22.12.2022
Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej niedawno uchwalił nowelizację uchwały dotyczącej pośredników transakcyjnych. Przybyło nowych obowiązków, poszerzono też m.in. przypadki występowania konfliktu interesów.
Nowelę przeprowadzono Uchwałą nr XI/158 z dnia 17 października 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi (dalej: Uchwała).
W Art. 3 Uchwały dodano ust. 6 w następującym brzmieniu:
6.Konflikt interesów w rozumieniu niniejszej Uchwały istnieje, również gdy Zawodnik, który ma ważną umowę pośrednictwa, zawierającą klauzulę jej wyłączności, w okresie jej obowiązywania podpisuje umowę pośrednictwa z innym pośrednikiem transakcyjnym, która obowiązuje w tym samym czasie oraz obowiązuje na ten sam zakres terytorialny lub poziom rozgrywkowy. W takim przypadku Zawodnik podlegał będzie odpowiedzialności dyscyplinarnej, o której mowa w art. 8 ust. 6 poniżej.
Do tej pory odpowiedzialność dyscyplinarna nie obejmowała zawodnika popełniającego taki czyn. Nie był on penalizowany, choć ze względów etycznych, czy choćby codziennych, ekonomicznych niepożądany. Skoro zawodnik ma umowę z pośrednikiem na wyłączność to nie powinien w tym zakresie wyłączności podpisywać umowy na wyłączność z innym pośrednikiem. Teraz to „nie powinien” znalazło się w zakresie „konfliktu interesów”.
Dodano także ust. 8a w art. 4 Uchwały:
8a). W okresie obowiązywania umowy pośrednictwa jej wcześniejsze wykreślenie z Systemu rejestracyjnego pośredników PZPN jest możliwe w przypadku stwierdzenia jej nieważności lub jej nieistnienia prawomocnym orzeczeniem Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN, a w przypadkach braku sporu pomiędzy Zawodnikiem oraz Pośrednikiem decyzją Zespołu działającego w ramach Komisji ds. Prawnych, od której przysługuje odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej.
Z kolei do art. 6 Uchwały dodano ust. 5.¹ w następującym brzmieniu:
5.¹ Pośrednik zobowiązany jest przed podpisaniem umowy pośrednictwa do upewnienia się czy Zawodnik nie ma podpisanej ważnej umowy pośrednictwa, z klauzulą jej wyłączności, z innym pośrednikiem transakcyjnym, w szczególności poprzez sprawdzenie w Systemie rejestracyjnym pośredników PZPN czy Zawodnik nie jest aktualnie związany ważną Umową Pośrednictwa (obejmującą ten sam zakres terytorialny lub poziom rozgrywkowy). W przypadku doprowadzenia do sytuacji, w której Zawodnik będzie miał zawarte dwie lub więcej umów pośrednictwa z klauzulą wyłączności zawartych na ten sam okres lub gdy zawodnik obowiązany będzie do zapłaty kary umownej na rzecz poprzedniego pośrednika transakcyjnego, Pośrednik naruszający niniejszy przepis podlegał będzie odpowiedzialności dyscyplinarnej, przy czym w przypadku rażącego naruszenia powyższego przepisu kara dyscyplinarna orzeczona wobec Pośrednika nie będzie niższa niż 2 (dwa) lata bezwzględnego zakazu prowadzenia działalności przez Pośrednika.
To bardzo ważny obowiązek spoczywający teraz na pośredniku transakcyjnym, bowiem będzie on musiał sprawdzać przed podpisaniem umowy pośrednictwa czy zawodnik nie ma podpisanej ważnej umowy pośrednictwa, z klauzulą jej wyłączności, z innym pośrednikiem transakcyjnym lub czy Zawodnik nie jest aktualnie związany ważną Umową Pośrednictwa (obejmującą ten sam zakres terytorialny lub poziom rozgrywkowy).
Podobny obowiązek ma teraz zawodnik, bowiem do art. 8 dodano ust. 6 w następującym brzmieniu:
6.Zawodnik, przed podpisaniem kolejnej umowy pośrednictwa powinien upewnić się, iż nie obowiązuje go ważna umowa pośrednictwa z innym pośrednikiem transakcyjnym (obejmującą ten sam zakres terytorialny lub poziom rozgrywkowy), zawierająca klauzulę wyłączności. W przypadku niedopełnienia powyższego obowiązku Zawodnik podlegał będzie odpowiedzialności dyscyplinarnej, przy czym w przypadku rażącego naruszenia powyższego przepisu kara dyscyplinarna orzeczona wobec Zawodnika nie będzie niższa niż 6 (sześć) miesięcy bezwzględnej dyskwalifikacji.
W obu przypadkach za niedopełnienie tego obowiązku przewidziane są kary dyscyplinarne. Wyższe zagrożenie mamy w przypadku pośredników, niższe dla zawodników, bo maksymalny wymiar kary zakazu działalności dla pośrednika to 2 lata, a dyskwalifikacji dla zawodnika – 6 miesięcy.
Ponadto do Deklaracji Pośrednika stanowiących odpowiednio Załącznik nr 1 oraz Załącznik nr 2 do Uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 r. Zarządu PZPN w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi dodano pkt 4a w następującym brzmieniu:
4a. Zobowiązuję się do każdorazowego upewnienia się czy Zawodnik, z którym będę nawiązywał współpracę na zasadzie Umowy Pośrednictwa, nie ma podpisanej ważnej Umowy Pośrednictwa, z klauzulą jej wyłączności, z innym Pośrednikiem Transakcyjnym. W szczególności zobowiązuję się do każdorazowego sprawdzania w Systemie rejestracyjnym pośredników PZPN, czy Zawodnik nie jest aktualnie związany ważną Umową Pośrednictwa (obejmującą ten sam zakres terytorialny lub poziom rozgrywkowy) oraz niniejszym poddaję się odpowiedzialności dyscyplinarnej z tytułu naruszenia postanowień niniejszej Uchwały w przedmiotowym zakresie.
Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.
Na tym samym posiedzeniu Zarządu PZPN, Uchwałą nr XI/159 z dnia 17 października 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym dodano środek zapobiegawczy, który może być stosowany wobec pośredników transakcyjnych. W art. 129 dodano pkt h) w następującym brzmieniu – zakaz prowadzenia działalności pośrednika transakcyjnego lub zakaz zawierania nowych umów pośrednictwa z zawodnikami i klubami.
Warto jeszcze przypomnieć, że zgodnie z art. 128 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN (dalej: RD PZPN), środek zapobiegawczy stosuje się w toku postępowania wyjaśniającego lub dyscyplinarnego wobec osób fizycznych oraz klubów.
A zgodnie z art. 129 RD PZPN mamy następujące rodzaje środków zapobiegawczych i wobec niżej wymienionych osób można stosować następujące środki zapobiegawcze:
a) zawodnika – zakaz uczestniczenia w rozgrywkach pucharowych i mistrzowskich,
b) klubu – zakaz uczestniczenia w rozgrywkach pucharowych i mistrzowskich, zakaz dokonywania transferów, zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu, zakaz rozgrywania meczu na określonym stadionie, zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie
c) trenera – zakaz prowadzenia drużyny w czasie meczów pucharowych i mistrzowskich,
d) działacza klubowego – zakaz reprezentowania klubu,
e) działacza związkowego – zakaz sprawowania funkcji w PZPN i związku piłki nożnej,
f) sędziego – zakaz prowadzenia zawodów piłkarskich,
g) obserwatora i delegata – zakaz prowadzenia obserwacji i innej działalności obserwacyjnej i kwalifikacyjnej,
h) pośrednika transakcyjnego - zakaz prowadzenia działalności pośrednika transakcyjnego lub zakaz zawierania nowych umów pośrednictwa z zawodnikami i klubami.
Przesłanki stosowania, zmiany i uchylenia środka zapobiegawczego, czas trwania środka zapobiegawczego oraz zażalenie na zastosowanie środka zapobiegawczego uregulowane zostały w art. 130-132 RD PZPN. Zainteresowanych odsyłam do lektury!
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.