17.02.2014
W trwających właśnie Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi doszło do dwóch bardzo ciekawych interwencji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (dalej „MKOl”) względem reprezentacji Norwegii. Interwencje MKOl doprowadziły do tego, że zdecydowania większość obywateli Norwegii jest obecnie za tym by ich kraj wycofał się złożonej kandydatury organizacji zimowych igrzysk w roku 2022. O co poszło ?
Pierwsze ostrzeżenie otrzymały norweskie narciarki, które podczas jednej z konkurencji chciały upamiętnić zmarłego brata jednej z biegaczek poprzez wystartowanie z czarnymi opaskami na ramionach. Po tym wydarzeniu MKOl wystosował oficjalny list do Norweskiego Komitetu Olimpijskiego potępiający tego rodzaju zachowanie i zabronił tak zwanych „politycznych demonstracji” podczas trwających igrzysk. Zachowanie czterech biegaczek startujących w biegu łączonym określone zostało jako „nieodpowiednie”. Takiego zdania oczywiście nie powielały norweskie media oraz same biegaczki.
Jak się okazało parę dni po pierwszy incydencie, Norweski Komitet Olimpijski otrzymał od MKOl drugie ostrzeżenie. Tym razem w sprawie kontrowersyjnej zmiany torów, jakiej dokonał tuż przed metą brązowy medalista w biegu łączonym na 30 kilometrów Martin Johnsrud Sundby. Co prawda MKOl w oby przypadkach zaznaczył, że nie są to oficjalne reprymendy a jedynie tak zwane „przypomnienie przepisów”.
Oba jednak upomnienia wywołały ogromne kontrowersje w kraju, który przed zimowy igrzyskami był stawiany jako jeden z faworytów w końcowej klasyfikacji medalowej igrzysk. Oliwy do ognia dolał Norweg Gerard Heiberg, który obecnie jest członkiem MKOl, stwierdzając że jego rodacy są znani z tego, że są „aroganccy”. Komentarz spowodował lawinę negatywnych komentarzy nie tylko pod adresem Heiberga ale również MKOl.
Jednocześnie okazało się, że Norwegowie nie są już entuzjastami organizacji w 2022 r. zimowych igrzysk olimpijskich. Przypomnijmy, że Oslo rywalizuje o prawa do organizacji z Krakowem, Ałma- Atą, Lwowem i Pekinem. Jak wynika z sondaży większość obywateli Norwegii jest przeciwko organizacji igrzysk. Zapewne z jednej strony bezpośredni wpływ ma na to okoliczność kosztów organizacji takiej imprezy, ale z drugiej strony ostatnie decyzje MKOl z całą pewnością nie przysparzają zwolenników kolejnych bo już trzecich zimowych igrzysk w Norwegii.
Całe szczęście w Polsce nie mamy takiego problemu. Jak do tej pory możemy być bardzo zadowoleni z wyników naszych reprezentantów podczas trwających igrzysk, a po cichu zapewne liczymy na kolejne medale, jak chociażby w konkursie drużynowym skoków narciarskich. Świetne wyniki naszych sportowców wraz z potencjałem marketingowym dotychczasowych gwiazd jak: Justyny Kowalczyk i Kamila Stocha oraz nową gwiazdą Zbigniewa Bródki spowodowały euforie w kraju, co być może będzie miało również przełożenie na decyzję MKOl w kwestii przyznania prawa do zimowych igrzysk w roku 2022 i wybraniu Krakowa jako ich gospodarza. Tym bardziej, że jak się wydawało jeden z głównych rywali – Oslo – być może podejmie taka samą decyzję jak niedawno Sztokholm i zrezygnuje ze swojej kandydatury.
A co Państwo sądzą o kandydaturze Krakowa – zbędny wydatek czy marketingowa szansa dla Polski ? Zapraszam do dyskusji!
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
19.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.