Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Piłkarskie nokauty

06.11.2013

Temat, który dziś poruszę, gdzieś tam od lat siedział w tyle mojej głowy, ale dopiero ostatnie zdarzenia spowodowały, że chcę go uwolnić. Otóż, oglądając transmisję niedzielnego meczu Werderu Brema z Hannover 96 zobaczyłem zderzenie głowami dwóch zawodników, z których jeden potrzebował chwilę by się „otrząsnąć , ale wrócił na boisko i dalej grał.

Również sprawozdawcy Eurosportu 2 dali mi do tego asumpt, opowiadając anegdotę o bramkarzu, który zderzył się głową z innym zawodnikiem, ale nie zszedł z boiska, a w szatni pytał kolegów co się stało i czy grał do końca i był niesamowicie zdziwiony, gdy koledzy przypomnieli mu, że obronił karnego. Zapaliło mi się w głowie „czerwone światło  czy aby tak może być, że zawodnik po takim urazie, który choćby w najmniejszym stopniu zakłóca pracę mózgu może być narażony na dalszy wysiłek fizyczny?

Okazuje się, że w przepisach FIFA i UEFA, a także PZPN nie ma mowy o takich sytuacjach. Gdy włączyłem najpopularniejszy na świecie serwis video i zacząłem szukać podobnych zderzeń, natrafiłem na zdarzenie z soboty, kiedy to bramkarz Tottenham Hotspur, reprezentant Francji Hugo Lloris zderzył się z napastnikiem Evertonu - Belgiem Romelu Lukaku.

Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=b_AobtKM8UU

Krążąc dalej po meandrach internetu natrafiłem na wpis żony bramkarza na Twitterze. -  Bardzo dziękuję za wsparcie. Hugo czuje się dobrze  - napisała Pani Lloris. W tak optymistycznym tonie nie wypowiadają się już natomiast brytyjscy lekarze, media i organizacje pozarządowe, oskarżając sztab szkoleniowy i medyczny Tottenhamu o nieodpowiedzialność. - Pozwalając mu na kontynuowanie gry, narazili zawodnika na uszkodzenia mózgu. On powinien zostać natychmiast zdjęty z boiska i zabrany do szpitala na badania - powiedział rzecznik prasowy organizacji charytatywnej  Headway , która zajmuje się osobami po urazach mózgu.

Dla osób o silnych nerwach znalazłem spory clip z podobnymi nokautami.

Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=7JW9EIHBapQ

Nie wiem czy uczestnicy tych zdarzeń grali dalej czy trafiali do szpitala. W tamto miejsce pojechał na pewno reprezentant Polski Damien Perquis, który w sobotnim meczu ligowym Betisu Sevilla doznał poważnej kontuzji szczęki, a jak mawiają fachowcy uderzenie w szczękę może spowodować bardzo poważne konsekwencje łącznie z uszkodzeniem odcinka szyjnego kręgosłupa, bo szczęka i żuchwa  - delikatnie osadzone – są tylko przekaźnikami uderzenia na kręgosłup i głowę.

Są dyscypliny sportu, w których uderzenie w głowę i sposób wyeliminowania przeciwnika z dalszej walki zwany nokautem (z ang. KnockOut) są uregulowane, obarczone szczególnymi zaleceniami, by dbać o zdrowie zawodnika, bo dalsza walka po takim urazie i być może już i po urazie mózgu – do którego mogło dojść – może być już dla zawodnika tylko „rosyjską ruletką , igraniem ze śmiercią.

Pojęcie nokautu czyli KO i wyniku walki (wygrał/przegrał przez KO) wiąże się ze sportami tzw. „uderzanymi  (boks, kickboxing i mieszane sztuki walki zwane MMA od ang. Mixed Martial Arts). Nie będę niniejszym zagłębiał się w zagadnienia nokdaunu czy liczenia zawodnika przez sędziego, ale zwrócę uwagę na szczególne konsekwencje nokautu na podstawie Regulaminu Polskiego Związku Kick Boksingu dla formuły Full Contact.

...

Art. 17   Postępowanie po silnym ciosie

1. Jeżeli zawodnik pozostaje w stanie utraty świadomości powyżej 10 sekund należy:

a. zakończyć walkę

b. wezwać lekarza lub ratownika medycznego, by natychmiast zbadał go i zalecił dalsze postępowanie.

c. wpisać ten fakt do protokołu i książeczki sportowo-lekarskiej zawodnika.

2. Po otrzymanym silnym ciosie (nokautującym), zawodnik nie może walczyć przez 4 tygodnie; przed powrotem do rywalizacji musi ponowić badania lekarskie, w tym EEG.

3. Zawodnik, który miał uraz głowy (KO) 2 razy w okresie trzech miesięcy nie może walczyć przez następne 3 miesiące (konieczne są wtedy ponowne badania lekarskie, w tym EEG).

4. Zawodnik, który miał uraz głowy (KO) 3 razy w okresie 1 roku nie może walczyć przez okres 12 miesięcy (konieczne są wtedy badania lekarskie, w tym EEG).

...

Te zasady obowiązują również w polskich zawodach MMA: ALMMA i PLMMA.

Badanie EEG, to nic innego jak Elektroencefalografia czyli nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry czaszki elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram[1].

Nie powinno się również utożsamiać nokautu czy silnego ciosu z otarciami skóry czaszki. Bardzo często takie ciosy są „bezkrwawe . Lekarz, ratownik medyczny, fizjoterapeuta klubowy czy masażysta powinien w oczy zawodnika, obserwując szerokość źrenic.

Nie bez kozery, kilka akapitów poświęciłem sportom walki tym „uderzanym , których istotą jest zadanie ciosu, ale takie kontaktowe dyscypliny sportu jakimi są piłka nożna, piłka ręczna czy koszykówka też niosą za sobą ryzyko zdarzeń często zupełnie przypadkowych, czasem może trochę zamierzonych, choć to generalnie niezgodne z przepisami gry. Co jakiś czas zdarzają się tam nokautujące ciosy, po których dość często zawodnicy pozostają na boisku czy parkiecie.

Na pewno warto to uregulować przepisami podobnymi do sportów walki, zanim nie zdarzy się tragedia. Sport jest coraz bardziej kontaktowy, zawodnicy coraz silniejsi, a gra i taktyka coraz bardziej agresywne. Taki czas, a wszystko idzie z duchem czasu i z duchem gry i walki powinny pójść przepisy.

Zatem, Panowie z PZPN do roboty!

Klubowi lekarze również, czy to w Polsce, czy to w największych klubach Europy też powinni mieć trochę odwagi, by powiedzieć trenerowi, że ten zawodnik nie nadaje się już do kontynuowania gry i powinien zejść z boiska, opuścić ze dwa, trzy następne treningi i zrelaksować się w domu, a nie narażać swój organizm na poważne konsekwencje i powikłania.

A co Państwo o tym myślą?

[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroencefalografia

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.