11.09.2014
Kontynuując tematykę mediów oraz w kontekście informacji o wybraniu agencji MP amp;Silva jako doradcy piłkarskiej Ekstraklasy S.A. przy sprzedaży praw do transmisji meczów piłkarskich najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, w dzisiejszym blogu chciałabym omówić kwestie dotyczące ochrony prawnej telewizyjnej transmisji sportowej.
Zgodnie z art. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1993 Nr 7 poz. 34, z późn. zm.) - dalej p.aut. przedmiotem prawa autorskiego jest utwór rozumiany jako ,, każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”. Do niedawna jeszcze przeważał w doktrynie pogląd, że transmisja telewizyjna, która była jedynie zwykłą rejestracją audiowizualną tego, co działo się na sportowej arenie nie była utworem w rozumieniu polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Trudno było szukać w niej znamion indywidualności i twórczości.
Biorąc jednak pod uwagę rozwój technologii oraz znaczenie, roli widowisk sportowych większość transmisji sportowych będzie spełniać kryteria utworu. Efektowne ceremonie otwarcia, nieograniczone wręcz możliwości techniczne kamer, możliwości ich ustawiania, kadrowania przez nie obrazu, jego cięcia, łączenia z różnych kamer, powtórki akcji, przybliżenia, wyświetlanie tabel itp. sprawiają, że można mówić o swobodzie działalności twórczej, która przejawia się np. w świadomym wybieraniu i systematyzowaniu elementów składowych transmisji sportowej. W związku z powyższym przypomnieć należy, że ustawodawca wskazał, iż utworem jest tylko taki przejaw działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżniał go od innych rezultatów takiego samego działania, był niepowtarzalny. Widowisko sportowe ma więc cechę nowości.
Ustęp drugi art. 1 zawiera katalog otwarty utworów, które mogą być przedmiotem prawa autorskiego. Między innymi znajduje się tam również utwór audiowizualny. Ochrona prawnoautorska obejmuje także przedmiot tzw. praw pokrewnych. Pojęcie to dotyczy szeregu dóbr niematerialnych objętych prawami wyłącznymi, którymi są na przykład według ustawodawcy, prawa do artystycznego wykonania i fonogramu, prawo do wideogramu i nadania programu.
Art. 97 p.aut. stanowi, że ,,Bez uszczerbku dla praw twórców, artystów wykonawców, producentów fonogramów i wideogramów, organizacji radiowej lub telewizyjnej przysługuje wyłączne prawo do rozporządzania i korzystania ze swoich nadań programów w zakresie: utrwalania, udostępniania ich utrwaleń w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp, nadawania przez inną organizację radiową lub telewizyjną, reemitowania, wprowadzania do obrotu ich utrwaleń, odtwarzania w miejscach dostępnych za opłatą wstępu, zwielokrotniania określoną techniką.
Podsumowując, telewizyjna transmisja sportowa będzie podlegać skutecznej ochronie w następujący sposób. Po pierwsze jako utwór, jeśli wykaże cechy twórcze o specyficznym charakterze. Po drugie jako prawo do wideogramu pod warunkiem, że zostanie utrwalona na określonym nośniku oraz jako nadanie programu.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.