Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Luksemburg liderem grupy eliminacyjnej? Przepisy FIFA dotyczące naturalizowanych reprezentantów kraju

27.03.2019

W dniu wczorajszym (26 marca 2019) zakończyła się pierwsza faza eliminacji do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020. Mecze rozegrało 55 reprezentacji narodowych, a wśród nich reprezentacja Ukrainy. Zespół prowadzony przez Andrija Szewczenkę dobrze rozpoczął turniej eliminacyjny, remisując w Lizbonie z broniącymi tytułu Portugalczykami, a następnie pokonując drużynę Luksemburga. Dobre humory nad Dnieprem mogą jednak zepsuć wątpliwości co do uprawnień do gry Júniora Moraesa, „nowego” napastnika reprezentacji Ukrainy. „Nowego”, bo mimo niespełna 32 lat, Moraes obywatelstwo ukraińskie uzyskał 18 marca 2019 roku i wspomniane wyżej mecze były początkiem jego występów w drużynie Żółto-Błękitnych.

Istnieje jednak możliwość, że reprezentacja Ukrainy straci wywalczone w tych spotkaniach 4 punkty, ze względu na brak uprawnienia zawodnika do występowania w reprezentacji Ukrainy na dni 22 i 25 marca 2019 r, kiedy mecze te były rozgrywane. Kwestię dopuszczenia zawodnika do rozgrywek reprezentacyjnych regulują przepisy FIFA, a konkretnie Regulations Governing the Application of the Statutes (Regulamin Stosowania Statutu FIFA, dalej jako: „Regulamin FIFA”), stanowiący integralną część Statutu FIFA, którego art. 7 traktuje właśnie o kwestiach dotyczących pozyskania obywatelstwa przez zawodnika (wolne tłumaczenie):

 1. Zawodnik może reprezentować kraj, którego obywatelstwo posiada, jeśli spełnia jeden z poniższych warunków:

a) urodził się na terytorium kraju federacji piłkarskiej (Moraes urodził się w Santos, w Brazylii),
b) któryś z jego biologicznych rodziców urodził się na terytorium tego kraju (nie miało to miejsca),
c) któryś z jego dziadków urodził się na terytorium tego kraju (nie miało to miejsca),
d) zawodnik mieszkał na terytorium kraju danej federacji piłkarskiej nieprzerwanie przez 5 lat po ukończeniu 18 roku życia.

Potencjalny spór, który może wyniknąć z sytuacji Júniora Moraesa rozbija się o to, że zawodnik przybył na Ukrainę 18 lipca 2012 roku, kiedy podpisał kontrakt z Metałurhem Donieck. Następnie przeszedł do Dynama Kijów, stamtąd jednak trafił na półroczne wypożyczenie do chińskiego Tianjin Quanjian, z którym Dynamo podpisało umowę 28 lutego 2017, czyli… niecałe 5 miesięcy przed upłynięciem pięcioletniego okresu wskazanego w art. 7 lit. d Regulaminu FIFA. 30 czerwca 2017 piłkarz wrócił do Kijowa, skąd przeszedł do Szachtara Donieck, którego zawodnikiem jest do dziś.

Choć ze skróconego opisu kariery Moraesa wydaje się, że po stronie ukraińskiej federacji doszło do fatalnego niedopatrzenia, to z orzecznictwa Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) wynika, że wzruszenie uprawnienia do grania dla danej reprezentacji może wymagać bardziej złożonych czynności niż tylko wskazanie klubów, w których grał dany zawodnik.

Wynika to z orzeczenia CAS w bardzo podobnej sprawie, kiedy to Federacja Piłkarska Namibii wniosła o unieważnienie meczu między reprezentacjami Namibii a Burkina Faso, właśnie z powodu niezamieszkiwania w wymaganym pięcioletnim okresie na terytorium Burkina Faso po ukończeniu 18 roku życia przez jednego z reprezentantów tego kraju, Herve’a Zengue.

Zengue to piłkarz urodzony w 1984 roku w Kamerunie, który w 1994 zamieszkał w Burkina Faso. W 2006 poślubił Burkinkę, w tym samym roku (14 września) otrzymał również burkińskie obywatelstwo, a 25 marca 2011 roku – burkiński paszport ważny przez 5 lat. 26 marca 2011 w Wagadugu Burkina Faso, z Hervem Zengue w składzie, rozegrała mecz w ramach eliminacji do Pucharu Narodów Afryki. Gospodarze wygrali 4:1, a niedługo później federacja namibijska wniosła skargę najpierw do Biura Organizacyjnego Pucharu Narodów Afryki, a po jej oddaleniu, do CAS.

Namibijska Federacja Piłkarska podniosła, że Herve Zengue od 2002 roku był piłkarzem następujących klubów: Cotonsport Garua (Kamerun, 2002-2004), MKE Ankaragucu (Turcja, 2004-2006), Leixoes S.C. (Portugalia, 2006-2007), Viktoria Zizkov (Czechy, 2007-2010), Terek Grozny (Rosja, (2010-do czasu rozgrywania spornego meczu).

W telegraficznym skrócie – Trybunał w Lozannie oddalił skargę namibijskiej federacji ze względu na brak dowodów. CAS podniósł, że federacja namibijska próbuje przenieść ciężar dowodu na stronę przeciwną i opierać się jedynie na przynależności klubowej piłkarza. Jak wskazał CAS: „Skarżący podniósł kwestię uprawnienia zawodnika do reprezentowania kraju, jednak nie wniósł o wykazanie przez stronę przeciwną, że zawodnik mieszkał na terytorium Burkina Faso przez 5 lat, nie doszło też do żadnych zapytań odnośnie miejsca zamieszkania zawodnika. Strona przeciwna zaś wskazała paszport i Certyfikat Obywatelstwa zawodnika, potwierdzenie zamieszkiwania na terenie Burkina Faso od 1994 roku oraz akt ślubu zawodnika”.

Należy pamiętać, że Herve Zengue 18 lat ukończył dopiero w 2002 roku, a zatem w okresie grania w zagranicznych (względem Burkina Faso) klubach. Dla CAS, wobec braku twardych dowodów strony przeciwnej, wystarczające było jednak wykazanie żywotnych związków z krajem, który reprezentował.

Powstaje zatem pytanie, czy przebywanie na kilkumiesięcznym wypożyczeniu i granie dla klubu z kraju B stanowi przerwę w mieszkaniu na terytorium kraju A? Choć z prawniczego punktu widzenia może to wyglądać nieco nieprofesjonalnie, to ciekawiej cały wywód przedstawi się, gdy skonkretyzuje się to pytanie do omawianego stanu faktycznego.

A zatem: czy przebywanie na czteroipółmiesięcznym wypożyczeniu w Chinach i granie dla chińskiego klubu piłkarskiego stanowi wystarczający dowód na przerwę w mieszkaniu na terytorium Ukrainy? Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu – nie.

Organem pierwszej instancji w przedmiotowej sprawie  jest UEFA i, według doniesień prasowych, piłkarska federacja Luksemburga już wniosła oficjalny protest. „Mieliśmy na to 24 godziny, ale nie czekaliśmy na to. Zrobiliśmy to od razu” – to słowa sekretarza generalnego luksemburskiego związku. Choć termin na wniesienie protestu jest rzeczywiście niedługi, to ten pośpiech może sprawić, że UEFA oddali skargę, choć zależy to rzecz jasna od jej treści. Sprawie na pewno warto się przyglądać.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Zadaj nam pytanie

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.