19.07.2016
Za nami pierwsza kolejka sezonu 2016/17 piłkarskiej Lotto Ekstraklasy. Pierwsze mecze potwierdziły, że sportowo mogą mieć problemy zespoły, które mają kłopoty organizacyjne, o których wiadomo nie tylko od przerwy między rozgrywkami, ale jeszcze od poprzedniego sezonu. Mowa tu o Górniku Łęczna, który przegrał na inaugurację w Chorzowie z Ruchem i Koronie Kielce, która została rozgromiona w Lubinie przez Zagłębie.
Co do poziomu sportowego zespołu, to każdy klub powinien wystawiać najmocniejszy skład jaki ma. Obliguje go do tego art. 20.2. lit c Uchwały nr V/69 z dnia 21 kwietnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2015/2016 i następne. Postanowieniom Regulaminu przyglądam się od kilku dni. W moim poprzednim wpisie mowa była o napomnieniach i wykluczeniach.
Dziś zajmę się obowiązkami klubów. Przepisy i szczegółowe obowiązki uregulowane zostały w Art. 20 Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2015/2016 i następne. W świetle art. 20.1., rozgrywki Ekstraklasy rozgrywane są na podstawie przepisów gry w piłkę nożną, zgodnie z regulaminem (Regulaminem Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2015/2016 i następne - przyp. M.Ż.) i obowiązującymi przepisami PZPN oraz Ekstraklasy S.A.
Szczegółowe obowiązki klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy mamy wyliczone w art. 20.2. Regulaminu. Na jego podstawie, kluby uczestnicząc w rozgrywkach Ekstraklasy zobowiązane są:
a. przestrzegać Przepisów gry w piłkę nożną oraz innych regulaminów PZPN/Ekstraklasy S.A.,
b. przestrzegać zasad fair play,
c. wystawiać w zawodach najsilniejszy skład,
d. postępować zgodnie z właściwymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa podczas rozgrywek organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A.,
e. zapewnić, że zawodnicy oraz trenerzy trzech Klubów, które w danym sezonie zajmą trzy pierwsze miejsca będą obecni na oficjalnych uroczystościach wręczenia nagród w miejscu i o czasie ustalonym przez Ekstraklasę S.A., i że oficjalne uroczystości, w tym wręczenie trofeum oraz medali zostaną przeprowadzone w sposób ustalony przez Ekstraklasę S.A.,
f. przekazać przed rozpoczęciem Rozgrywek Ekstraklasy w terminie wskazanym przez Ekstraklasę S.A. zdjęcia i statystyki swoich zawodników i trenerów, informacje o historii Klubu oraz zdjęcia stadionu, z którego korzysta Klub, a także inne informacje wymagane przez Ekstraklasę S.A. do celów promocyjnych,
g. przekazać przed rozpoczęciem Rozgrywek Ekstraklasy w terminie i formacie wskazanym przez Ekstraklasę S.A. zdjęcia wszystkich oficjalnych kompletów strojów meczowych (koszulki, spodenki, getry, w tym stroje bramkarzy).
h. nie udostępniać publicznie bez zgody Ekstraklasy S.A. treści oficjalnych dokumentów meczowych, w szczególności sprawozdań sędziowskich lub raportów delegatów meczowych PZPN.
Sporo tu przepisów organizacyjnych i marketingowych, wszak ze względu na prawa telewizyjne i potrzeby rynku medialnego dbałość o wizerunek na najwyższym poziomie jest nieodzownym elementem działalności klubów.
W art. 20.3. uregulowane są kwestie doboru piłek. Rozgrywki Ekstraklasy rozgrywane są wyłącznie oficjalnymi piłkami Ekstraklasy S.A. w kolorystyce ustalonej przez Departament Marketingu Ekstraklasy S.A. Gospodarz meczu musi zapewnić Klubowi gości piłki treningowe do rozgrzewki przed meczem. Piłki te muszą być takie same jak piłki, którymi rozgrywany będzie mecz.
Skoro mowa o piłkach oraz rynku sprzętu i odzieży sportowej, który jest zróżnicowany, w przepisach nie mogło zabraknąć regulacji dotyczącej wyłączenia odpowiedzialności organizatora rozgrywek na wypadek ewentualnych konfliktów między klubami i producentami sprzętu oraz konfliktu interesów między samymi producentami. I tak, na mocy przepisu art. 20.4. Regulaminu, Ekstraklasa S.A. nie ponosi odpowiedzialności w przypadku konfliktów wynikających z umów pomiędzy Klubami a ich sponsorami lub producentami sprzętu, które dotyczą stosowania przepisów PZPN i/lub Ekstraklasy S.A..
Kluby mają również w świetle art. 21. Regulaminu, obowiązek utrzymania porządku i bezpieczeństwa. Wyczerpującą regulację w tej materii zawiera przepis art. 21.1. w następującym brzmieniu: „Za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na obiekcie przed, w czasie i po meczu odpowiedzialny jest Klub będący gospodarzem. Klub organizujący mecz obowiązany jest do stworzenia bezpiecznych warunków na stadionie i płycie boiska. Klub może być wezwany do wyjaśnienia wszystkich incydentów na stadionie, a także może być ukarany dyscyplinarnie”.
Wiele miejsca w Regulaminie Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2015/2016 i następne poświęcono organizacji meczów, a regulacje te zawarto w art. 22. Już w art. 22.1., sformułowana została generalna zasada dotycząca odpowiedzialności klubów za organizację meczów. W jej świetle, mecze organizują kluby będące gospodarzami (w terminarzu rozgrywek podane są na pierwszym miejscu), a każdy klub wyjeżdża na mecz na koszt własny.
Do obowiązków gospodarza (organizatora meczu) należy – zgodnie z art. 22.2. - nie tylko stworzenie warunków bezpieczeństwa na widowni i płycie stadionu, ale także:
1. rejestrowanie całego przebiegu meczu za pomocą kamery wideo w technologii cyfrowej lub analogowej,
2. powołanie odpowiedniej liczby służb porządkowych, informacyjnych (stewardów) oraz kierownika ds. bezpieczeństwa,
3. zapewnienie obsługi przez spikera posiadającego odpowiednią licencję,
4. zapewnienie widzom możliwość korzystania z punktów gastronomicznych, toalet, punktów depozytowych przez cały okres pobytu widzów na stadionie.
5. zapewnienie opieki sanitarnej i medycznej i stworzenia warunków do badań antydopingowych u zawodników,
6. zapewnienie specjalnie wydzielonych miejsc dla kierownictw ekip i zawodników rezerwowych,
7. zapewnienie odpowiednich warunków do przeprowadzenia transmisji przez podmiot posiadający licencję głównego nadawcy, z uwzględnieniem warunków techniczno – produkcyjnych określonych w odrębnym porozumieniu Ekstraklasy S.A. z podmiotem posiadającym licencję głównego nadawcy,
8. zapewnienie wydzielonych miejsc dla przedstawicieli mediów oraz umożliwienie im korzystania ze środków łączności,
9. zapewnienie, na wniosek Klubu będącego gościem, możliwości filmowania przedstawicielowi Klubu przyjezdnego całego przebiegu meczów na własne potrzeby szkoleniowe,
10. zapewnienie przedstawicielowi Klubu będącego gościem w dniu i miejscu rozgrywania zawodów dostępu do komputera i drukarki celem umożliwienia korzystania z systemu Extranet.
To jednak nie wszystkie obowiązki klubów uczestniczących w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy. Na mocy art. 22.3., kluby są zobowiązane do:
1. monitorowania obiektu sportowego przed, w czasie i po meczach,
2. przestrzegania zakazu stosowania wuwuzeli i temu podobnych trąbek, wskaźników laserowych, zakazu wywieszania flag i haseł o treści zabronionej oraz dążenia do wyeliminowania wulgarnych okrzyków widowni,
3. nieużywania dronów, innych niż na użycie których wyraził zgodę Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A.
4. stosowania zakazu klubowego wobec osób naruszających regulaminy stadionowe i przestrzegania tego zakazu na zasadach wzajemności przez wszystkie kluby i informowanie o tych osobach Ekstraklasę S.A. oraz wskazanych przez Ekstraklasę S.A. podmiotów,
5. dostarczania właściwym podmiotom informacji organizacyjnych związanych z meczem oraz wypełnienia pozostałych obowiązków wynikających z oficjalnych druków meczowych.
Na mocy art. 22.4. Regulaminu obostrzeniom podlegają wszelkie dodatkowe imprezy lub uroczystości, planowane przed meczem, w jego przerwie lub po meczu, jak również użycie emblematów, haseł i transparentów przed meczem, w jego przerwie lub po meczu. Wymagają każdorazowo zgody Departamentu Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A., a szczegółowe zasady dotyczące dodatkowych imprez lub uroczystości określa Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A..
Kolejne obostrzenie dotyczy zegarów odmierzających czas meczu. Mogą być one użyte na podstawie art. 22.5. tylko pod warunkiem, że zegar ten zatrzyma się na 45 i 90 minucie.
Ponadto, zgodnie z art. 22.6. Regulaminu, klub, będący gospodarzem meczu może przeprowadzać z niego transmisję na dużych ekranach wewnątrz stadionu lub na urządzenia mobilne dla kibiców wewnątrz stadionu za pomocą technologii WiFi, pod warunkiem, iż w trakcie trwania meczu, w przerwie i bezpośrednio po jego zakończeniu nie będą pokazywane materiały filmowe lub powtórki, mogące być uznane za kontrowersyjne lub które mogłyby podburzyć publiczność, zawodników lub osoby zasiadające na ławkach rezerwowych, w szczególności popełnione faule, spalone, możliwe błędy sędziowskie lub jakiegokolwiek zachowania niezgodne z zasadami fair-play lub naruszenia porządku lub bezpieczeństwa lub mogące naruszyć godność osób lub instytucji. Transmisja nie może zakłócić przebiegu meczu. Należy zatem unikać transmitowania i powtórek kontrowersyjnych sytuacji. Niestosowanie się do tego zakazu, może skutkować informacją delegata meczowego w sporządzanym przez niego raporcie.
Inne sposoby wykorzystania dużego ekranu wewnątrz stadionu (telebimu) reguluje przepis art. 22.7.. Zgodnie z tym przepisem, klub, będący gospodarzem meczu może wykorzystać duży ekran wewnątrz stadionu z zachowaniem następujących zasad:
1. przed meczem, w trakcie jego trwania, w przerwie i bezpośrednio po jego zakończeniu może wyświetlać wyniki innych meczów;
2. przed meczem, w trakcie jego trwania, w przerwie i bezpośrednio po jego zakończeniu może wyświetlać materiały reklamowe;
3. przed meczem, w przerwie i po jego zakończeniu może wyświetlać inne materiały pod warunkiem, iż nie będą pokazywane materiały, mogące być uznane za kontrowersyjne lub które mogłyby podburzyć publiczność, zawodników lub osoby zasiadające na ławkach rezerwowych, w szczególności popełnione faule, spalone, możliwe błędy sędziowskie lub jakiegokolwiek zachowania niezgodne z zasadami fair-play lub naruszenia porządku lub bezpieczeństwa lub mogące naruszyć godność osób lub instytucji.
Pokaz nie może - rzecz jasna - zakłócić przebiegu meczu.
Inny sposób wykorzystania takiego ekranu znajdujemy w art. 22.8. Regulaminu. Na jego mocy, klub będący organizatorem meczu zobowiązany jest wyemitować na żądanie Ekstraklasy S.A., na takim ekranie oficjalny materiał video dostarczony przez Ekstraklasę S.A., dotyczący Rozgrywek lub oficjalnych działań Ekstraklasy S.A.
Kolejne przepisy poświęcone są stadionom – arenom meczów. Mecze Rozgrywek Ekstraklasy mogą być rozgrywane na stadionach uznanych za odpowiednie do gry o mistrzostwo tej klasy rozgrywkowej, spełniających wymogi licencyjne określone w Podręczniku Licencyjnym PZPN. Klub jest w pełni odpowiedzialny za przygotowanie stadionu do gier mistrzowskich. Klub, który nie dopełnił tego obowiązku i z winy którego mecz nie doszedł do skutku, ponosi stosowne konsekwencje regulaminowe oraz pokrywa przeciwnikowi wszystkie koszty związane z przyjazdem na nieodbyty mecz (art. 23.1.). Kluby ponoszą odpowiedzialność nie tylko za przygotowanie stadionu do meczu, ale także - na mocy art. 23.2 Regulaminu - są odpowiedzialne za zachowanie swoich zawodników, przedstawicieli, członków oraz kibiców i innych osób pełniących jakąkolwiek funkcję na meczu z ich ramienia. Następnym wymogiem jest – zgodnie z art. 23.3. – zawarcie przez klub na własny koszt, w związku ze wszystkimi zagrożeniami umowy ubezpieczenia. Musi ona spełniać następujące warunki:
1. każdy Klub musi zawrzeć polisę ubezpieczeniową, która pokrywa wszystkie zagrożenia związane z jego uczestnictwem w Rozgrywkach Ekstraklasy;
2. dodatkowo Klub będący gospodarzem musi zawrzeć polisę ubezpieczeniową na zagrożenia związane z organizowaniem meczu, która musi zawierać odpowiedzialność cywilną, zapewniającą poszkodowanym osobom gwarantowane kwoty za szkody wobec osób, przedmiotów, a także straty ekonomiczne poniesione wskutek okoliczności za które odpowiada klub;
3. jeśli gospodarz meczu nie jest właścicielem stadionu, na którym rozgrywa mecze, musi przedstawić polisy ubezpieczeniowe (obejmujące odpowiedzialność cywilną i ubezpieczenie nieruchomości) zawarte przez właściciela i/lub dzierżawcę/najemcę stadionu;
d. w każdym wypadku, Klub musi zapewnić, że Ekstraklasa S.A. jest zwolniona z odpowiedzialności od jakichkolwiek roszczeń związanych z organizacją i uczestnictwem w meczu.
Mecze piłkarskie nie mogą odbywać się na boiskach zamkniętych na mocy decyzji organu dyscyplinarnego Ekstraklasa S.A., PZPN lub organu władzy administracyjnej. Dzieje się tak zgodnie z postanowieniami art. 23.4. Również – zgodnie z tym przepisem - przed każdym meczem sędziowie oraz delegaci PZPN mają obowiązek sprawdzenia na przedmeczowym spotkaniu organizacyjnym dokumentów zezwalających na przeprowadzenie meczów piłkarskich na danym boisku.
Regulamin dopuszcza rozgrywanie meczów na obiektach ze sztuczną nawierzchnią oraz nakazuje rozgrywanie meczów w określonej porze roku, wyłącznie na podgrzewanej murawie. Posiadanie boisk wyposażonych w system podgrzewania jest jednym z obowiązkowych wymogów licencyjnych. Zatem przepisy licencyjne idą dalej niż przepisy regulaminu, które stanowią, że od 1 listopada danego roku do 31 marca następnego roku mecze piłkarskie muszą być rozgrywane wyłącznie na boiskach wyposażonych w system podgrzewania murawy. Mecze mogą odbywać się również na boiskach wyposażonych w sztuczną nawierzchnię, posiadających stosowny ważny certyfikat nie niższy niż FIFA Star 2.
Kluby mają też jeszcze jeden katalog obowiązków określony w art. 24. „Inne obowiązki”.
Są zatem zobowiązane do zapewnienia właściwej liczby najlepszych możliwych miejsc dla:
1. oficjalnych przedstawicieli organizatora rozgrywek, zgodnie z wnioskiem Ekstraklasy S.A.,
2. oficjalnych przedstawicieli PZPN (obserwator/delegat meczowy), którym należy zapewnić najlepsze z możliwych warunki do wykonywania powierzonych im czynności,
3. oficjalnych przedstawicieli Klubu gościa (co najmniej 10 miejsc na trybunie VIP).
Mają też obowiązek do przekazania przed rozpoczęciem każdej rundy rozgrywkowej 5 wejściówek i/lub identyfikatorów dla oficjalnych przedstawicieli organizatora rozgrywek upoważniających do poruszania się we wszystkich strefach stadionu Klubu, będącego organizatorem meczu oraz ciąży na nich obowiązek przekazania odpowiedniej liczby biletów sponsorom Rozgrywek Ekstraklasy w zakresie ustalonym umowami zawartymi w imieniu klubów przez Ekstraklasę S.A..
Myślę, że w dostateczny sposób przybliżyłem Państwu – Kibicom obowiązki klubów, bo na pewno nieraz zastanawiali się Państwo, idąc na mecz Ekstraklasy lub oglądając go w telewizji, jakie obowiązki ma organizator meczu – klub gospodarz. Warto się z nimi zapoznać, choćby ze względu na sprawy bezpieczeństwa. Wierzę też, że przedstawiciele klubów biorących udział w rozgrywkach, choć znają te przepisy, znajdą czas by poczytać o nich, bo takiej wiedzy nigdy za wiele.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.