12.08.2014
Po fali informacji na temat możliwości odwołania się za przyznany Celticowi walkower, w tej chwili przetacza się kolejna – o odpowiedzialności osób za to, co się stało. Ktoś tam podał się do dymisji, ktoś wyjechał za miasto, inni pozostają do dyspozycji zarządu. A zarząd i rada nadzorcza o tym, że konsekwencje będą, ale nie w kategoriach bezwzględnej korporacji.
Nie mam wątpliwości, że wszystkie te osoby już karę poniosły – tą „ludzką”, bo aż trudno sobie wyobrazić co czują i w jakim są stanie psychicznym. Ale zastanówmy się jaka to może być dla nich konsekwencja prawna.
Wszystko zależy od tego, czy są zatrudnieni na umowę o pracę i chroni ich kodeks pracy, czy na umowy cywilnoprawne. Jeśli na umowę o pracę, to w ramach tzw. odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy, ponosi on odpowiedzialność do wysokości wyrządzonej szkody – ale uwaga – jednak nie więcej niż do kwoty jego trzymiesięcznego wynagrodzenia. A jeżeli szkodę wyrządziło kilku pracowników to każdy z nich odpowiada za część szkody stosownie do przyczynienia się (no chyba, że trudno ten stopień ustalić, to wówczas w częściach równych). Tak więc chyba nie jest tak bardzo źle. Gorzej, gdy są to umowy cywilnoprawne. Bo wówczas w ramach tzw. odpowiedzialności kontraktowej dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z nienależytego wykonania zobowiązania. A kiedy sobie uświadomimy, że na pojęcie szkody składa się i szkoda rzeczywista i utracone korzyści, no to już wtedy mówimy teoretycznie o dziesiątkach milionów złotych.
Czekamy zatem na decyzję klubu w rozumieniu korporacji i jej podejścia do swych pracowników.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.