06.05.2015
Bardzo często zdarza się tak, że jakaś sytuacja na pierwszy rzut oka wydaje się oczywista i nie budzi większych wątpliwości, w praktyce może się jednak okazać bardzo problematyczna w skutkach. Podobnie było w przypadku piłkarza Hatema Ben Arfy. Centrum sporu w jego sprawie stanowiła definicja Oficjalnego meczu. W związku z powyższym warto przypomnieć podstawowe regulacje w tym zakresie.
Przede wszystkim art. 5.3 FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players, który stanowi, że zawodnik może być zarejestrowany w maksymalnie trzech klubach w ciągu jednego sezonu i w tym okresie jest uprawniony do gry w Oficjalnych meczach jedynie w dwóch klubach. Za Oficjalne mecze zostały uznane (w powyższym regulaminie) mecze rozgrywane w ramach zorganizowanej piłki nożnej, tj. pucharów krajowych, krajowych meczów ligowych, międzynarodowych mistrzostwach, z wyłączeniem meczów towarzyskich.
Poddany krytyce został natomiast art. 15 tego regulaminu. Stanowi on, że Uznany Zawodowiec, który w ciągu sezonu, wystąpił w mniej niż 10% Oficjalnych meczów swego klubu, może wcześniej rozwiązać kontrakt na gruncie uzasadnionych przyczyn sportowych. Podczas oceny takich przypadków należytego uwzględnienia wymagają okoliczności, w jakich zawodnik się znalazł. Występowanie uzasadnionych przyczyn sportowych podlega jednak weryfikacji w każdej indywidualnej sytuacji. W takim przypadku sankcje sportowe nie zostaną nałożone, choć odszkodowanie może podlegać zapłacie. Zawodowiec może rozwiązać swą umowę na powyższej podstawie jedynie w ciągu 15 dni następujących po ostatnim Oficjalnym meczu Sezonu w klubie, w którym jest zarejestrowany. Tutaj z kolei pojawia się problem definicji Uznanego Zawodowca. Sam regulamin nie zawiera katalogu cech, które powinien posiadać piłkarz (Uznany Zawodnik), aby móc się na niego powołać.
Ponadto, wskazać należy także Uchwałę Zarządu PZPN z 27 marca 2015 r.: ,,Minimalne wymagania dla standardowych kontraktów w sektorze zawodowej piłki nożnej”. W art. 8 ust. 5 stanowi, że ,, Klubowi przysługuje prawo do jednostronnego oświadczenia o rozwiązaniu Kontraktu bez winy Zawodnika poprzez oświadczenie złożone Zawodnikowi w formie pisemnej pod rygorem nieważności, wyłącznie w następujących przypadkach: […] Zawodnik, za wyjątkiem bramkarza, wystąpił w mniej niż 10% oficjalnych meczów rozegranych przez Klub w rozgrywkach mistrzowskich i pucharowych w pierwszej drużynie seniorów w całym sezonie poprzedzającym sezon, w którym Klub składa oświadczenie o jednostronnym rozwiązaniu Kontraktu, pod warunkiem złożenia takiego oświadczenia w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia okresu zmiany przynależności klubowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami PZPN; b. Zawodnik z powodu kontuzji lub choroby, stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, nie wystąpił w oficjalnych meczach rozegranych przez Klub w rozgrywkach mistrzowskich i pucharowych przez okres dłuższy niż łącznie 180 dni w roku kalendarzowym lub w Sezonie rozgrywkowym, pod warunkiem, iż oświadczenie o rozwiązaniu Kontraktu zostanie złożone odpowiednio do dnia 10 stycznia lub 10 lipca […]”.
Również w treści kontraktu może być przewidziana określona premia dla zawodnika, który wystąpił w określonej liczbie oficjalnych meczów.
Jak widać mecz meczowi równy nie jest, a konsekwencje braku udziału w Oficjalnych meczach mogą być dla zawodnika bardzo dotkliwe.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.