14.10.2019
Federacja KSW od wielu lat organizuje sportowe gale w Polsce. Wraz z upływem czasu wydarzenia te zyskiwały popularność. Przyjrzymy się, jakie zasady obowiązują podczas organizowanych walk.
W grudniu w Gliwach odbędzie się kolejna, już pięćdziesiąta druga gala KSW. Podczas niej tradycyjnie zawodników obowiązywały będą uchwalone przez federację zasady.
Kategorie wagowe
Co do zasady, zgodnie z artykułem drugim, walki mogą toczyć się w dziesięciu różnych kategoriach wagowych.
Jeśli KSW nie zatwierdzi pojedynku w innej kategorii wagowej, pojedynki MMA oraz walkipokazowe rozgrywane są w następujących kategoriach:
Słomkowa – 115 funtów (52,2 kg)
Musza – 125 funtów (56,7 kg
Kogucia – 125-135 funtów (61,2 kg)
Piórkowa – 135-145 funtów (65,8 kg)
Lekka – 145-155 funtów (70,3 kg)
Półśrednia – 155-170 funtów (77,1 kg)
Średnia – 170-185 funtów (83,9 kg)
Półciężka – 185-205 funtów (93 kg)
Ciężka – 205-265 funtów (120,2 kg)
Superciężka – ponad 265 funtów
W dalszej części artykułu mamy do czynienia z bardziej szczegółową regulacją dotyczącą wagi, a także w pewnych przypadkach można zastosować wyjątki od powyższych reguł:
W pojedynkach, których stawką nie jest tytuł mistrzowski dozwala się jednofuntową tolerancję (1 lbs = 0,5 kg). W pojedynkach mistrzowskich uczestnicy nie mogą przekroczyć dozwolonego zakresu wagi dla danej kategorii wagowej.
KSW może pozwolić na walki w umówionym limicie (tzw. catchweight) według własnego poglądu i uznania. Na przykład, KSW może pozwolić na pojedynek z górnym limitem 177 funtów, jeśli uważa, że taka rywalizacja będzie dalej sprawiedliwa i bezpieczna.
KSW może też dopuścić do pojedynku dwóch zawodników, z których jeden waży 264 funty, a drugi 267 funtów, jeśli uzna, że takie starcie jest nadal sprawiedliwe i bezpieczne, pomimo, że technicznie zawodnicy są z dwóch różnych kategorii wagowych.
Sędziowanie punktowe
Drugim z aspektów, który warto poruszyć w omawianym artykule jest sędziowanie punktowe. Jest to jedna z kluczowych spraw w walce, która ma wpływ na jej ostateczny rezultat. Jeśli dana walka nie zostanie rozstrzygnięta w innym sposób, wówczas zastosowanie ma artykuł jedenasty. W jego skład wchodzą trzy zagadnienia:
A) Wszystkie pojedynki są oceniane i punktowane przez trzech sędziów, z których każdy ocenia pojedynek z innego miejsca wokół ringu / obszaru walki. Sędzia ringowy nie może być jednocześnie sędzią punktowym.
B) System 10-punktowy jest standardowym narzędziem punktowania pojedynków. Według tego systemu przyznaje się 10 punktów zwycięzcy rundy oraz 9 punktów lub mniej przegranemu, za wyjątkiem rzadkiego przypadku rundy remisowej, która punktowana jest 10-10.
C) Walki punktowane są według najnowszych kryteriów sędziowania stowarzyszenia komisji stanowych w USA (ABC)
Rodzaj rezultatów
Wcześniej omówione zasady punktowania mają wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie pojedynku. Zasady te mają zastosowanie w artykule piętnastym opisującym możliwe rodzaje rezultatów. Łącznie przewiduje on dziewięć różnych rozstrzygnięć.
A) Poddanie
i. Fizyczne odklepanie
ii. Poddanie werbalne
B) Nokaut
i. Kiedy sędzia ringowy przerwie walkę (TKO)
ii. Kiedy kontuzja spowodowana dozwoloną akcją jest na tyle poważna, że pojedynek zostaje przerwany (TKO)
iii. Kiedy zawodnik straci przytomność po ciosie lub kopnięciu (KO)
C) Decyzja
i. Jednogłośna decyzja – wszyscy sędziowie punktowi wypunktowali walkę dla tego samego zawodnika.
ii. Niejednogłośna decyzja – dwóch sędziów punktowych wypunktowało walkę dla jednego zawodnika, trzeci sędzia dla drugiego zawodnika.
iii. Większościowa decyzja – dwóch sędziów punktowych wypunktowało walkę dla jednego zawodnika, trzeci wypunktował remis
D) Remis
i. Jednogłośny remis – wszyscy sędziowie punktowi wypunktowali remis
ii. Większościowy remis – dwaj sędziowie punktowi wypunktowali remis
iii. Niejednogłośny remis – każdy sędzia punktowy wypunktował walkę inaczej.
E) Dyskwalifikacja
F) Poddanie pojedynku
G) Techniczny remis
H) Techniczna decyzja
I) Brak decyzji
W artykule tym omówiliśmy najważniejsze aspekty związane z regulacją walk w KSW. Na kształt walk kluczowy wpływ ma podział na kategorie wagowe, zasady punktowania oraz możliwe rozstrzygnięcia. W omawianym dokumencie znajdują się także inne, istotne regulacje wpływające na kształt i przebieg sportowej rywalizacji, dlatego też z pewnością pozostałe przepisy zostaną omówione w kolejnych publikacjach.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.