08.12.2014
W poprzednim odcinku pisałem o przewinieniach korupcyjnych, dopingowych oraz niesportowych zachowaniach w dyscyplinie piłka nożna, uregulowanych w Regulaminie Dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dziś pora na przewinienia szczególne dotyczące sędziów, obserwatorów i delegatów.
Zostały one usystematyzowane w art. 81-96 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. W art. 81 została ustanowiona zasada, że temu rodzajowi przewinień dyscyplinarnych i karom za ich popełnienie podlegają odpowiedzialni sędziowie, obserwatorzy i delegaci. Pierwsza kategoria przewinień, które dotyczą tych grup podmiotów, to przewinienia związane z wypełnieniem protokołu meczowego wraz z załącznikami i jego przesłaniem do odpowiedniego organu związkowego czy spółki prowadzącej rozgrywki czyli dwie kategorie: „nieterminowe przesłanie sprawozdania” (art. 82 Regulaminu Dyscyplinarnego) i „uniemożliwienie zamieszczenia zastrzeżeń” (art. 83).
Za nieterminowe przesłanie sprawozdania z zawodów lub obserwacji albo niewłaściwe i nieczytelne sporządzenie sprawozdania z zawodów lub obserwacji organ dyscyplinarny wymierza karę upomnienia, ale jeśli takie czyn zdarzy się w warunkach recydywy, czyli zostanie popełniony ponownie, to już wówczas organ wymierza karę nagany albo karę pieniężną w wysokości do 500 zł (art. 82 Regulaminu).
Jak wynika z przepisów gry w piłkę nożną, każdy kierownik zespołu, kapitan lub inna osoba do tego uprawniona może wnosić zastrzeżenia do protokołu meczowego. Może zatem w załączniku opisać np. z jakimi zapisami dokonanymi przez sędziego nie zgadza się. By to uprawnienie było respektowane przez sędziów, w art. 83 Regulaminu Dyscyplinarnego znajduje się przepis, który sankcjonuje dyscyplinarnie uniemożliwienie zamieszczenia w załączniku do sprawozdania z zawodów złożonych przez kierownika lub kapitana drużyny bezpośrednio po meczu zastrzeżeń, w tym odnośnie udzielonych napomnień (żółte kartki) lub wykluczeń z gry (czerwone kartki). W takim przypadku, organ dyscyplinarny wymierza sędziemu karę: nagany lub karę pieniężną lub dyskwalifikację czasową.
Kolejne przewinienie związane z tą szczególną kategorią osób, czyli sędziami, obserwatorami i delegatami to publiczne wypowiedzi tych osób w sprawach dotyczących przebiegu zawodów prowadzonych lub ocenianych przez innych sędziów lub obserwatorów. Za nie – na mocy art. 84 Regulaminu - wymierza się karę: nagany, karę pieniężną, karę dyskwalifikacji czasowej do 2 miesięcy.
Następne przewinienie to nieusprawiedliwiona nieobecność. W świetle art. 85 Regulaminu Dyscyplinarnego, za nieusprawiedliwioną nieobecność na szkoleniu, nie poddanie się w wyznaczonym terminie: badaniom lekarskim, egzaminowi sprawności fizycznej lub egzaminowi teoretycznemu, wymierza się karę: nagany, karę pieniężną, dyskwalifikacji czasowej do 2 miesięcy.
Nieco ostrzejsze kary przewiduje przepis art. 86 regulujący kwestię prowadzenia zawodów bez asystentów. Otóż za ten czyn lub za zawinione przez sędziego nie doprowadzenie zawodów do końca, organ dyscyplinarny wymierza karę: nagany, karę pieniężną, dyskwalifikacji czasowej lub nawet karę skreślenia z listy sędziów.
Jeszcze ostrzejsze sankcje przewiduje art. 87. W nim uregulowano kwestie sankcji za umyślne prowadzenie zawodów w sposób sprzeczny z przepisami gry. Za taki czyn organ wymierza karę: dyskwalifikacji od 1 roku, karę skreślenia z listy sędziów lub nawet wykluczenia z PZPN. Spójrzmy, minimalną karą nie jest w tym przypadku nagana, kara pieniężna czy nawet krótka dyskwalifikacja czasowa np. do 2 miesięcy, ale dyskwalifikacja minimalnie na rok.
W art. 88 Regulaminu Dyscyplinarnego umieszczono kategorię „nie stawienia się do prowadzenia zawodów lub obserwacji”. I tak, za nieusprawiedliwione nie stawienie się do prowadzenia zawodów, obserwacji albo pełnienia funkcji delegata lub za powtarzające się spóźnienia na zawody, organ dyscyplinarny wymierza: karę pieniężną, karę dyskwalifikacji lub skreślenie z listy sędziów, obserwatorów lub delegatów.
Podobnie jak w opisywanych powyżej przypadkach, organ uprawniony do wymierzenia kary może wymierzyć zarówno tylko jedną z kar, jak i nawet wszystkie. Identycznie sprawa się z pozostałymi czynami, o których poniżej:
Regulacja art. 89 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN to sankcje za samowolne prowadzenie zawodów, czyli za prowadzenie zawodów bez wyznaczenia przez Kolegium Sędziów PZPN bądź wydziału sędziowskiego właściwego związku piłki nożnej lub prowadzenie zawodów nie zgłoszonych do tych organów. Za te czyny wymierza się karę: nagany, karę pieniężną, dyskwalifikacji lub też skreślenia z listy sędziów.
Teraz o spotkaniach (kontaktach) sędziów i obserwatorów z klubami oraz spotkaniach (kontaktach) sędziów z obserwatorami. Temat, który bardzo mocno funkcjonował w okresie afery korupcyjnej w polskim futbolu. Regulacje te mają zapobiegać nieusprawiedliwionym lub niezgodnym z przepisami spotkaniom (kontaktom) wymienionych powyżej osób. W świetle art. 90 Regulaminu Dyscyplinarnego, za nieusprawiedliwione lub niezgodnie z przepisami spotkania (kontakty) sędziów i obserwatorów z przedstawicielami klubów od chwili wyznaczenia na sędziego lub obserwatora do chwili złożenia w PZPN lub związku piłki nożnej sprawozdania, wymierza się karę: dyskwalifikacji czasowej, skreślenia z listy sędziów lub obserwatorów, a nawet wykluczenia z PZPN. Natomiast na mocy art. 91, za nieusprawiedliwione lub niezgodne z przepisami spotkanie (kontakt) obserwatora z sędziami przed meczem lub w czasie przerwy w meczu wymierza się kary: dyskwalifikacji lub skreślenia z listy sędziów lub obserwatorów.
Istotną dla funkcji sędziego piłkarskiego, obserwatora lub delegata jest zasada rzetelności, czyli zgodnego ze stanem faktycznym opisywania zdarzeń. Sędzia powinien dochowywać przy tym należytej staranności, tak by zapisy w protokole w pełni odzwierciedlały zaistniałą sytuację faktyczną. To samo dotyczy oczywiście obserwatora i delegata. To samo dotyczy obserwatora lub delegata, który po meczu sporządza sprawozdanie. Zgodnie z przepisem art. 92 Regulaminu, za dokonanie nieprawdziwego zapisu zdarzeń zaistniałych przed, podczas i po prowadzeniu zawodów lub obserwacji, a także za zatajenie udzielonych upomnień w stosunku do zawodników, trenerów jak również innych działaczy organ dyscyplinarny wymierza: karę pieniężną, dyskwalifikację od 1 miesiąca do 2 lat, a nawet skreślenie z listy sędziów lub obserwatorów.
Sędziowie, obserwatorzy i delegaci za wykonywane czynności otrzymują świadczenia pieniężne. W przypadku zaistnienia pomyłki np. po stronie związku prowadzącego rozgrywki i wypłacenia sędziemu świadczenia, które mu się nie należało, sędzia zobowiązany jest do zwrotu tego świadczenia nienależnego. Przepis art. 93 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN dotyczy również obserwatorów i delegatów i w jego świetle, za świadome pobranie od klubów nienależnych świadczeń wymierza się karę: karę pieniężna, dyskwalifikację na okres nie mniejszy niż 1 miesiąc, karę skreślenia z listy sędziów lub obserwatorów lub nawet wykluczenia z PZPN.
Ostatnią kategorią przewinienia dyscyplinarnego, uregulowaną w tym rozdziale jest „systematyczny brak aktywności”, polegający na ciągłym zaniechaniu ze strony sędziego, obserwatora czy delegata aktywności i dyspozycyjności w zakresie realizacji swoich uprawnień. Wg art. 94, za systematyczny brak aktywności, odmawianie prowadzenia zawodów, obserwacji lub pełnienia funkcji delegata wymierza się karę: dyskwalifikacji na okres od 1 miesiąca, skreślenia z listy sędziów, obserwatorów lub delegatów, a nawet wykluczenia z PZPN.
Sędziowie, obserwatorzy i delegaci podlegają również odpowiedzialności dyscyplinarnej za popełnienie przestępstwa umyślnego, w wyniku którego nastąpiło skazanie prawomocnym wyrokiem sądu w sprawie karnej lub skarbowej. Wówczas na mocy art. 95 Regulaminu, organ dyscyplinarny wymierza kary: dyskwalifikacji, skreślenia z listy sędziów, obserwatorów lub delegatów, a nawet wykluczenia z PZPN. I jeszcze jeden przepis odnoszący się do istoty czynu dyscyplinarnego, a nie jego rodzaju. Dotyczy on ponowne naruszenie przepisów. W świetle art. 96, za przewinienia dyscyplinarne z tego katalogu, które nie są zagrożone karą skreślenia z listy sędziów i wykluczenia z PZPN, w przypadku ponownego popełnienia tożsamego przewinienia dyscyplinarnego, organ dyscyplinarny może wymierzyć takiej osobie również karę skreślenia z listy sędziów lub wykluczenia z PZPN.
A w następnym odcinku, między innymi o przewinieniach dotyczących działalności menedżerskiej oraz o naruszeniach przepisów dotyczących udziału zawodnika w meczu.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.