Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Perspektywy prawne powrotu na boisko Christiana Eriksena

17.11.2021

Piłkarz z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem serca może wrócić do zawodowego uprawiania piłki nożnej na najwyższym poziomie. Ale nie w każdym kraju. Nie zawsze bowiem wystarczy autonomiczna decyzja zawodnika o chęci kontynuowania przygody z futbolem. Przykład Christiana Eriksena pokazuje, że obowiązujące obostrzenia prawne w zakresie wymagań zdrowotnych dla sportowców mogą być przeszkodą do zawodowego uprawiania sportu w niektórych państwach. Kraje, w których do tej pory występował Duńczyk prezentują w tym aspekcie odmienne podejścia.

Tło wydarzeń

Przypomnijmy co wydarzyło się podczas meczu Dania – Finlandia w ramach Euro 2020. To właśnie wtedy, w końcówce pierwszej połowy rozegrał się dramat, który wstrząsnął całym światem sportu.

Christian Eriksen bez kontaktu z rywalem, nagle stracił przytomność i upadł na murawę. Tylko dzięki szybkiej interwencji kolegów z reprezentacji oraz reanimacji dokonanej przez zespół ratowników medycznych udało się uratować życie pomocnikowi po tym jak doszło u niego do nagłego zatrzymania akcji serca. Natychmiast przetransportowano go do szpitala, gdzie wykonano szereg badań i zadecydowano o konieczności wszczepienia Eriksenowi kardiowertera-defibrylatora, mającego wspomagać pracę serca.

Wola zawodnika

Prawie pół roku od tych tragicznych zdarzeń, stan zdrowia Duńczyka poprawił się jednak na tyle, że jak donosi La Gazetta dello Sport, myśli on o realnym powrocie do gry w piłkę na najwyższym poziomie[1]. Zawodnik podobno zapowiedział, że nie zamierza się poddawać i jest zdeterminowany do powrotu na boisko w odpowiednim czasie.

Piłkarz pozostaje oczywiście pod stałą opieką specjalistów, którzy kontrolują proces rehabilitacji. Serie badań nie wykazały niczego niepokojącego, wobec tego planowane jest stopniowe zwiększanie obciążeń treningowych. W konsekwencji, możliwy wydaje się scenariusz, że w przyszłym sezonie Eriksen mógłby wybiec na murawę.

Gdzie Christian Eriksen może kontynuować karierę?

Christian Eriksen występował w swojej karierze klubowej we Włoszech, Anglii i Niderlandach. I również te kraje pozostają na ten moment w orbicie potencjalnych państw, w których Duńczyk mógłby ewentualnie wznowić karierę. Jednocześnie każde z nich prezentuje rożne podejście w kwestii prawnej dopuszczalności zawodowego uprawiania sportu przez sportowców, u których dokonano wszczepienia kardiowertera-defibrylatora.

1. Włochy.

Christian Eriksen pozostaje zawodnikiem włoskiego klubu – Interu Mediolan. Kontrakt z zawodnikiem dalej obowiązuje, a jego wynagrodzenie jest pokrywane przez FIFA.

Powrót na włoskie boiska jest natomiast bardzo mało realny. Stoją temu na przeszkodzie obostrzenia prawne w zakresie bezpieczeństwa medycznego sportowców. Już w sierpniu, Francesco Braconaro – członek Komitetu Naukowo-Technicznego Włoskiego Związku Piłki Nożnej wskazywał, że Christian Eriksen będzie mógł grać w Serie A, ale tylko wtedy, gdy zostanie mu usunięty kardiowerter-defibrylator[2].

Powyższy stan oficjalnie potwierdził Inter Mediolan w swoim komunikacie[3]. Klub oświadczył, że zawodnik nie spełnia wymogów bezpieczeństwa zdrowotnego obowiązujących we Włoszech. Tamtejsze władze do spraw zdrowia zabraniają gry zawodnikom z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem, przez co Christian Eriksen nie może być dopuszczony do gry w Serie A. Inter podkreślił również, że co prawda Duńczyk w tej chwili ma zakaz gry na włoskich boiskach, to jednak w wielu innych krajach jego występy byłyby możliwe z uwagi na mniej restrykcyjne przepisy. Należy spodziewać się, że w razie woli kontynuowania kariery przez zawodnika klub jest gotowy na przedwczesne zakończenie obowiązującego kontraktu z zawodnikiem celem umożliwienia mu gry w innym państwie.

2. Niderlandy.

Eriksen w przeszłości występował już w tym kraju, broniąc barw Ajaksu Amsterdam. Powrót do byłego klubu byłby możliwy przede wszystkim z uwagi na brak rygorystycznych obostrzeń prawnych w tym kraju. Niderlandy znajdują się bowiem na przeciwległym biegunie rozwiązań prawnej dopuszczalności uprawiania zawodowego sportu przez zawodników z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem serca. Kraj ten prezentuje daleko bardziej liberalne podejście w tej kwestii i zezwala takim zawodnikom na czynne współzawodnictwo na najwyższym poziomie.

Najlepszym przykładem jest Daley Blind, piłkarz Ajaksu Amsterdam. Pomocnik zmaga się z problemami na tle kardiologicznym. Uwidoczniły się one niespełna dwa lata temu, kiedy to w trakcie meczu z Valencią dostał zawrotów głowy. Konieczne było wówczas wszczepienie mu kardiowertera-defibrylatora. Od tego czasu Blind gra z tym urządzeniem zarówno w klubie jak i drużynie narodowej.

3. Anglia.

Kierunek angielski byłby potencjalnie możliwy z uwagi na mniej rygorystyczne podejście w kwestii dopuszczenia gracza z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem niż we Włoszech. Nie bez znaczenia mogłaby być również okoliczność, że w przeszłości Eriksen reprezentował już barwy Tottenhamu.

Jak ustaliła brytyjska gazeta „The Independent”[4], okoliczność, że Duńczyk ma wszczepiony kardiowerter defibrylator nie jest automatycznie przeszkodą do gry w Premier League, ale dopuszczenie takiego zawodnika do gry musiałoby być poprzedzone szczegółową i wszechstronną oceną kardiologiczną indywidualnego przypadku.

Ze sportowego punktu widzenia chęć i determinacja sportowca do powrotu do rywalizacji są w pełni zrozumiałe. Z drugiej strony, nadal istnieje trudne do oszacowania ryzyko ponownego narażenia się na uszczerbek na zdrowiu lub życiu. Zwłaszcza w obliczu braku ustalenia przyczyny wypadku Duńczyka. Wyrazem wątpliwości tego indywidualnego przypadku są znaczące różnice w podejściu poszczególnych państw do prawnej dopuszczalności zawodowego uprawiania sportu zawodników zmagających się problemami na tle kardiologicznym. Możemy mieć tylko nadzieję, że w razie podjęcia decyzji o powrocie na boisko przez Eriksena, decyzja ta będzie w pełni odpowiedzialna i oparta o najwyższe możliwe standardy w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego zawodnika.

 

 

[1] https://feedback.facebook.com/LaGazzettaDelloSport/posts/10158481811910936 (dostęp z dnia 15.11.2021 r.)

[2] https://cn.reuters.com/article/soccer-italy-int-eriksen-idUSL1N2RP0QI (dostęp z dnia 15.11.2021 r.)

[3] https://www.washingtonpost.com/sports/2021/10/29/christian-eriksen-inter-milan/ (dostęp z dnia 15.11.2021 r.)

[4]https://www.independent.co.uk/sport/football/christian-eriksen-italy-england-inter-milan-daley-blind-b1948298.html (dostęp z dnia 15.11.2021 r.)

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.