17.11.2021
Piłkarz z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem serca może wrócić do zawodowego uprawiania piłki nożnej na najwyższym poziomie. Ale nie w każdym kraju. Nie zawsze bowiem wystarczy autonomiczna decyzja zawodnika o chęci kontynuowania przygody z futbolem. Przykład Christiana Eriksena pokazuje, że obowiązujące obostrzenia prawne w zakresie wymagań zdrowotnych dla sportowców mogą być przeszkodą do zawodowego uprawiania sportu w niektórych państwach. Kraje, w których do tej pory występował Duńczyk prezentują w tym aspekcie odmienne podejścia.
Tło wydarzeń
Przypomnijmy co wydarzyło się podczas meczu Dania – Finlandia w ramach Euro 2020. To właśnie wtedy, w końcówce pierwszej połowy rozegrał się dramat, który wstrząsnął całym światem sportu.
Christian Eriksen bez kontaktu z rywalem, nagle stracił przytomność i upadł na murawę. Tylko dzięki szybkiej interwencji kolegów z reprezentacji oraz reanimacji dokonanej przez zespół ratowników medycznych udało się uratować życie pomocnikowi po tym jak doszło u niego do nagłego zatrzymania akcji serca. Natychmiast przetransportowano go do szpitala, gdzie wykonano szereg badań i zadecydowano o konieczności wszczepienia Eriksenowi kardiowertera-defibrylatora, mającego wspomagać pracę serca.
Wola zawodnika
Prawie pół roku od tych tragicznych zdarzeń, stan zdrowia Duńczyka poprawił się jednak na tyle, że jak donosi La Gazetta dello Sport, myśli on o realnym powrocie do gry w piłkę na najwyższym poziomie[1]. Zawodnik podobno zapowiedział, że nie zamierza się poddawać i jest zdeterminowany do powrotu na boisko w odpowiednim czasie.
Piłkarz pozostaje oczywiście pod stałą opieką specjalistów, którzy kontrolują proces rehabilitacji. Serie badań nie wykazały niczego niepokojącego, wobec tego planowane jest stopniowe zwiększanie obciążeń treningowych. W konsekwencji, możliwy wydaje się scenariusz, że w przyszłym sezonie Eriksen mógłby wybiec na murawę.
Gdzie Christian Eriksen może kontynuować karierę?
Christian Eriksen występował w swojej karierze klubowej we Włoszech, Anglii i Niderlandach. I również te kraje pozostają na ten moment w orbicie potencjalnych państw, w których Duńczyk mógłby ewentualnie wznowić karierę. Jednocześnie każde z nich prezentuje rożne podejście w kwestii prawnej dopuszczalności zawodowego uprawiania sportu przez sportowców, u których dokonano wszczepienia kardiowertera-defibrylatora.
1. Włochy.
Christian Eriksen pozostaje zawodnikiem włoskiego klubu – Interu Mediolan. Kontrakt z zawodnikiem dalej obowiązuje, a jego wynagrodzenie jest pokrywane przez FIFA.
Powrót na włoskie boiska jest natomiast bardzo mało realny. Stoją temu na przeszkodzie obostrzenia prawne w zakresie bezpieczeństwa medycznego sportowców. Już w sierpniu, Francesco Braconaro – członek Komitetu Naukowo-Technicznego Włoskiego Związku Piłki Nożnej wskazywał, że Christian Eriksen będzie mógł grać w Serie A, ale tylko wtedy, gdy zostanie mu usunięty kardiowerter-defibrylator[2].
Powyższy stan oficjalnie potwierdził Inter Mediolan w swoim komunikacie[3]. Klub oświadczył, że zawodnik nie spełnia wymogów bezpieczeństwa zdrowotnego obowiązujących we Włoszech. Tamtejsze władze do spraw zdrowia zabraniają gry zawodnikom z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem, przez co Christian Eriksen nie może być dopuszczony do gry w Serie A. Inter podkreślił również, że co prawda Duńczyk w tej chwili ma zakaz gry na włoskich boiskach, to jednak w wielu innych krajach jego występy byłyby możliwe z uwagi na mniej restrykcyjne przepisy. Należy spodziewać się, że w razie woli kontynuowania kariery przez zawodnika klub jest gotowy na przedwczesne zakończenie obowiązującego kontraktu z zawodnikiem celem umożliwienia mu gry w innym państwie.
2. Niderlandy.
Eriksen w przeszłości występował już w tym kraju, broniąc barw Ajaksu Amsterdam. Powrót do byłego klubu byłby możliwy przede wszystkim z uwagi na brak rygorystycznych obostrzeń prawnych w tym kraju. Niderlandy znajdują się bowiem na przeciwległym biegunie rozwiązań prawnej dopuszczalności uprawiania zawodowego sportu przez zawodników z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem serca. Kraj ten prezentuje daleko bardziej liberalne podejście w tej kwestii i zezwala takim zawodnikom na czynne współzawodnictwo na najwyższym poziomie.
Najlepszym przykładem jest Daley Blind, piłkarz Ajaksu Amsterdam. Pomocnik zmaga się z problemami na tle kardiologicznym. Uwidoczniły się one niespełna dwa lata temu, kiedy to w trakcie meczu z Valencią dostał zawrotów głowy. Konieczne było wówczas wszczepienie mu kardiowertera-defibrylatora. Od tego czasu Blind gra z tym urządzeniem zarówno w klubie jak i drużynie narodowej.
3. Anglia.
Kierunek angielski byłby potencjalnie możliwy z uwagi na mniej rygorystyczne podejście w kwestii dopuszczenia gracza z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem niż we Włoszech. Nie bez znaczenia mogłaby być również okoliczność, że w przeszłości Eriksen reprezentował już barwy Tottenhamu.
Jak ustaliła brytyjska gazeta „The Independent”[4], okoliczność, że Duńczyk ma wszczepiony kardiowerter defibrylator nie jest automatycznie przeszkodą do gry w Premier League, ale dopuszczenie takiego zawodnika do gry musiałoby być poprzedzone szczegółową i wszechstronną oceną kardiologiczną indywidualnego przypadku.
Ze sportowego punktu widzenia chęć i determinacja sportowca do powrotu do rywalizacji są w pełni zrozumiałe. Z drugiej strony, nadal istnieje trudne do oszacowania ryzyko ponownego narażenia się na uszczerbek na zdrowiu lub życiu. Zwłaszcza w obliczu braku ustalenia przyczyny wypadku Duńczyka. Wyrazem wątpliwości tego indywidualnego przypadku są znaczące różnice w podejściu poszczególnych państw do prawnej dopuszczalności zawodowego uprawiania sportu zawodników zmagających się problemami na tle kardiologicznym. Możemy mieć tylko nadzieję, że w razie podjęcia decyzji o powrocie na boisko przez Eriksena, decyzja ta będzie w pełni odpowiedzialna i oparta o najwyższe możliwe standardy w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego zawodnika.
[1] https://feedback.facebook.com/LaGazzettaDelloSport/posts/10158481811910936 (dostęp z dnia 15.11.2021 r.)
[2] https://cn.reuters.com/article/soccer-italy-int-eriksen-idUSL1N2RP0QI (dostęp z dnia 15.11.2021 r.)
[3] https://www.washingtonpost.com/sports/2021/10/29/christian-eriksen-inter-milan/ (dostęp z dnia 15.11.2021 r.)
[4]https://www.independent.co.uk/sport/football/christian-eriksen-italy-england-inter-milan-daley-blind-b1948298.html (dostęp z dnia 15.11.2021 r.)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.