26.10.2023
W świecie piłki nożnej, kontrowersje są na porządku dziennym: od spornych decyzji sędziów aż po zawodząca technologię. Jednak, co, gdyby te momenty miały wpływ nie tylko na końcowy wynik meczu, ale również na cały sezon i dalsze losy klubu? Jakie kroki może podjąć ’’poszkodowany’’ klub? Takie pytania zaczynają się pojawiać po niedawnym spotkaniu Liverpoolu z Tottenhamem.
30 września w Premier League odbył się mecz Tottenham - Liverpool, na którym mimo pokazanych 2 czerwonych kartek dla The Reds, największą kontrowersję po starciu wzbudziło nieuznanie prawidłowo zdobytej bramki przez Luisa Diaza, która została uznana za spaloną w wyniku nieporozumienia zespołu sędziowskiego obsługującego VAR (Video Assistant referee). Finalnie ,,Koguty’’ wywalczyły zwycięstwo wynikiem 2:1, tak więc fatalna decyzja podjęta przez zespół sędziowski wpłynęła znacząco na przebieg rywalizacji.
PGMOL (Professional Game Match Officials Limited), czyli organ odpowiedzialny za sędziowanie meczów w Premier League wydał oświadczenie, w którym po dokładnej analizie przyznał, że był to jasny i oczywisty błąd merytoryczny i powinien zostać uznany po interwencji VAR, jednakże w przypadku decyzji VAR miał miejsce poważny błąd ludzki. Oprócz przeprosin skierowanych do klubu za zaistniałą sytuację, organ opublikował nagranie ukazujące kulisy błędnej decyzji przez arbitrów VAR.
Klub reagując na zaistniałe wydarzenia w swoim oświadczeniu podnosi zbadanie dostępnych opcji, biorąc pod uwagę wyraźną eskalację problemu i próbę jego rozwiązania. Przeprosiny organu odpowiedzialnego za sędziowanie meczów w Premier League nie były pierwszym i jedynym w historii. W ciągu samego roku 2023 miało to miejsce aż 9 razy.
Skupiając się na dostępnych opcjach dla drużyny z Anfield, trzeba zwrócić uwagę na rozwiązania jakie w takich wypadkach przewiduje Premier League Handbook, dokument regulujący działania ligi. Możliwość powtórki meczu jest uregulowana w przepisie L18, który stanowi, że zarząd Premier League ma prawo nakazać powtórzenia meczu ligowego, pod warunkiem, że komisja wydała takie zalecenie zgodnie z przepisem W51. Dodatkowo, zgodnie z przepisem W1, zarząd najwyższej ligi angielskiej ma prawo zapytać o wszelkie podejrzenia naruszenia zasad, w tym W.1.1. naruszenia dokonane przez sędziego meczowego. W roli gwaranta tego, że sędzia wyrazi zgodę na przestrzeganie przepisów prawa, jak i wszelkich protokołów jest przepis N4.
Zatem przepisy przewidują możliwość powtórzenia meczu, jeżeli zwołana komisja tak orzeknie. Jeżeli jednak klub chciałby wzniesienia sprawy poza przepisy Premier League Handbook, musiałby ustalić naruszenie obowiązku staranności i zaniedbania powodującego straty.
Doszukując się kolejnego rozwiązania problemu w celu zniwelowania jego eskalacji klub może domagać się od PGMOL zwiększenia dla sędziów dni przerwy pomiędzy meczami. Prośba może być ukierunkowana tym, że podczas meczu Liverpool - Tottenham, 2 spośród 4 sędziów obecnych na meczu, 48 h wcześniej sędziowali mecz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, co też mogło wpływać na ich skupienie podczas spotkania.
Kontrowersje związane z nieprawidłowym wykorzystaniem technologii VAR stawiają pod znakiem zapytania integralność i sprawiedliwość samego systemu sędziowania. Liverpool znalazł się w trudnej sytuacji, został zmuszony do zastanowienia się nad krokami prawnymi, jakie może podjąć w obliczu błędnej decyzji, która potencjalnie miałaby wpływ na wynik meczu i może cały sezon.
Co do podstaw prawnych do odwołania, klub z Anfield ma pewne możliwości. Premier League Handbook, zawiera przepisy, które teoretycznie umożliwiają powtórzenie meczu. Chociaż jest to procedura rzadko stosowana na wyjątkowe okoliczności takie jak oczywiście błędna decyzja sędziego potwierdzona przez PGMOL, która stanowi podstawę do wniesienia takiego postulatu.
Ostatnia opcja, mianowicie propozycja zwiększenia dni przerwy dla sędziów między meczami, wydaje się być bardziej działaniem prewencyjnym niż rozwiązaniem problemu z już odbytym meczem. Jest to jednak rozwiązanie, które może zmniejszyć ryzyko podobnych błędów w przyszłości, zwłaszcza w świetle faktu, że sędziowie z meczu Liverpool - Tottenham niedawno pracowali w innym kraju i mogli być zmęczeni lub rozkojarzeni.
Podsumowując, Liverpool ma kilka opcji do rozważenia, ale każda z nich wiąże się z określonymi wyzwaniami. Działanie w ramach obowiązujących przepisów Premier League wydaje się być najbardziej realną opcją, ale to zarząd ligi ma ostateczne słowo. To jeden z tych momentów, który testuje nie tylko skuteczność technologii VAR, ale także elastyczność i sprawiedliwość systemu piłkarskiego jako całości.
Źródła:
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.