21.01.2015
Tytułowe porozumienie zostało zawarte pomiędzy UEFA, a Komisją Europejską (KE). I choć jego strony uważają je za coś bardzo wyjątkowego, to przeglądając informacje na ten temat trudno znaleźć aż tak pochlebne komentarze. Zatem w dzisiejszym blogu słów kilka o tym porozumieniu, które ma na celu wzmocnienie pozytywnego wizerunku sportu, a w szczególności oczywiście piłki nożnej.
Jego strony zobowiązują się do regularnej i konstruktywnej współpracy w sprawach, które leżą w ich interesie. W porozumieniu znajdują się bardzo mało konkretne zobowiązania, wskazania dla przyszłego dialogu obu podmiotów i jest bardzo mało prawdopodobne, by przy ustalaniu treści porozumienia uczestniczyły jeszcze strony trzecie jak np. FIFPro (Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych).
Ideą obu podmiotów było wzmocnienie dialogu w interesie długofalowego rozwoju i społecznej roli sportu, a w szczególności piłki nożnej, zwłaszcza w świetle wartości sportu. W tym kontekście mają być podejmowane wysiłki w celu wzmocnienia polityki zachęcającej do lokalnego szkolenia i kształcenia sportowców. Ponadto podkreślono rolą Finansowego Fair Play jako czynnika przyczyniającego się do zrównoważonego rozwoju europejskiego sportu.
Oprócz tego zaznaczono, że muszą być podejmowane działania, aby zapewnić ochronę zdrowia i godności sportowców przed obraźliwymi i nieetycznymi praktykami, działaniami, które mogą zagrozić integralności współzawodnictwa sportowego lub osłabić relacje oparte na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Szerzej, strony uznają potrzebę dialogu społecznego, ochrony praw podstawowych, promowanie równości płci i zwalczania wszelkich form rasizmu, homofonii, dyskryminacji i ksenofobii. Natomiast aby polepszyć standard dobrego zarządzania sportem UEFA może odgrywać wiodącą rolę w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań w kwestiach dotyczących transferów i agentów (terminologia jeszcze obowiązująca) na poziomie europejskim. Ponadto strony porozumienia wzywają do skutecznej ochrony praw własności intelektualnej, których eksploatacja stanowi ważne źródło dochodów dla profesjonalnej piłki nożnej. Podkreślono także rolę arbitrażu jako istotne, dobrowolne narzędzie rozstrzygania sporów w sporcie i zapewnienia stosowania przepisów prawa w sporcie, które ma być jednolicie interpretowane i skutecznie stosowane. Wreszcie, że KE i UEFA będą współpracować w kontekście planowanego Europejskiego Tygodnia Sportu, a piłka nożna ma służyć promocji zdrowej, aktywności fizycznej. Obszary współpracy obejmują zatem większość wyzwań, które stoją przed współczesnym sportem: walka z korupcją, ustawianiem meczów, dopingiem, niestabilnością finansową, przemocą czy rasizmem.
Ten katalog mniej lub bardziej przypadkowych myśli (jak jest określany) powstał w celu promowania współpracy oraz wzmocnienia relacji między KE i UEFA w interesie zrównoważonego rozwoju piłki nożnej oraz w celu wymiany informacji, wiedzy oraz dobrych praktyk w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Zadania te mają być realizowane w ramach dialogu społecznego między sekretarzem generalnym UEFA i dyrektorem generalnym odpowiedzialnym za sport z ramienia KE.
Porozumienie obowiązuje od dnia podpisania, tj. 14 października 2014 r. i ma potrwać do 31 grudnia 2017 r. Każda ze stron może w każdej chwili od niego odstąpić, nie mniej zaleca się zawiadomienie drugiej strony o planowanym odstąpieniu z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Ideały dla których zawarto porozumienie poszły w cień, natomiast fala krytyki zalała UEFA. Zarzuca się, że tak naprawdę władzom UEFA chodziło o zdobycie uprzywilejowanego dostępu do określonego poziomu władzy UE, aby bronić swoich interesów i poglądów (które nie zawsze są zgodne z ogólnie pojętym ,,duchem piłki nożnej”). Dla niektórych osób, porozumienie jest wręcz polityczną kapitulacją KE przed UEFA, a którego zawarcie przełoży się na wzrost liczby spraw z zakresu sportu rozpatrywanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.