27.10.2014
Dziś kolejna część analizy przepisów Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej, czyli podstawowego aktu dotyczącego przewinień dyscyplinarnych w polskim piłkarstwie oraz regulującego procedury w tej kwestii.
W poprzedniej części pisaliśmy o karach zasadniczych i dodatkowych oraz o karach wspólnych, karach orzekanych wyłącznie wobec osób fizycznych i karach orzekanych wyłącznie wobec osób prawnych. Niektóre z nich już sobie omówiliśmy. Dziś, pozostałe kary.
Najpierw Kary zasadnicze, nakładane wyłącznie wobec osób fizycznych:
- Ostrzeżenie (żółta kartka) oraz wykluczenie z gry (czerwona kartka) – zgodnie z art. 24 §1 Regulaminu, udziela się ich na zasadach, określonych w Przepisach Gry w piłkę nożną oraz w innych przepisach odrębnych. Zawodnicy biorący udział w zawodach drużyn kategorii wiekowych trampkarzy, młodzików lub kategorii młodszych, mogą zostać ukarani czasowym wykluczeniem z gry do 10 minut.
- Zakaz przebywania w szatniach i/lub na ławce rezerwowych - kara ta pozbawia ukaranego prawa do wstępu do szatni zespołu i/lub strefy bezpośrednio przylegającej do boiska a w szczególności prawa do siedzenia na ławce rezerwowych. Nakładana trenerów, kierowników drużyn i członków sztabu w związku np. z ich wykluczeniem podczas meczu za niesportowe zachowanie (art. 25 Regulaminu).
- Zakaz wstępu na stadion – tę karę można orzec w stosunku do kibica piłkarskiego. Może ją orzec uprawniony organ dyscyplinarny klubu, będącego organizatorem meczu, uprawniony organ dyscyplinarny Polskiego Związku Piłki Nożnej lub podmiotu prowadzącego rozgrywki, jeżeli jest organizatorem meczu piłki nożnej. Jeżeli zakaz wstępu na stadion został orzeczony przez klub, to polega on na zakazie przebywania kibica na stadionie i terenie przyległym do niego w jakimkolwiek charakterze, a w szczególności udziału kibica w zawodach sportowych, a także w meczach rozgrywanych z udziałem tego klubu zarówno na obiekcie sportowym, znajdującym się w miejscowości, stanowiącej siedzibę klubu, jak i poza nim. Jeżeli zaś zakaz wstępu na stadion w stosunku do kibica piłkarskiego został orzeczony przez uprawniony organ dyscyplinarny Polskiego Związku Piłki Nożnej lub podmiotu prowadzącego rozgrywki, kara ta polega na zakazie przebywania na stadionie i terenie przyległym do niego, w tym na zakazie udziału w zawodach sportowych w charakterze kibica, a także w czasie meczów organizowanych odpowiednio przez Polski Związek Piłki Nożnej lub podmiot prowadzący rozgrywki. Kara zakazu wstępu na stadion może zostać orzeczona również w stosunku do innych osób fizycznych, a zakaz wstępu na stadion orzeka się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 2 lata (art. 26 Regulaminu). Jest to tak zwany zakaz stadionowy klubowy lub związkowy, który należy odróżnić od zakazu stadionowego sensu stricto nakładanego na kibica przez właściwy sąd.
- Skreślenie z listy sędziów – kara skreślenia z listy sędziów oznacza zakaz pełnienia jakichkolwiek funkcji w organizacji sędziowskiej przez okres co najmniej pięciu lat. Jeżeli organ dyscyplinarny nie postanowi inaczej, kara skreślenia z listy sędziów oznacza dożywotni zakaz pełnienia jakichkolwiek funkcji w organizacji sędziowskiej (art. 41 Regulaminu). Ta kara może zostać orzeczona np. w związku z przewinieniami o charakterze korupcyjnym czy np. w związku z obstawianiem przez arbitra zakładów bukmacherskich.
- Zakaz gry w kolejnych meczach – nakładany np. jako kara za czerwoną kartkę.
- Anulowanie potwierdzenia lub uprawnienia do gry – jest konsekwencją przewinienia związanego z transferem lub rejestracją zawodnika.
- Czasowy zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną – Kara zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną może być orzekana na czas określony od 6 miesięcy do 10 lat (art. 27 Regulaminu).
Pora teraz na kary zasadnicze, nakładane wyłącznie wobec osób fizycznych:
- Weryfikacja zawodów jako walkower – Kara weryfikacji zawodów jako walkower oznacza weryfikację wyniku meczu na 0:3 na niekorzyść ukaranego klubu, z zastrzeżeniem, że jeśli różnica goli na koniec meczu jest równa bądź wyższa niż 3 na niekorzyść ukaranego klubu, wówczas utrzymywany jest w mocy rzeczywisty wynik meczu (art. 28 Regulaminu).
- Rozgrywanie meczu bez udziału publiczności – Ta kara oznacza, że przedmiotowy mecz piłki nożnej odbędzie się bez udziału publiczności. Wykonanie kary następuje w sposób zgody z odrębnymi przepisami PZPN (art. 29 Regulaminu).
- Zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu - Kara zakazu rozgrywania określonej liczby meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym w miejscowości będącej siedzibą klubu może być orzeczona w wymiarze od 1 do 5 meczów. Kara zakazu rozgrywania w określonym czasie meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym w miejscowości będącej siedzibą klubu może być orzeczona w wymiarze do 1 roku. W przypadku, jeżeli kara zakazu rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczbie meczów z udziałem publiczności w miejscowości będącej siedzibą klubu dotyczy części obiektu sportowego, organ jurysdykcyjny wyłącza od udziału publiczności określone sektory obiektu sportowego lub ogranicza liczbę widzów, uprawnionych do wstępu na obiekt sportowy. W przypadku, jeżeli kara zakazu rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności w miejscowości będącej siedzibą klubu dotyczy całości lub części obiektu sportowego, organ jurysdykcyjny może wskazać osoby uprawnione do wstępu na obiekt sportowy. (art. 30 Regulaminu).
- Zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie - Kara zakazu wyjazdu/wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie może być orzeczona w wymiarze od 1 do 5 meczów lub w wymiarze czasowym do 1 roku. Organ dyscyplinarny może wskazać mecz lub mecze, na których orzeczona kara ma być wykonana (art. 31 Regulaminu).
- Rozgrywanie meczu na neutralnym stadionie - Kara rozgrywania meczu na neutralnym stadionie oznacza nakaz rozgrywania oznaczonego meczu w miejscowości nie będącej siedzibą żadnego z klubów, będących uczestnikami tego meczu (art. 32 Regulaminu).
- Zakaz rozgrywania meczu na określonym stadionie – Kara zakazu rozgrywania meczu na określonym stadionie oznacza, że w oznaczonym dniu na oznaczonym stadionie nie może odbyć się mecz piłki nożnej (art. 33 Regulaminu).
- Zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów na obiektach sportowych w miejscowości będącej siedzibą klubu – Karę zakazu rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów na obiektach sportowych w miejscowości będącej siedzibą klubu, w przypadku ukaranych klubów Ekstraklasy lub I Ligi, oznacza obowiązek rozgrywania zawodów w miejscowości odległej o co najmniej 100 km od miejscowości, w którym siedzibę ma ukarany klub, w wymiarze od 1 do 5 meczów. W przypadku klubów innych klas rozgrywkowych karę zakazu rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów na obiektach sportowych oznacza obowiązek rozgrywania zawodów w miejscowości odległej o co najmniej 10 km od miejscowości, w której siedzibę ma ukarany klub (art. 34 Regulaminu).
- Anulowanie wyniku meczu – Kara anulowania wyniku meczu oznacza, że wynik ten nie jest uwzględniany w toku rozgrywek (art. 35 Regulaminu).
- Wykluczenie z rozgrywek – Karę wykluczenia z rozgrywek oznacza zakaz występowania zespołu w nowym sezonie na danym szczeblu rozgrywek, a w przypadku klubów III ligi i niższych klas, przeniesienie do najniższej klasy rozgrywkowej (art. 43 Regulaminu).
- Przeniesienie zespołu do niższej klasy rozgrywkowej - Kara przeniesienia zespołu do niższej klasy rozgrywkowej oznacza przeniesienie zespołu o jedną klasę rozgrywkową w dół (art. 44 Regulaminu).
- Zakaz dokonywania transferów do klubu - Karę zakazu dokonywania transferów do klubu wymierza się na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Kara zakazu transferów do klubu może być orzeczona jako kara zakazu transferów definitywnych lub czasowych. W okresie obowiązywania zakazu transferów ukarany klub nie ma prawa do potwierdzania i uprawnienia do gry nowych zawodników spoza klubu. Ograniczenie to nie dotyczy zawodników wolnych o statusie amatorów (art. 36 Regulaminu).
- Pozbawienie tytułu Mistrza Polski, Wicemistrza Polski, lub Zdobywcy Pucharu Polski, Pucharu Ligi lub Superpucharu – Karę taką orzeka organ dyscyplinarny jeśli uzna ją za adekwatną do popełnionego przewinienia, a między przewinieniem, a zdobyciem jednego z wyżej wymienionych tytułów zaistnieje związek przyczynowo-skutkowy.
I na koniec kary dodatkowe:
1) Kara pieniężna jako dodatkowa wspólna.
2) Karą dodatkową, właściwą wyłącznie dla osób prawnych jest pozbawienie klubu od 1 do 30 punktów w rozgrywkach ligowych. Kara pozbawienia klubu od 1 do 30 punktów w rozgrywkach ligowych następuje w sezonie rozgrywkowym, w którym uprawomocniło się orzeczenie organu dyscyplinarnego, a jeżeli uprawomocnienie to nastąpiło pomiędzy sezonami rozgrywkowymi – w najbliższym sezonie rozgrywkowym (art. 37 Regulaminu).
3) Karami dodatkowymi, nakładanymi wyłącznie wobec osób fizycznych są:
- Zakaz piastowania funkcji sportowych lub społecznych w komórkach PZPN, związkach piłki nożnej oraz sekcjach piłkarskich klubów będących członkami PZPN - Karę zakazu piastowania funkcji sportowych lub społecznych w strukturach PZPN, związkach piłki nożnej oraz sekcjach piłkarskich klubów będących członkami PZPN orzeka się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat (art. 38 Regulaminu)
- Zakaz udziału w zawodach określonego szczebla (czasowy lub stały) - Karę zakazu czasowego udziału w zawodach określonego szczebla można orzec na czas określony nie dłuższy jednak niż 5 lat. Kara stałego zakazu udziału w zawodach określonego szczebla, oznacza zakaz dożywotni (art. 39 Regulaminu).
- Skreślenie z kadry narodowej - Kara skreślenia z kadry narodowej oznacza czasowy zakaz reprezentowania barw Polski w sporcie piłki nożnej we wszystkich kategoriach wiekowych, jednak nie dłuższy niż 5 lat (art. 40 Regulaminu).
- Odsunięcie od prowadzenia zawodów lub obserwacji - Kara odsunięcia od prowadzenia zawodów lub obserwacji następuje na czas oznaczony, nie dłuższy niż 5 lat. Kara znajduje swoje zastosowanie również w stosunku do delegatów meczowych (art. 45 Regulaminu).
- Obniżenie klasy uprawnień do prowadzenia zawodów lub obserwacji – Polega na przesunięciu sędziego lub obserwatora do prowadzenia lub obserwacji zawodów niższej klasy niż to miało miejsce poprzedniego. Karę można zastosować również w stosunku do delegata meczowego per analogia. Skoro delegata można odsunąć od tej funkcji, podobnie jak sędziego od prowadzenia zawodów czy obserwatora od obserwacji, to podobnie można dopuścić obniżenie klasy uprawnień.
W kolejnym odcinku napiszemy o organach dyscyplinarnych.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.