Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Podsumowanie „UEFA's elite youth development programme”

30.07.2018

Jednym z głównych celów, jakie stawia przed sobą Europejską Federacja Piłkarska (UEFA) jest szeroko zakrojone wsparcie dla młodych adeptów piłkarskich, służące ich dynamicznemu rozwojowi. Pilotażowy program, zainaugurowany w roku 2014 objął młodzież z czterech słabiej rozwiniętych federacji futbolowych – armeńskiej, białoruskiej, gruzińskiej i macedońskiej. Jego wynik miał odpowiedzieć na pytanie, czy określony rodzaj pomocy, zaproponowany przez UEFA korzystnie wpłynie na poziom sportowy zawodników, a tym samym czy warto kontynuować projekt na terenie całej Europy.

Wszystkie cztery federacje otrzymały, począwszy od sezonu 2014/2015, coroczne dotacje, mające pokryć większość kosztów generowanych przez akademie piłkarskie dla zawodników z grup U-14 i U-15. Część z otrzymanych środków została również przeznaczona na przygotowanie programów szkoleniowych oraz podniesienie standardów technicznych akademii. Obok pomocy finansowej UEFA zagwarantowała wsparcie merytoryczne. Wyspecjalizowana kadra trenerów i ekspertów technicznych, każdego roku wielokrotnie odwiedzała uczestników projektu służąc radami zarówno w sferze czysto treningowej, jak i w zakresie edukacji zawodników oraz sposobów zarządzania otrzymanymi środkami. Lokalni instruktorzy i trenerzy przeszli kompleksowe szkolenia zwiększające ich kompetencje oraz mobilizujące do dalszego rozwoju. Nie zapominając o konieczności łączenia sportu z obowiązkami szkolnymi, UEFA pomogła wszystkim czterem federacjom w stworzeniu krajowych struktur, opartych na ścisłej współpracy pomiędzy akademiami piłkarskimi i placówkami szkolnymi. Szkolenie młodych zawodników nie zostało ograniczone jedynie do treningów technicznych oraz taktycznych, znanych z najlepszych europejskich szkółek. Młodzieży zostały jednocześnie przedstawione kluczowe zagadnienia z zakresu zdrowego żywienia oraz higieny. Ponadto nacisk kładziono na podstawowe umiejętności życiowe urzeczywistniające się w odpowiednim zachowaniu, postawie i odpowiedzialności.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami UEFA, celem wszystkich działań przedstawionych powyżej było wykreowanie pokolenia zawodników, stanowiącego w niedalekiej przyszłości o futbolowej sile państw objętych projektem oraz całej Europy. Efekty przedstawiają się następująco. Reprezentacje U-17 wszystkich czterech federacji uzyskały o wiele lepsze niż dotychczas wyniki w kwalifikacjach do tegorocznych, majowych Mistrzostw Europy UEFA U-17. Co więcej, trzonami tych drużyn byli zawodnicy, którzy skorzystali z opisywanego programu UEFA. Przykładowo, zgodnie z oficjalnymi danymi udostępnionymi przez europejską federację piłkarską, około 3/4 zawodników armeńskiej kadry U-17 wywodzi się właśnie z dofinansowanych akademii.[1]

Kolejnym krokiem UEFA jest rozszerzenie projektu na wszystkie 55 federacji członkowskich. Do sezonu 2019/2020 każda z federacji otrzyma niezbędne dofinansowanie, umożliwiające realizację dwóch wybranych projektów spośród płaszczyzn przedstawionych poniżej:

  • rozwój młodzieży w ramach programu „UEFA's elite youth development”,
  • rozwój dziewczęcej piłki nożnej,
  • optymalizacja wydajności szkolenia poprzez szerokie wykorzystanie narzędzi IT,
  • edukacja kadry trenerskiej.

Bazując na opiniach przedstawicieli UEFA, federacji „pilotażowych” oraz suchych faktach, wskazać należy, że program rozwoju młodzieży przyniósł pozytywne efekty. Dają one realną nadzieję na dalszy rozwój europejskiej piłki nożnej. Natomiast rozszerzenie inicjatywy na wszystkie federacje umożliwi ujednolicenie metod szkoleniowych, co zapewni równe szanse dla młodych zawodników rozpoczynających swoją sportową przygodę.

[1] https://www.uefa.com/insideuefa/news/newsid=2564565.html

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika >> Regulamin serwisu >> Polityka prywatności Newsletter Kategorie