10.04.2014
Do końca marca kluby T-Mobile Ekstraklasy miały czas na złożenie dokumentów w procesie licencyjnym. Aktem prawnym, który ma fundamentalne znaczenie dla całego procesu i w którym zawarte są wszystkie kryteria jakie ma spełnić klub, by uzyskać licencję jest „Podręcznik licencyjny dla klubów Ekstraklasy na sezon 2014/15”. Dla niższych klas rozgrywek szczebla centralnego, czyli I i II ligi również co roku opracowywane są odpowiednie podręczniki licencyjne. O kryteriach jakie miały kluby do spełnienia rok temu pisałem tutaj. Zasadniczo kryteria się nie zmieniły, choć oczywiście niektóre z nich mogły ulec modyfikacjom.
Podobnie jak w ubiegłym roku, Komisja Licencyjna dla klubów Ekstraklasy będzie osobno przyznawać licencję na grę w Ekstraklasie i osobno na grę w europejskich rozgrywkach. Niezwykle ważnym kryterium i to z kategorii A, czyli tych kryteriów, które muszą być bezwzględnie spełnione w procesie licencyjnym, a jego niespełnienie spowoduje niewydanie licencji na dany sezon rozgrywkowy lub może skutkować cofnięciem licencji w trakcie trwania rozgrywek jest kryterium zawarte w rozdziale 10.6. Podręcznika, a zapisane pod nazwą F.04 A:
F.04 A
Brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników oraz na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego (w związku ze wszelkimi zobowiązaniami prawnymi wobec pracowników), jak też z tytułu kar nałożonych przez właściwe organy dyscyplinarne, z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN oraz wobec Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej z tytułu płatności składek członkowskich oraz opłat za uczestnictwo w rozgrywkach.
Wnioskodawca musi dowieść, że na dzień 31 marca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny, nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań wobec - pracowników, ZUS i Urzędu Skarbowego (w związku ze wszelkimi zobowiązaniami prawnymi wobec pracowników), jak też z tytułu kar nałożonych przez właściwe organy dyscyplinarne (w tym w szczególności Komisję Dyscyplinarną PZPN, Komisję Ligi Ekstraklasy S.A., Najwyższą Komisję Odwoławczą PZPN) lub Organy Licencyjne, z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN oraz wobec Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej z tytułu płatności składek członkowskich oraz opłat za uczestnictwo w Rozgrywkach Klubowych PZPN, które powstały przed 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny.
10.6 Kryterium - Brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników oraz na rzecz ZUS I Urzędu Skarbowego
1. Dla celów kryterium F.04 termin „pracownicy” obejmuje następujące osoby:
a. wszyscy zawodnicy profesjonalni zgodnie z odpowiednim Regulaminem FIFA w sprawie statusu i transferów zawodników (FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players);
…
Z powyższych przepisów wynika, że klub nie może mieć wobec zawodników czy trenerów zobowiązań sięgających dalej niż 3 miesięcy. W dziale 10.6.1 Podręcznika pod tytułem „Decyzja licencjodawcy” znajdujemy przepisy sankcjonujące, cytowane poniżej:
1. Wydania Licencji należy odmówić:
a) jeśli wymagane informacje dotyczące przeterminowanych zobowiązań na rzecz pracowników, ZUS i Urzędu Skarbowego, z tytułu kar nałożonych przez właściwe organy dyscyplinarne lub Organy Licencyjne, jak też z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN oraz wobec Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej z tytułu płatności składek członkowskich oraz opłat za uczestnictwo w Rozgrywkach Klubowych PZPN nie zostaną przekazane Organowi Licencyjnemu w wyznaczonym terminie;
b) jeśli do dnia złożenia dokumentacji licencyjnej, nie później jednak niż do dnia 31 marca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się Sezon Licencyjny, Wnioskodawca posiada przeterminowane zobowiązania, o których mowa w niniejszym punkcie, chyba że Wnioskodawca jest w stanie dowieść, że:
I. zapłacił odpowiednią kwotę w całości; lub
II . zawarł umowę, która została zaakceptowana na piśmie przez wierzyciela, dotyczącą przedłużenia terminu płatności poza obowiązujący termin (uwaga: fakt, że wierzyciel nie zażądał zapłaty danej kwoty nie stanowi przedłużenia terminu płatności); począwszy od okresu licencyjnego 2015/2016 umowy zawarte z pracownikami odraczające termin zapłaty zobowiązań wymagalnych na dzień 31 grudnia poprzedzający Sezon Licencyjny muszą być zawarte do 31 stycznia roku kalendarzowego w którym zaczyna się dany sezon licencyjny, o zawarciu takiej umowy wnioskujący zobowiązany jest poinformować Licencjodawca w terminie 7 dni od daty jej zawarcia; …
…
Jeśli przyjrzymy się przepisowi działu 10.6.1, ust. 1, lit. b, pkt II to otwiera się „furtka”, z której kluby korzystają na potęgę i stąd też wziął się tytuł dzisiejszego artykułu „Porozumienie z diabłem”. Ostatnio sporo w tej kwestii było głosów. A to niedzielne Cafe Futbol w Polsacie Sport, a to felieton Krzysztofa Stanowskiego w sobotnim Przeglądzie Sportowych, a to inne artykuły prasowe i na portalach internetowych. Jak zauważają dziennikarze na tym polu kluby dyktują warunki, a jeśli zawodnik nie chce podpisać porozumienia to spotyka się np. z odsunięciem od zespołu, przeniesieniem do zespołu rezerw czy szykanowaniem co spotkało ostatnio Łukasza Skorupskiego. Skorupski to bramkarz, który wybronił Górnikowi Zabrze wiele stuprocentowych sytuacji, a przed sezonem 2013/14 odszedł do AS Roma. Górnik otrzymał za transfer ok. 3,5 miliona złotych, ale nie potrafił poradzić sobie ze spłatą kwoty nieco powyżej 150 tysięcy złotych wobec piłkarza. Ten odmawiał podpisania porozumienia, a sygnał kierowany przez media ze strony klubu był jednoznaczny. „Niewdzięcznik”, „zdrajca”, czy podobne hasła zaczęły się pojawiać na forach internetowych czy wreszcie na transparencie wywieszonym przez kibiców podczas jednego z meczów zabrzańskiej drużyny.
Po podpisaniu takiego porozumienia zobowiązanie wobec zawodnika nie jest już przeterminowane, ale zostało przesunięte w czasie. We wspomnianym Cafe Futbol można było usłyszeć jak to przed końcem marca piłkarze i ich menedżerowie krzątają się po klubowych korytarzach, biegają po schodach, bo klub naciska na podpisanie takiego dokumentu. Można było też obejrzeć reportaż z udziałem byłych piłkarzy Ruchu Chorzów: Bartłomieja Jamroza, Rafała Kwiecińskiego czy Jacka Matyji. Kto jeszcze pamięta takie nazwiska. Ci piłkarze już od dawna nie biegają po boiskach, a stali się ofiarami porozumień, które kiedyś podpisali, a pieniędzy do tej pory nie zobaczyli. Inaczej zrobił obecny piłkarz Ruchu Andrzej Niedzielan, który jest odsunięty od drużyny, ale nie chciał podpisać porozumienia i… otrzymał pieniądze.
Jak słyszę np. w telewizji, że polskie kluby na pensje piłkarzy, trenerów i administracji potrafią wydawać nawet 80% całego swojego budżetu, a w Niemczech mówi się, że 45% to takie optimum, a 55% to już niebezpieczeństwo, to mam taki apel do prezesów, członków zarządów polskich klubów. Panowie! Oceniajcie realnie swoje szanse i nie proponujcie „kosmicznych” kontraktów! Oceniajcie swoje możliwości i rzetelnie podchodźcie do zobowiązań! Przed podpisaniem kontraktu zadajcie sobie pytanie: „Stać mnie na tego zawodnika”? Nie będziecie musieli podpisywać porozumień, bo choć w księgowości ta pozycja nie jest „długiem” to w rzeczywistości macie zobowiązanie wobec człowieka, który u Was pracował, bądź dalej pracuje. Takie pytanie powinien sobie zadać każdy Prezes, bo teraz jest tak. Jedni zadają, inni nie. Psuje się rynek, piłkarzom proponuje się więcej niż stać na to kluby i piłkarze w konsekwencji są chyba najbardziej przepłacaną grupą zawodową w Polsce.
Drodzy Działacze! Jest taka zasada, że kontraktów trzeba przestrzegać, z łac. Pacta Sunt Servanda. I nie ma co potem płakać, że piłkarz dużo zarabia. Zarabia, bo tak zostało ustalone. A jeśli miarą prezesa dopiero wtedy okazuje się, że za dużo, to mamy problemy: zaległości, porozumienia.
Zatem, Panowie pomyślcie, czy Was stać? Myślenie nie boli.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.