30.01.2015
Jak mawiał W. Churchill: ,,Bycie doskonałym wymaga częstych zmian”. Dokonując jednak przeglądu blogów na niniejszym portalu, w których informujemy Państwa o ciągłych transformacjach przepisów FIFA to raczej nie można stwierdzić, że owa federacja jest doskonała. Pozostaje nam jedynie żywić nadzieję, że do tej perfekcyjności dąży, a odroczone w ubiegłym tygodniu negocjacje, dotyczące wprowadzenia nowego systemu transferowego przyniosą w przyszłości konstruktywne rozwiązania.
O co chodzi tym razem? Otóż kolejny raz Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) realizując swoje cele statutowe występuje w obronie piłkarzy profesjonalnych iaktywizuje negocjacje w piłkarskim środowisku, aby zreformować system transferowy. Jednak w ubiegłym tygodniu rozmowy w przedmiotowej sprawie, które odbywały się w siedzibie FIFA zostały odroczone na czas nieokreślony. Przedstawiciele lig i klubów uczestniczący w spotkaniu nie zgodzili się na przedstawione, nowe rozwiązania, które miałyby na celu ochronę zawodników w przypadku niewypłacalności wynagrodzeń czy też w sytuacji bezpodstawnego rozwiązania kontraktu zawodniczego. Biorąc pod uwagę ważność debatowanych zagadnień, to taka decyzja jest mało poważnym krokiem.
W związku z powyższym, władze FIFPro zwołały nadzwyczajne posiedzenie (28-29 stycznia 2015 r. w Grecji) w celu rozwiązania tego problemu. Sekretarz Generalny FIFPro zaznaczył, że zasadniczym problemem zawodowej piłki nożnej jest nieprzestrzeganie zobowiązań umownych przez kluby względem sportowców. Potwierdzeniem tego stwierdzenia jest fakt, że każdego roku około 4 tys. piłkarzy składa do FIFA wnioski, że ich kluby np. nieterminowo wypłacają wynagrodzenia (liczba spraw toczących się przed FIFA nie dotyczy spraw toczących się na poziomie krajowym). Znaczna liczba spraw powoduje z kolei, że zawodnicy muszą czekać nawet i kilka lat na jej zakończenie, a które w większości przypadków są ostatecznie rozstrzygane na korzyć piłkarzy. W tym miejscu należy powtórzyć (co już kilkakrotnie było wspominane na portalu), że biorąc pod uwagę krótkotrwały charakter kariery sportowej, opóźnienia i przewlekłość postępowań nie mogą być dłużej tolerowane.
Oto główne postulaty FIFPro:
a) piłkarz, któremu nie jest wypłacane wynagrodzenie dłużej niż przez 30 dni miałby prawo rozwiązać umowę po 10 dniach od pisemnego wezwania do zapłaty przedłożonego klubowi,
b) piłkarz miałby prawo do odszkodowania, w sytuacji jeżeli klub bezpodstawnie rozwiązałby z nim kontrakt lub zwlekałby z wypłatą wynagrodzeń,
c) w momencie zaistnienia przypadków z wcześniejszych punktów, piłkarz będzie mógł bez ograniczeń znaleźć nowy klub poza terminami okienka transferowego,
d) zmiany miałyby być zastosowane zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym.
Nadal jednak obowiązują dotychczasowe Regulations on the Status and Transfer of Players. Poczekajmy na informacje z trwającego w Grecji spotkania. Czy zostaną wypracowane inne od przedstawionych rozwiązania? W tym momencie jedno jest tylko pewne, że dopóki nie będzie dialogu między FIFA, FIFPro, Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (ECA) i Europejskim Związkiem Profesjonalnych Lig (EPFL) trudno będzie stworzyć rzeczowe rozstrzygnięcia.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.