27.05.2016
Wielkimi krokami zbliżają się Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Jest to czas wzmożonych przygotowań nie tylko sportowców, ich sztabów oraz wszystkich zaangażowanych od strony organizacyjnej. To również okres wzmożonej pracy w Trybunale Arbitrażowym do spraw Sportu (CAS). W związku z pojawiającą się potrzebą szybkiego rozstrzygnięcia sporu powstałego w trakcie trwania tych najważniejszych zawodów sportowych powołana została specjalna sekcja ad hoc Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu. Pierwszy raz taki organ pojawił się w Atlancie w 1996 roku I od tamtego czasu odgrywa szczególną rolę w wielkich sportowych wydarzeniach. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie sekcja ad hoc rozpatruje sprawy związane z kwalifikacjami, miejscami rankingowymi sportowców, skandalami antydopingowymi i odwołaniami od decyzji poszczególnych federacji sportowych.
Jurysdykcja sekcji ad hoc w czasie igrzysk olimpijskich potwierdzona została przez art. 74 Karty Olimpijskiej. Spory rozstrzygane są przez trzyosobowy skład orzekający. Każda podjęta w ten sposób decyzja jest wiążąca i nie przysługują od niej środki odwoławcze. Postępowanie przed Trybunałem prowadzone jest zgodnie z właściwymi regulacjami CAS opracowywanymi I wprowadzanymi przed każdymi kolejnymi igrzyskami olimpijskimi, co istotne są one stosowane w sposób uzupełniający w stosunku do regulacji Kodeksu Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu.
Celem działalności Sekcji ad hoc jest rozwiązywanie sporów powstałych w czasie trwania danych igrzysk olimpijskich. Składa się z 12 arbitrów wybieranych przez Radę Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu.
Nie wdając się w szczegółowe regulacje organizacyjne sekcji ad hoc, warto wspomnieć o jednym kluczowym przepisie regulującym kompetencje tego organu. Zakres jurysdykcji mimo że określony jest w art.1 Arbitration Rules for the Olympic Games , stanowi przedmiot licznych sporów. Sekcja ad hoc rozstrzyga jedynie spór, który powstał podczas trwania igrzysk olimpijskich lub na maksymalnie 10 dni przed rozpoczęciem ceremonii otwarcia. Pozostaje jednak zasadnicze pytanie – w jaki sposób określić można, w którym momencie spór powstał?
W sprawie Birkner Trybunał uznał, że data wniesienia sprawy pod rozstrzygnięcie sekcji nie oznacza, że spor powstał właśnie tego dnia. Małą podpowiedź w tej kwestii odnajdujemy w orzeczeniu w sprawie Schuler. Trybunał stwierdził wtedy, że co do zasady datą w której powstaje spór, jest dzień wydania decyzji, z którą nie zgadza się wnoszący o rozstrzygnięcie. CAS nie uznaje jednak precedensowego charakteru tego orzeczenia I zwraca uwagę, że nie może ono być powoływane w takim charakterze w innych sprawach.
Interpretacja powyższych regulacji sekcji ad hoc powinna być prowadzona w sposób działający na korzyść sportowców. W końcu jest to organ, który powołany został w celu szybkiego, efektywnego rozstrzygania sporów związanych z odbywającymi się igrzyskami. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której decyzja wydana dwa tygodnie przed rozpoczęciem zmagań wpłynie na udział w nich sportowca.
W grudniu zeszłego roku CAS poinformował o rozpoczęciu przygotowań do otwarcia tymczasowego biura sekcji ad hoc w związku z nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi w Rio. W swoim komunikacie Trybunał powołał arbitrów wybranych przez ICAS, które jest niezależnym organem powstałym w ramach funkcjonowania CASu i mają gwarantować możliwość dochodzenia sportowcom swoich praw w czasie trwania zawodów.
Przy wyborze arbitrów Rada starała się zapewnić, aby każdy z regionów świata został wzięty pod uwagę I że wybór osób orzekających umożliwi reprezentację wszystkich sportowców biorących udział w Igrzyskach. ICAS zwrócił również uwagę, że 46% sportowców stanowić będą kobiety, w związku z czym Rada podjęła decyzję o wprowadzeniu równości płci również wśród orzekających arbitrów. Wszyscy powołani arbitrzy są prawnikami, sędziami lub wykładowcami specjalizującymi się w prawie sportowym I arbitrażu, którzy są niezależni od stron ewentualnych sporów.
W postępowaniu przed sekcją ad hoc stosowane są przepisy proceduralne (wskazane w Arbitration Rules for the Olympic Games), które zgodne są z podstawowymi zasadami rzetelnego procesu I bezstronności postępowania.
Przy omawianiu organów orzekających w trakcie igrzysk olimpijskich warto również wspomnieć o nowo powołanej sekcji Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski w marcu tego roku oznajmił, że przekazuje swoje kompetencje w sprawach orzekania o przewinieniach antydopingowych (przeprowadzania rozpraw I nakładania sankcji) szwajcarskiemu trybunałowi.
Wcześniej, komisja dyscyplinarna powołana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski przeprowadzała badania próbek I kierowała postępowaniem antydopingowym. Prezydent CAS poinformował, że w Rio de Janeiro powołanych zostanie pięciu lub sześciu arbitrów, delegowanych do rozpatrywania spraw właśnie tego rodzaju. W przypadku otrzymania pozytywnego rezultatu przebadanej próbki, sekcja dopingowa CAS wyznaczy od jednego do trzech arbitrów, których zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania I wydanie decyzji. Cała procedura ma odbywać się bez udziału MKOl. Takie rozdzielenie ról ma rozwiać obawy sportowców co do bezstronności prowadzonego przeciwko nim postępowania.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.