od 1 miesiąca do 2 lat lub nawet skreślenia z listy sędziów lub obserwatorów.
Kolejnym penalizowanym czynem jest zachowanie wypełniające znamiona art. 93, czyli świadome pobranie od klubów nienależnych świadczeń. Sprawca takiego czynu, obwiniony w takiej sprawie podlega karze pieniężnej lub karze dyskwalifikacji na okres nie mniejszy niż 1 miesiąc lub karze skreślenia z listy sędziów lub obserwatorów lub wreszcie najsurowszej karze – karze wykluczenia z PZPN.
W art. 94 Regulaminu Dyscyplinarnego zawarto natomiast kary za systematyczny brak aktywności, czyli nieuczestniczenie przez sędziego w zawodach z powodów leżących po jego stronie, takich jak np. unikanie meczów, odmowy prowadzenia zawodów. To samo dotyczy obserwatorów i delegatów. Za systematyczny brak aktywności, odmawianie prowadzenia zawodów, obserwacji lub pełnienia funkcji delegata, wymierza się karę: dyskwalifikacji na okres od 1 miesiąca lub skreślenia z listy sędziów, obserwatorów lub delegatów, wykluczenia z PZPN.
I na koniec o dwóch przepisach karnych, ale związanych z recydywą i działalnością przestępczą na tle prawa powszechnie obowiązującego. Zgodnie z art. 95 RD PZPN, za popełnienie przestępstwa umyślnego, w wyniku którego nastąpiło skazanie prawomocnym wyrokiem sądu w sprawie karnej lub skarbowej, wymierza się kary: dyskwalifikacji, skreślenia z listy sędziów, obserwatorów lub delegatów, wykluczenia z PZPN. Natomiast art. 96 reguluje kwestię ponownego naruszenia przepisów. Zgodnie z nim, jeżeli przewinienia dyscyplinarne, zawarte w niniejszym rozdziale nie są zagrożone karą skreślenia z listy sędziów i wykluczenia z PZPN, w przypadku ponownego popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, opisanego w niniejszym rozdziale, można wymierzyć również karę skreślenia z listy sędziów lub wykluczenia z PZPN.
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.