19.06.2013
Okres transferowy w pełni. Co dyscyplina sportowa, co inny klub – to inne wzorce umowne i rozwiązania prawne „zatrudnienia” sportowca. Można z tych wszystkich spostrzeżeń napisać doktorat.
Dzisiaj o coraz powszechniejszym zjawisku – w szczególności w klubach działających w formie spółek akcyjnych, tj. zapisie w kontrakcie, że warunkiem jego wejścia w życie jest konieczność uzyskania zgody rady nadzorczej. Bardzo wygodny „myk”! Zawodnik jednostronnie podpisuje kontrakt, po czym zostaje poinformowany, że musi czekać na zgodę rady nadzorczej, by z drugiej strony kontrakt mógł zostać podpisany przez zarząd. A w międzyczasie… cuda się dzieją. Bo albo znajdzie się lepszy kandydat do gry, albo się „ściera” rada nadzorcza z zarządem, itp., itd. Efekt – zawodnik jest przekonany, że zmienił barwy klubowe, wyjeżdża na urlop, po czym wraca i dowiaduje się, że jednak jego przynależność do nowego klubu jest żadna.
Czy tak musi być? Otóż nie! Spółkę akcyjną reprezentuje zarząd. Jeżeli w statucie spółki przewidziano zapis, że rada nadzorcza ma wyrazić zgodę na podpisanie kontraktu – to odsyłam wszystkich zainteresowanych do art. 17 par. 3 kodeksu spółek handlowych: „Czynność prawna dokonana bez zgody właściwego organu spółki, wymaganej wyłącznie przez umowę spółki albo statut, jest ważna, jednakże nie wyklucza to odpowiedzialności członków zarządu wobec spółki z tytułu naruszenia umowy spółki lub statutu”.
A zatem drodzy sportowcy – nie dajcie sobą manewrować. Jeśli negocjuje z wami zarząd, który reprezentuje klub, to niech od razu podpisuje kontrakt bez zasłaniania się radą nadzorczą. Jest to dobry test na szczerość ich intencji.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.