13.06.2022
Choć rozgrywki III ligi piłkarskiej sezonu 2021/2022 oraz IV lig i niższych klas rozgrywek organizowanych przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej jeszcze trwają, a w zasadzie powoli dobiegają końca, to kluby Ekstraklasy oraz I i II ligi są już po sezonie. W tych ostatnich już powoli kończą się krótkie wakacje, wszak w listopadzie i w grudniu obędzie się Mundial w Katarze i dlatego wcześnie trzeba zacząć nowy sezon.
Termin inauguracji rozgrywek Ekstraklasy, I i II ligi to 16-17 lipca. Jeszcze szybciej, bo już od 5 do 7 lipca rozgrywane będą mecze pierwszych rund wstępnych Ligi Mistrzów i Ligi Konferencji Europy, w których zagrają Lech Poznań oraz Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk. Raków Częstochowa zacznie rozgrywki Ligi Konferencji od drugiej rundy.
Nic zatem dziwnego, że już na poprzednim posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, 23 maja zatwierdzono regulaminy rozgrywek Ekstraklasy oraz 1. Ligi, 2. Ligi i 3 Ligi, a także Pucharu Polski na szczeblu centralnym oraz ramowe terminarze w tych rozgrywkach.
Piłkarze Ekstraklasy, podobnie jak w sezonie 2021/2022 grać będą tylko w weekendy, stąd tak szybki start. Pierwszych 10 kolejek rozgrywanych będzie od 16-17 lipca do 17-18 września. Potem nastąpi przerwa na reprezentację zgodnie z terminami FIFA. Wówczas rozgrywane będą 5. i 6. kolejka Ligi Narodów. Piłkarze wrócą na boiska 1-2 października i rozegrają 7 kolejek – ostatnią – 17. – 17 i 18 listopada, po czym od 21 listopada do 18 grudnia rozgrywane będą Mistrzostwa Świata w Katarze. Runda wiosenna rozgrywana będzie od 27-28 stycznia do 27-28 maja 2023 roku (źródło: Uchwała nr V/72 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia ramowego terminarza Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2022/2023).
W rozgrywkach Ekstraklasy wystąpi 18 drużyn, w 1. Lidze – również 18, a w 2. Lidze – 16, a zgodnie z art. 1 ust. 3 Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. Ligi na sezon 2022/2023, w rozgrywkach o Mistrzostwo 3. Ligi uczestniczą 72 drużyny w czterech grupach, które zakwalifikowały się do nich na podstawie uzyskanych wyników rozgrywek 2. Ligi, 3. Ligi i 4. Ligi sezonu 2021/2022:
W Ekstraklasie nie ma limitu zawodników – obcokrajowców spoza Unii Europejskiej przebywających na boisku.
Zgodnie natomiast z art. 9.4. Uchwały nr VI/68 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. ligi na sezon 2022/2023, w meczu mistrzowskim kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego. Przy czym, przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 22 rok życia oraz zawodnik młodszy, tj. w sezonie 2022/2023 zawodnik urodzony w 2001 roku oraz zawodnik młodszy, itd.
Podobnie sprawa z „młodzieżowcem” i jego wiekiem wygląda w Pucharze Polski na szczeblu centralnym, z tym, że w meczu na boisku ma występować co najmniej dwóch zawodników młodzieżowych, przy czym przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek kończy 22. rok życia oraz zawodnik młodszy tj. w sezonie 2022/2023, zawodnik urodzony w 2001 roku oraz zawodnik młodszy (art. 2.6 Uchwały nr VI/69 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Puchar Polski na sezon 2022/2023).
Z kolei inne podejście do tematu „młodzieżowca” mamy w 1. 2. I 3. Lidze. Zgodnie z art. 5 ust. 4 Uchwały nr VI/68 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo 1. Ligi, 2. Ligi i 3. ligi na sezon 2022/2023, Kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego w 1. Lidze i co najmniej dwóch zawodników młodzieżowych w 2. i 3. Lidze, przy czym przyjmuje się, iż zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy tj. w sezonie 2022/2023, zawodnik urodzony w 2002 roku oraz zawodnik młodszy.
W 1., 2., i 3. Lidze są natomiast limity obcokrajowców.
W świetle przepisu art. 5 ust 5 Uchwały nr VI/68, do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych do gry dowolna liczba zawodników - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym w każdym meczu 1. Ligi może występować równocześnie na boisku tylko 2 zawodników-cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, a w każdym meczu 2. Ligi i 3. Ligi może występować równocześnie na boisku tylko 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej.
I jeszcze o czymś z czego korzystały w sezonie 2021/2022 Legia Warszawa i Raków Częstochowa. Mowa o postanowieniach obecnego już art. 11.4 i 11.5 Uchwały nr V/71 z dnia 23 maja 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2022/2023 i następne. Zgodnie z tymi przepisami, kluby, które awansowały do rundy play off w rozgrywkach UEFA mają prawo do zwrócenia się nie później niż w ciągu 24 godzin od zakończeniu meczu, zapewniającego awans do rundy play off w rozgrywkach UEFA z wnioskiem do Departamentu Logistyki Rozgrywek o przełożenie ich spotkania ligowego, rozgrywanego pomiędzy meczami play off rozgrywek UEFA.
W takiej sytuacji Departament Logistyki Rozgrywek może z urzędu wyznaczyć mecz mistrzowski Klubu, który awansował w rundzie play off w rozgrywkach UEFA na inny termin. Nowy termin ustala się w porozumieniu z podmiotem posiadającym licencję nadawcy.
Natomiast kluby, które awansowały do rozgrywek UEFA, mają prawo do zwrócenia się z wnioskiem do Departamentu Logistyki Rozgrywek o przełożenie dodatkowo jednego spotkania ligowego, rozgrywanego przed meczem kwalifikacji rozgrywek UEFA. W takiej sytuacji Departament Logistyki Rozgrywek może z urzędu wyznaczyć mecz mistrzowski Klubu, który awansował w rozgrywkach UEFA, na inny termin. Nowy termin ustala się w porozumieniu z podmiotem posiadającym licencję nadawcy.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.