Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Pora pomyśleć o sezonie piłkarskim 2022/2023 w Polsce

13.06.2022

Choć rozgrywki III ligi piłkarskiej sezonu 2021/2022 oraz IV lig i niższych klas rozgrywek organizowanych przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej jeszcze trwają, a w zasadzie powoli dobiegają końca, to kluby Ekstraklasy oraz I i II ligi są już po sezonie. W tych ostatnich już powoli kończą się krótkie wakacje, wszak w listopadzie i w grudniu obędzie się Mundial w Katarze i dlatego wcześnie trzeba zacząć nowy sezon.

Termin inauguracji rozgrywek Ekstraklasy, I i II ligi to 16-17 lipca. Jeszcze szybciej, bo już od 5 do 7 lipca rozgrywane będą mecze pierwszych rund wstępnych Ligi Mistrzów i Ligi Konferencji Europy, w których zagrają Lech Poznań oraz Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk. Raków Częstochowa zacznie rozgrywki Ligi Konferencji od drugiej rundy.

Nic zatem dziwnego, że już na poprzednim posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, 23 maja zatwierdzono regulaminy rozgrywek Ekstraklasy oraz 1. Ligi, 2. Ligi i 3 Ligi, a także Pucharu Polski na szczeblu centralnym oraz ramowe terminarze w tych rozgrywkach.

Piłkarze Ekstraklasy, podobnie jak w sezonie 2021/2022 grać będą tylko w weekendy, stąd tak szybki start. Pierwszych 10 kolejek rozgrywanych będzie od 16-17 lipca do 17-18 września. Potem nastąpi przerwa na reprezentację zgodnie z terminami FIFA. Wówczas rozgrywane będą 5. i 6. kolejka Ligi Narodów. Piłkarze wrócą na boiska 1-2 października i rozegrają 7 kolejek – ostatnią – 17. – 17 i 18 listopada, po czym od 21 listopada do 18 grudnia rozgrywane będą Mistrzostwa Świata w Katarze.  Runda wiosenna rozgrywana będzie od 27-28 stycznia do 27-28 maja 2023 roku (źródło: Uchwała nr V/72 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia ramowego terminarza Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2022/2023).

W rozgrywkach Ekstraklasy wystąpi 18 drużyn, w 1. Lidze – również 18, a w 2. Lidze – 16, a zgodnie z art. 1 ust. 3 Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. Ligi na sezon 2022/2023, w rozgrywkach o Mistrzostwo 3. Ligi uczestniczą 72 drużyny w czterech grupach, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek 2. Ligi, 3. Ligi i 4. Ligi sezonu 2021/2022:

 1. Grupa 1 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw: Łódzkiego, Mazowieckiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego,
 2. Grupa 2 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw: Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego,
 3. Grupa 3 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw: Lubuskiego, Dolnośląskiego, Opolskiego i Śląskiego,
 4. Grupa 4 - 18 klubów mających siedziby na terenie województw Świętokrzyskiego, Małopolskiego, Lubelskiego i Podkarpackiego.

W Ekstraklasie nie ma limitu zawodników – obcokrajowców spoza Unii Europejskiej przebywających na boisku.

Zgodnie natomiast z art. 9.4. Uchwały nr VI/68 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. ligi na sezon 2022/2023, w meczu mistrzowskim kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego. Przy czym, przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 22 rok życia oraz zawodnik młodszy, tj. w sezonie 2022/2023 zawodnik urodzony w 2001 roku oraz zawodnik młodszy, itd.

Podobnie sprawa z „młodzieżowcem” i jego wiekiem wygląda w Pucharze Polski na szczeblu centralnym, z tym, że w meczu na boisku ma występować co najmniej dwóch zawodników młodzieżowych, przy czym przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek kończy 22. rok życia oraz zawodnik młodszy tj. w sezonie 2022/2023, zawodnik urodzony w 2001 roku oraz zawodnik młodszy (art. 2.6 Uchwały nr VI/69 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Puchar Polski na sezon 2022/2023).

Z kolei inne podejście do tematu „młodzieżowca” mamy w 1. 2. I 3. Lidze. Zgodnie z art. 5 ust. 4 Uchwały nr VI/68 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. ligi na sezon 2022/2023, Kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego w 1. Lidze i co najmniej dwóch zawodników młodzieżowych w 2. i 3. Lidze, przy czym przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy tj. w sezonie 2022/2023, zawodnik urodzony w 2002 roku oraz zawodnik młodszy.

W 1., 2., i 3. Lidze są natomiast limity obcokrajowców.

W świetle przepisu art. 5 ust  5 Uchwały nr VI/68, do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych do gry dowolna liczba zawodników - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym w każdym meczu 1. Ligi może występować równocześnie na boisku tylko 2 zawodników-cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, a w każdym meczu 2. Ligi i 3. Ligi może występować równocześnie na boisku tylko 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej.

I jeszcze o czymś z czego korzystały w sezonie 2021/2022 Legia Warszawa i Raków Częstochowa. Mowa o postanowieniach obecnego już art. 11.4 i 11.5 Uchwały nr V/71 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2022/2023 i następne. Zgodnie z tymi przepisami, kluby, które awansowały do rundy play off w rozgrywkach UEFA mają prawo do zwrócenia się nie później niż w ciągu 24 godzin od zakończeniu meczu, zapewniającego awans do rundy play off w rozgrywkach UEFA z wnioskiem do Departamentu Logistyki Rozgrywek o przełożenie ich spotkania ligowego, rozgrywanego pomiędzy meczami play off rozgrywek UEFA.

W takiej sytuacji Departament Logistyki Rozgrywek może z urzędu wyznaczyć mecz mistrzowski Klubu, który awansował w rundzie play off w rozgrywkach  UEFA na inny termin. Nowy termin ustala się w porozumieniu z podmiotem posiadającym licencję nadawcy.

Natomiast kluby, które awansowały do rozgrywek UEFA, mają prawo do zwrócenia się z wnioskiem do Departamentu Logistyki Rozgrywek o przełożenie dodatkowo jednego spotkania ligowego, rozgrywanego przed meczem kwalifikacji rozgrywek UEFA. W takiej sytuacji Departament Logistyki Rozgrywek może z urzędu wyznaczyć mecz mistrzowski Klubu, który awansował w rozgrywkach UEFA, na inny termin. Nowy termin ustala się w porozumieniu z podmiotem posiadającym licencję nadawcy.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.