08.01.2016
Na podstawie pisma z dnia 3 grudnia 2014 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów znowelizowanej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. W ostatnim czasie, realizując swoje uprawnienia, Prokurator Generalny złożył pismo procesowe, w którym odniósł się do przedmiotowego wniosku.
Wniosek RPO dotyczył części postanowień przepisu art. 14 ust. 1, 1a oraz 5 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, który jego zdaniem pozostaję w sprzeczności z normami wynikającymi z Konstytucji RP.
Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w uzasadnieniu tego pisma ustanowiona przez zaskarżany przepis instytucja zakazu klubowego cechuje się zbyt daleko idącą dowolnością, przysługującą organizatorowi imprezy masowej, w jej stosowaniu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podstawą zastosowania tej sankcji jest dopuszczenie się naruszenia wewnętrznego regulaminu (regulaminu obiektu lub imprezy masowej). Natomiast kształt oraz treść takiego dokumentu może zostać w sposób dowolny ustalony przez organizatora meczu piłki nożnej, co de facto pozostawia temu podmiotowi szeroką swobodę o decydowaniu, które zachowania będą karane. Nie ma bowiem żadnych regulacji prawnych, które ograniczałyby ten katalog tylko i wyłącznie do wykroczeń oraz przestępstw zawartych w przepisach prawa powszechnie obowiązującego (a więc np. ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, Kodeksie Wykroczeń oraz Kodeksie Karnym).
Należy wskazać, że regulaminy, o których mowa powyżej nie podlegają żadnej weryfikacji przez uprawniony organ państwowy, co może prowadzić do szeregu nadużyć. Innymi słowy, akty te, mimo że są pozbawione waloru powszechnego obowiązywania, mogą wprowadzać ograniczenia praw i wolności jednostki w zakresie szerszym niż wynika to z konstytucyjnych źródeł prawa. Warto jednak zaznaczyć, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie opowiada się za całkowitą eliminacją zakazu klubowego z polskiego porządku prawnego, lecz za jego dookreśleniem w przepisach rangi ustawowej, co ograniczy arbitralność i dowolność w jego wymierzaniu.
We wspomnianym piśmie procesowym (opinii) do Trybunału Konstytucyjnego Prokurator Generalny przedstawił swoje stanowisko w sprawie. Oran ten podzielił zarzuty RPO zawarte w jego wniosku i wniósł o stwierdzenie niezgodności zaskarżonego przepisu ze wszystkimi wzorcami konstytucyjnymi przywołanymi w przedmiotowym wniosku.
Nie ulega wątpliwości, że wspólne stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego „umacnia” przedstawioną we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego argumentację. Jednak na ostateczne rozstrzygnięcie musimy jeszcze poczekać.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.