13.12.2019
11 grudnia rozpoczęła się szesnasta edycja Klubowych Mistrzostw Świata. Potrwa ona przez jedenaście dni, jednak obecnie impreza ta nie budzi wielkich emocji. W najbliższych latach sytuacja ta może jednak ulec zmianie, gdyż FIFA uchwaliła zmianę formuły rozgrywania turnieju.
Klubowe Mistrzostwa Świata od lat rozgrywane są w podobnej formule i nie budzą większych emocji. Turniej ten w świecie klubowej piłki nie jest uznawany za prestiżowy i dlatego też Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej wprowadza zmiany, które mają zmienić takie postrzeganie tego turnieju.
Obecna formuła
W tym roku odbywa się szesnasta edycja Klubowych Mistrzostw Świata. Tegoroczny turniej rozgrywany jest w Katarze. Regulamin tych rozgrywek został uchwalony przez FIFA pod nazwą „Regulations. FIFA Club World Cup Qatar 2019”. W porównaniu z poprzednimi latami nie zawiera on żadnych nowości i rewolucyjnych zmian. W turnieju tradycyjnie startuje siedem drużyn, czyli sześciu zwycięzców rozgrywek na danym kontynencie oraz dodatkowo ekipa gospodarzy (w tym roku jest to Al-Sadd).
Rozgrywki podzielone są na kilka rund, w ten sposób, że w kolejnych dołączają wyżej rozstawione zespoły. FC Liverpool (czyli najlepsza europejska drużyna – zwycięzca Ligi Mistzów) oraz Flamengo (czyli najlepsza ekipa z Ameryki Południowej – zwycięzca Copa Libertadores) swoje pierwsze spotkania rozgrywają dopiero na etapie półfinału. Klubowe Mistrzostwa Świata zakończą się 21 grudnia, kiedy to na stadionie w Dosze zostanie rozegrany mecz finałowy.
Nadchodzące zmiany
W przyszłym roku Klubowe Mistrzostwa Świata po raz ostatni zostaną rozegrane w takiej samej, starej formule, a od 2021 w życie wejdą zmiany, gdyż w październiku FIFA uchwaliła nową formułę rozgrywania turnieju.
Po pierwsze według nowych zasad turniej taki nie będzie rozgrywany już co roku, ale raz na cztery lata. W rozgrywkach dojdzie do powiększenia liczby drużyn do dwudziestu czterech, a kluby rywalizowały będą latem (w czerwcu i lipcu), a nie tak jak dotychczas zimą (w grudniu).
FIFA podjęła decyzję, że pierwszym gospodarzem Klubowych Mistrzostw Świata w nowej formule będą Chiny, a turniej zostanie rozegrany w dniach od 17 czerwca do 4 lipca 2021 roku.
Kto weźmie udział w turnieju?
Tak jak już zostało wspomniane, w turnieju udział wezmą dwadzieścia cztery ekipy. Podział miejsc zostanie dokonany według następującego klucza: trzy drużyny afrykańskie, osiem drużyn europejskich, dwie drużyny azjatyckie, sześć drużyn z Ameryki Południowej, trzy drużyny z Ameryki Środkowej i Północnej, drużyna z kraju gospodarza oraz ostatni zespół zostanie wyłoniony z barażu. W nim rywalizować będzie kolejna (trzecia) drużyna ze strefy azjatyckiej oraz najlepsza drużyna z Oceanii.
Jeśli chodzi o dobór drużyn europejskich, to już teraz znamy część uczestników. Do Chin mają polecieć zwycięzcy czterech edycji Ligi Mistrzów z lat 2018-2021 oraz czterej zwycięzcy Ligi Europy z tych samych lat. W związku z tym pewne wyjazdu na pierwsze Klubowe Mistrzostwa Świata rozgrywane w nowej formule są już: Real Madryt, Liverpool, Atletico Madryt oraz Chelsea.
Zgodnie z założeniami FIFA, turniej zostanie rozegrany w następującym systemie: dwadzieścia cztery drużyny zostaną podzielane na osiem grup po trzy ekipy i z każdej z nich do kolejnej fazy awansują tylko zwycięzcy. Następnie zostaną utworzone pary ćwierćfinałowe i rozgrywki zostaną rozegrane systemem pucharowym.
Widać więc, że czeka nas rewolucyjna zmiana, jeśli chodzi o Klubowe Mistrzostwa Świata. FIFA planuje uatrakcyjnić rozgrywki i uczynić je zdecydowanie bardziej prestiżowymi. Oczywiście za tym wszystkim kryje się także aspekt finansowy, gdyż taka formuła turnieju przyciągnie przed telewizory większą liczbę kibiców, łatwiej będzie znaleźć sponsorów, a to wszystko przełoży się na większe zyski. O tym, jak te założenia wyjdą w praktyce, przekonamy się już za nieco ponad półtora roku.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.